• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
35 etkinlik yapılacak
06 Mart 2013 Çarşamba 14:32

35 etkinlik yapılacak

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu, 2013 Kültürel Etkinlikler Takvimini düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu, 2013 Kültürel Etkinlikler Takvimi’ni düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.
Kültür Park İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan TYB Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu, 2013 yılının TYB’nin 35. Kuruluş Yıldönümü olduğunu belirterek, “1978’de 14 yazarın bir araya gelmesiyle kurulan birlik, güçlüklere ve imkansızlıklara rağmen, 35 yılda kültür hayatımıza damgasını vuran faaliyetler gerçekleştirdi. ‘Yazarlar Birliği’ adı 1985’te Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Türkiye Yazarlar Birliği’ne dönüştü. 1991’de Danıştay’ın uygun görüşü ve Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan kuruluş olduğu tescil edildi” diye konuştu.
İki yılda bir yapılan ve dünyayı dolaşan “Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölenleri” Türk dünyasına yönelik benzeri olmayan kalıcı bir edebiyat faaliyeti olduğunu ifade eden Köseoğlu, “Türkçe yazan yüzlerce şairin katıldığı dokuz şölen yapıldı. Mayıs 2013’de 10’uncusu Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılacak” dedi.
35 ETKİNLİK YAPILACAK
TYB Konya Şubesi olarak Konya’da 19 yıldır önemli çalışmaların altına imza attığını kaydeden Köseoğlu, “Sizler tüm bu çalışmaların en yakın tanığı, hatta emektarlarısınız. Ben bir yandan Konya’daki basın kuruluşlarımıza, basın mensuplarımıza ve yazar arkadaşlarımıza, diğer yandan da Konya’nın bilgeliğine katkıda bulunan kültür-sanat adamlarına minnetimi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.
Kültürel Etkinlikler Takvimi kapsamında geçen yıl 38 planlı programa imza attıklarını hatırlatan Köseoğlu, bu yıl da TYB’nin kuruluşunun 35. yılı olması münasebetiyle 35 program gerçekleştireceklerini aktardı. Bu yıl etkinliklerin Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı’nın konuşmacı olacağı “Çanakkale’den İstiklal Marşı’na” isimli programla başlayacağını belirten Köseoğlu, bu programın 9 Mart Cumartesi günü 14’de İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi. Bu yıl ki 35 program arasında şiir, ve edebiyat, tarih, sinema, sergi ve gezilerin yer alacağı belirtildi.
Toplantıya, şair, sanatçı ve çok sayıda üniversite öğrencisi ile davetliler katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA