• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 yeni tahliye daha
11 Mart 2014 Salı 15:15

4 yeni tahliye daha

Ergenekon'da Hurşit Tolon ve iki kişiye tahliye kararı çıktı. Ancak Zirve davasında tutuklu olan Tolon cezaevinden çıkamayacak. Tolon'un ardından Tuncer Kılınç ve Mehmet Eröz için tahliye kararı verildi.
İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Durmuş Ali Özoğlu'nun avukatlarının yaptıkları tahliye talepleri, İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi.
 
Mahkeme, "tutuklu kaldıkları süre, delillerin toplanmış olup karartılma kuşkusunun kalmaması, sanığın sabit ikametgah sahibi olması, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olunabilecek olması, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilen sanıkların da bulunması nedeniyle bunun adalet duygularını incitebilecek olmasını" dikkate alarak, Tolon ve Özoğlu'nun tahliyesine karar verdi.
Mahkeme, bu sanıklar hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı da koydu.
 
4 YENİ TAHLİYE DAHA
 
Ergenekon'dan yargılanan eski MGK Genel Sekreteri  Tuncer Kılınç için de tahliye kararı verildi.
Emekli Korgeneral Mehmet Eröz için de tahliye kararı verildi.
İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan eski Yarbay Mustafa Dönmez ile eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım'ın tahliyesine karar verdi.
 
TOLON CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAK
 
Bu arada, Malatya'da görülen Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin davada bir yıldır tutuklu yargılanan Tolon, cezaevinden çıkamayacak.
Hurşit Tolon'a, Ergenekon davasında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan TCK'nın 312/1. maddesinden müebbet hapis cezası verilmişti.
 
Tolon'a ayrıca "kişisel verileri ele geçirme" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası uygulandı. Tolon, "Danıştay saldırısı" ve "Cumhuriyet gazetesine bombalı saldırı" olaylarına ilişkin hakkındaki davalardan ise beraat etmişti. Tolon, Ergenekon davasında Ocak 2012'de tutuklanmıştı.
 
Yayınevi sahibi Durmuş Ali Özoğlu ise "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan TCK'nın 312/1. maddesi gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile "yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan 2 yıl, "kişisel verileri ele geçirme" suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Özoğlu,Ergenekon davası kapsamında 5 yıl 8 aydır tutuklu bulunuyordu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA