• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
350 yıllık levhalar yeniden hayat buldu
21 Şubat 2012 Salı 13:22

350 yıllık levhalar yeniden hayat buldu

Hacı Bektaş Veli Müzesi'nden getirilen ve 300-350 yıl önceki meşhur hattatlar tarafından yazılan 68 adet hat levhasının bakım ve tamiri, 8 ay süren titiz bir çalışmayla tamamlandı.
"Anadolu'nun hafızası'' konumundaki Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Müzesi'nden getirilen ve 300-350 yıl önceki meşhur hattatlar tarafından yazılan 68 adet hat levhasının bakım ve tamiri, 8 ay süren titiz bir çalışmayla tamamlandı.
Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin,  kütüphanelerine intikal eden kitap, hat, belge gibi el yazması ve matbu eserlerin öncelikle ''Bunun mürekkebi nasıl, ne tür hasar ve hastalığı var'' tespit çalışmasının yapıldığını, ardından ne tür işlem uygulanacağı konusunda bir karar verilerek, son teknoloji ürünü cihazlarla tamir ve bakımlarının gerçekleştirildiğini söyledi.
 
Bunları yaparken amaçlarının yüzde 100 netice elde etmek olduğunu anlatan Şahin, bu kapsamda, Hacı Bektaş Veli Müzesi'nde bulunan 68 adet hat levhasının yaklaşık 8 ay önce Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne getirildiğini anımsattı.
 
Hacı Bektaş Veli Müzesi'nden kütüphanelerine bakım ve tamiri için gelen eserlerin, etnografik eserler olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
 
''Kütüphanemize intikal eden hat levhalarla ilgili ilk önce raporumuzu hazırladık. Eserlerin çoğunluğunun nemden dolayı çok fazla yıprandığı, bir kısmının hastalıklı, bir kısmının da hasarlı olduğu komisyon tarafından tespit edildi. Hat levhaları arasında zamanın çok meşhur hattatlarının sanat eserleri, tezhibi, süslemeleri çok nadide olan eserleri var. Özellikle bunların bir kısmında iklimlendirme nedeniyle yılların verdiği hasarlar mevcuttu. Bunlar tamamen tedavi edildi, bakım ve tamiri yapıldı.''    
 
Aralarında tezhip sanatının seçkin örnekleri var   
 
Eserler arasında tezhip sanatının çok seçkin örneklerinin bulunduğuna dikkati çeken Şahin, şunları söyledi:
 
''Hacı Bektaş Veli Müzesi'nden gelen eserler, oldukça ince ve zaman harcanan eserler. Gelen eserler arasında altınla yazılmış olan hat yazıları vardı. Bunlar mantarlı bir halde, altınları tamamen dökülmüş vaziyetteydi. Arkadaşlarımız, en uzun bu hat levhalarıyla uğraştılar. Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden müzehhip öğretim üyelerinden, hattatlardan oluşan 4 kişilik ekip, gece gündüz süren çalışma sonunda 1 ayda tamamladı. Hakiki altınla yazılmış eserin bakım ve tamiri de hakiki altınla yapıldı. Hastalığı hasarı tamamen giderildi, eski haline kavuşturuldu.''
 
Hacı Bektaş Veli Müzesi'nin dergah iken Mevlevi sikkesi bulunduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:
 
''Bazıları altınla yazılmış olan bu hat yazıları, maddi ve manevi olarak çok önemli eserlerdir. Bunlar içerisinde özellikle Bektaşi kültürünü yansıtan eserler çoğunlukta'' dedi.     
 
''Mevlivilik, Bektaşilik hepsi bizim kültürümüz''   
 
Şahin, dikkatlerini çeken başka bir husus olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
 
''Nasıl ki, Mevlana Müzesi'nde Bektaşi kültürüyle alakalı hat levhalar görmek mümkünse burada da Mevlevi kültürüne ait hat levhaları olduğunu gördük. Yine 'Ya Hazreti Mevlana' yazılı bir hat levhası gubari hatla çok ince detayla içerisine de hatlar yazılmış. Demek ki, bize bu şunu gösteriyor. Mevlevilik, Bektaşilik hepsi bizim temel kültürümüz arasında. Hiç birbirlerinden de gocunmamışlar. Birlik ve beraberlik içinde, kardeşçe yaşadıklarının bir simgesi olarak değerlendirmek mümkündür.''
 
Şahin, titiz bir çalışma neticesinde bakım ve tamiri tamamlanan maddi ve manevi olarak paha biçilemez 68 adet hat levhanın Hacı Bektaş Veli Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edildiğini sözlerine ekledi. ..
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA