• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Yenilik yapmayan ölür"
26 Mayıs 2011 Perşembe 11:24

"Yenilik yapmayan ölür"

Genç MÜSİAD Eğitim Günlerinde Üretimde Yenilik konulu konferansı ile Yrd. Doç. Dr. Vural Çağlıyan vardı.

Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vural Çağlıyan MÜSİAD Gençlik Kurulu Konya Şubesi’ne (Genç MÜSİAD) konuk olarak Üretimde Yenilik konusunda bilgilerini aktardı. Genç MÜSİAD’ın yoğun ilgi gösterdiği programın açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı, günümüz dünyasında yenileşmeye değinerek şunları kaydetti: “Küreselleşen dünyanın olmazsa olmazı çağa ayak uydurmak ve yenilikleri yakından takip etmektir. Teknolojik hayattan iş hayatına, aile hayatından sosyal hayata kadar kişi kendini zamana ve mekana göre yenilemelidir. Üretim konusunda da durum farklı değildir. Dünya pazarları ile yarıştığımız bir dönemde muhakkak yenileşmeli, üretimdeki yeniliğimize önem vermeliyiz. Zira büyüyen dünya pazarındaki yerimizi kaybetmeye mahkûm oluruz” dedi.

Ardından sunumuna başlayan Yrd. Doç. Dr. Vural Çağlıyan sözlerine yeniliğin tanımını yaparak başladı. “Yenilik kavramı ile, işletme tarafından bir düşüncenin, aracın, sistemin, politikanın, programın, ürünün, hizmetin veya sürecin ilk kez sunulması ya da kullanılması ifade edilmektedir” diyen Çağlıyan şunları kaydetti: “İnovasyon, kavram olarak, hem bir süreci (yenilemeyi/yenilenmeyi) hem de bir sonucu (“yenilik”i) anlatır. Bu sürecin ve sonucun etkilediği alanlar ise; ürün ve hizmet yelpazesinin ve ilgili pazarların canlandırılması ve genişletilmesi, üretim, tedarik ve dağıtımda yeni yöntemlerin geliştirilmesi, işgücünün becerilerinde, iş organizasyonunda, iş ortamında ve nihayet yönetimde geliştirici ve zenginleştirici değişiklikler uygulanması olarak sıralanabilir” dedi.

Yenilik bugün pek çok kavramla karıştırılmaktadır diyen Vural Çağlıyan; “Bu kavramlardan birkaçını incelemekte yeniliği daha iyi anlayabilmek açısından yarar vardır. İlki icat’tır. İcatlar ve keşifler, genellikle yenilik sürecinin kaynağını oluşturan, planlanması ve öngörülmesi zor oluşturucu süreçlerin bir sonucudur ve yeni bir şeyin bulunmasını ifade eder. Bu noktada yeni bir fikrin, ürünün ya da sürecin kabulünü (uygulayıcı birim açısından yenilik) içeren yenilik tanımı icattan farklı bir kavramı işaret etmektedir. İkinci olarak değişimdir. Değişimi herhangi bir şeyi bir düzeyden başka bir düzeye getirmek şeklinde tanımlamak mümkündür. Bu kavramlardan bir başkası olan teknoloji ise; insanın yaşadığı ortamı kendisine daha yararlı hale getirmek amacıyla değiştirdiği, sahip olduğu ve kullandığı bilgilerin tümüdür. Günümüzde çokça konuşulan ve Yenilik ile karıştırılan terimlerden biriside AR-GE’dir. Ar-Ge; bir işletmenin yenilik yaparak sürekli, düzenli ve kârlı büyümesini sağlayacak yollar ve yönetim kuralları topluluğudur. Son olarak taklittir. Bir veya bir kaç firma tarafından başlatılan yeniliği, diğer firmaların farklı ya da benzer uygulamalarla kullanmasına taklit denir. Bu terimlerin tamamı yenilik ile aynı veya benzeri görülse özünde ve işleyişinde farklılık gösterir” dedi.

Ünlü ekonomist Christopher Freeman’ın yenilik üzerine yaptığı çalışmasında “Yenilik Yapmayan Ölür” diyerek kavramın önemine atıfta bulunmaktadır diyen Çağlıyan: “Günümüz kavramlarının en başı yeniliğin olmazsa olmazıdır. Bir şeylerin gerisinde kalmak istemiyorsak ve her zaman için rakiplerimizden bir adım önde olmak istiyorsak yenileşmeli, yenilenmeli ve yenilmemeliyiz” dedi. 

Yenilik yapmayanın ölçeceğini Konferans sonrasında gecenin anısına Yrd. Doç. Dr. Vural Çağlıyan’a Başkan Yakup Barınlı tarafından bir hediye takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA