• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
444lü hatlar cebe zarar
10 Aralık 2010 Cuma 14:30

444'lü hatlar cebe zarar

TÜDEF, daha önce şehir içi tarife üzerinden ücretlendirilen 444'lü hatların, artık 900'lü hatlardan farkı olmadığını belirterek, tüketicilerden dikkatli olmalarını istedi.
Tüketici Dernekleri Federasyonu, 444'lü kolay iletişim hatlarının yaygın olarak kullanıldığını hatırlatarak, "Daha önce şehir içi tarifeüzerinden ücretlendirilen bu hatların artık 900'lü hatlardan farkı yok"tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini açıkladı.

TüketiciDernekleri Federasyonu(TÜDEF), 444'lü kolay iletişim hatlarının yaygınolarak kullanıldığını hatırlatarak, "Daha önce şehir içi tarifeüzerinden ücretlendirilen bu hatların artık 900'lü hatlardan farkı yok"tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini açıkladı.

Konuylailgili yazılı bir açıklama yapan TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı AliÇetin, başına il kodu konulmadan çevirilen 444'lü numaralarınkullanımına dikkat çekerek, "Başlangıçta her iki halde de 444'lühatlarda yapılan görüşmeler şehir içi tarifeden ücretlendirilmekte idi.

Oysa Ağustos 2010 tarihinden bu yana hem Türk Telekom hem de GSMoperatörleri faklı bir uygulama başlattı ve haksız kazanç elde etmeyebaşladılar." diyerek şöyle devam etti:

"Bu tarihten sonra eğer444'lü numaranın başına alan kodu ekleniyorsa şehir içi tarifeden,eklenmediğinde ise özel tarifeden ücretlendirmeye başladı.

Tarife ise 900'lü hatlarla aynı maliyete gelmektedir. Aynı nitelikli bir görüşme için iki faklı tüketiciyi aldatmaktadır.

Üstelik gerek Telekom gerekse diğer GSM operatörleri bu konuda basına, kamoyuna ve tüketicilere görünür hiçbir bilgilendirme de yapmamışlardır."

Tüketicilerin konuya ilişkin bilgileri olmadığı için alışkanlık ve kısa olduğu içinkodsuz arama yaptıklarının altını çizen Çetin, "Bu durumda ise çok ciddi görüşme bedeli ödemekte ve soyulmaktadırlar.

444'lü hatlarlayapılan görüşme bedelleri (alo-paket) türü belli bir bedel ödenerekbelli saat görüşme hakkı elde edilen tarifelerden yararlandırılmamaktaayrıca ücretlendirilmektedir." diyerek şunları söyledi:

"Tüketiciler son yıllarda başta devlet ve yerel yönetimler ve bankalar olmak üzeregittikçe artan çok çeşitli yol ve yöntemlerle veya sürekli artan tüketim vergileri ile soyulmaktadır.

Soygun boyutu insaf ve dayanmaboyutunu aşmıştır. Başta kamu olmak üzere dizginlenemez biçimde yapılansoygunlar durdurulmalıdır.

Tüm tüketiciler telefon faturalarınıkontrol etmeli, 444'lü hatlardan dolayı fazladan para alınan tüketiciler tüketici derneklerine müracat etmelidirler."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA