• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Utanmıyorsan, dilediğini yap!"
16 Haziran 2011 Perşembe 13:39

"Utanmıyorsan, dilediğini yap!"

Aydınlar Ocağında cennetlik insanları anlatan Hadis Uzmanı Abdullah Feyzi Kocaer, Müslümanları aldatmayan, dürüst olan ve hiç kimseye haset etmeyenlere cennet kapılarının açık olduğunu söyledi

Konya Aydınlar Ocağı’nın Hadis Sohbeti’nde, “Cennetlik İnsan”lar ile ilgili Peygamber Efendimiz’in güzel sözleri dile geldi.

“Kur’an-ı Kerim’de Yeminler, Sahih-i Buhari’den Dersler, Cennetle Müjdelenen Hanımlar, Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih, Müttefekun Aleyh Hadisler” gibi telif ve çeviri eserleri bulunan Hadis Uzmanı Abdullah Feyzi Kocaer, Peygamber Efendimiz’in “Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların emin olduğu kimsedir” sözünü hatırlatarak “Müslümanları aldatmayan ve dürüst olan, kardeşlerine haset etmeyenlere cennetin kapılarının açık olduğunu belirten Peygamber Efendimiz’in gittiği hak yolu takip edersek, inanın dünyamız cennet olur” dedi. Alışverişte yemin etmenin o malın bereketini giderdiğini ifade eden Abdullah Hoca, aldatmayla ilgili olarak da şu hadisi hatırlattı: “Aldatan bizden değildir.”

MÜSLÜMANLARIN HAKLARI
Müslümanların diğer Müslümanların üzerindeki haklarından da bahseden Abdullah Hoca, bunları; “selam vermek, davete icabet etmek, nasihat etmek, hasta olduğunda ziyaret etmek, vefat ettiğinde cenazesine katılmak ve hapşırdığında “elhamdülillah” diyene “yerhamükallah (Allah sana rahmet ve merhamet etsin) demektir” şeklinde dile getirdi. Abdullah Hoca ayrıca, “Kalbinde zerre miktarı kibir olan kimse cennete giremez” hadisini dile getirerek “Allah güzeldir, güzelliği sever” ayetini hatırlattı. Müslümanların, hakikatı kabul etmeleri, insanları küçük görmemeleri ve devamlı güzel işlerle ve güzel şeylerle uğraşmaları gerektiğini söyledi.

“İman yetmiş küsur şubedir. En yüksek derecesi “La İlahe İllallah” demektir. İmanın en düşük derecesi de yoldaki eza veren şeyleri ortadan kaldırmaktır” hadisi şerifine de dikkati çeken Abdullah Hoca, yol ve kaldırımların araba ve esnaflar tarafından işgal edildiği gerçeğine vurgu yaparak “Hâlbuki bu hadisi öğrenip hayatımıza uyguladığımız taktirde, hem sevap kazanmış hem de insanların yol ve kaldırımlardan daha rahat yürümelerini sağlayarak en düşükte olsa imanımızın gereğini yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

“Utanmıyorsan, dilediğini yap!” hadisine de işaret eden Abdullah Hoca, “İnsanın en güzel süsü ne biliyor musunuz? Utancından dolayı yüzünün kızarmasıdır” dedi.

SADAKA
Ebû Zer’den rivayetle Peygamber Efendimiz’in “Her birinizin her bir eklemi için günde bir sadaka vermesi gerekir” sözünden yola çıkan Abdullah Hoca, “Her türlü iyilik bir sadakadır. Her hamd bir sadakadır. Kelime-i Tevhid bir sadakadır. Her tekbîr bir sadakadır. İyiliği tavsiye etmek ve kötülükten sakındırmak bir sadakadır. Kötülük yapmamak ve kötü şeyler yapmamak, bakmamak, koklamamak ta bir sadakadır” şeklinde konuya açıklık getirdi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA