• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Tarihe giren aktörlerden olmalıyız"
21 Mayıs 2011 Cumartesi 09:45

"Tarihe giren aktörlerden olmalıyız"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Tarihten bazı aktörler çekiliyor, bazı aktörler tarihe giriyor. Biz, tarihe giren aktörler arasında olmak zorundayız.
     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Tarihten bazı aktörler çekiliyor, bazı aktörler tarihe giriyor. Biz, tarihe giren aktörler arasında olmak zorundayız. Türkiye'nin mutlaka ve mutlaka bütün alanlarda temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.
     Davutoğlu, Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (AKTİSAD) Rixos Konya Otel'de düzenlediği, ''Ekonomik ve siyasi istikrarın dış politikadaki yansımaları; hem kudretli hem şefkatli Türkiye'' konulu konferansa katıldı.
     Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, devlet, iktisat ve ilim adamları arasındaki irtibatın doğru kurulmasının, ülkelerin gelişiminde önemli olduğunu belirtti.
     Sadece çok güçlü bir ordu ya da devlet yapısı ile büyük devlet olunamayacağını dile getiren Davutoğlu, devlet, iktisat ve ilim adamları arasındaki irtibatın yanı sıra güçlü bir ekonomiye de sahip olunması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
     ''Bugün beni heyecanlandıran, bana büyük bir şevk veren bu devinim artık Türkiye'de hızlandı. Geçen hafta 36 devlet başkanı 15 başbakan yardımcısı, 94 bakanın katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısında büyük bir uluslararası konferans verdik. Bütün ülkelerle görüşmeler yaptık. Hemen hemen herkesin anlamaya çalıştığı şey şuydu; 'nasıl oluyor da bundan 10 yıl önce gündemde olmayan bir ülke bugün hem BM zirvelerine ev sahipliği yapıyor, hem her türlü gelişmenin içinde ve sürece katkıda bulunuyor?' Şu an uluslararası ekonomik kriz var. Bütün Avrupa ülkeleri dışişleri bütçelerini daraltıyorlar ve büyükelçilikleri kapatıyorlar. İsimlerini zikretmediğim çok önemli Avrupa ülkeleri Avrupa'da dükkanları kapatıyorlar. 'Ekonomik kriz nedeniyle bütçe kısıtlaması yapıyoruz' diye kapatıyorlar. Onların kapattıkları büyükelçilik binalarını da bizim büyükelçilerimiz alıyor. Tarihten bazı aktörler çekiliyor, bazı aktörler tarihe giriyor. Biz tarihe giren aktörler arasında olmak zorundayız. Türkiye'nin mutlaka ve mutlaka bütün alanlarda temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.''
     Türk topluluğunun girişimci bir ruha sahip olduğunu vurgulayan Davutoğlu, bu girişimci topluluğun önünü açacaklarını belirterek, ''Afrika'da 2 büyükelçilik daha açacağız. Toplam 30 büyükelçiliğimiz vardı, 32 olacak. İş adamlarımız nerede varsa biz oraya büyükelçilik açacağız'' dedi.
     Konya'nın ilçelerini gezdiğini söyleyen Davutoğlu, ''Hemen herkes sanki anonim bir vurgu yapmışcasına bize, 'Ülkemizin başını dik tutuyorsunuz, Allah sizden razı olsun' diyor. Bir Dışişleri Bakanına verilebilecek en büyük hediye bu'' diye konuştu.
    
     -TÜRKİYE'DE İLK ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ-
    
     Çok güzel bir haberi paylaşmak istediğini de ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Başlatılmış bir proje vardı. Bir süredir Sayın Valimiz ve arkadaşlar da takip ediyordu. Karatay'da Organize Hayvancılık Bölgesi kurulmasıyla ilgili karar imzadan çıktı. Bu kararla ilk defa Türkiye'de Organize Hayvancılık Bölgesi kurulacak. Ve bu bölgede 200 milyon dolar yatırım yapılacak. 18 bin 500 büyükbaş hayvan 21 bin dönüm alanda yetiştirilecek.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA