• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Yapı güvenliği hala denetim dışı"
23 Ekim 2013 Çarşamba 18:00

"Yapı güvenliği hala denetim dışı"

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Fetullah Arık, Van depreminin ikinci yılında deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Fetullah Arık, Van depreminin ikinci yılında deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Depremin ardından iki yıl geçti, fakat yapı güvenliği hala denetim dışı" dedi.

Arık,  Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Van'daki depremde 644 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Deprem sonrası önemli sayıda ailenin hala konteynerlede yaşadığına dikkati çeken Arık, "Depremlerde hasar gören 22 bin orta hasarlı konuttan bugün sadece 3 bini güçlendirilmiş durumdadır. Van, Edremit ve Erciş'de ruhsatsız oldukları için güçlendirmesi yapılamayan orta hasarlı konutlarda yaşanmaya devam edilmekte, depremin ikinci yılında elektrik, su ve gazı kesilerek sokağa bırakılacaklara çözüm üretilmemektedir" dedi.

Arık, Van depreminin neden olduğu ekonomik, sosyal ve toplumsal sorunların, bugün tam olarak çözülemediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Van Depremi bir kez daha göstermiştirki, kentleşme için verilen yanlış yer seçimi kararları, yeterli mühendislik hizmeti almayan yapı üretimi ve özellikle denetimsizlik bir doğa olayını yine afete dönüştürmüştür. Bir afet ülkesi olan yurdumuzda yapı güvenliği, Odaların da denetim süreçleri dışında bırakılması nedeniyle bugün daha fazla denetim dışı bir hale gelmiştir. Yaşadığımız çevre bugün, düne göre afetlere karşı daha güvenli değildir. Ancak biz biliyoruz ki, başta deprem, heyelan, su baskını, kaya düşmesi gibi pek çok doğa olayının afete dönüşmesini önlemek, zararlarını azaltmak mümkündür. Çünkü jeolojik bilgilerle açıklanması hiç de zor olmayan doğa olayları insan eliyle birer afete dönüştürülmektedir. Yapı güvenliğinin denetim dışı olduğu ülkemizde, afet güvenli kaliteli bir yapı üretim ve denetiminin, jeoloji bilim ve uygulamalarının da sürece dahil edilmesi ile mümkün olacağı unutulmamalıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA