• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Sınır güvenliği açıklaması"
13 Mayıs 2013 Pazartesi 15:31

"Sınır güvenliği açıklaması"

Genelkurmay Başkanlığı, teröristlerin sınır ötesine çekilmesi ve Hatayın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıların ardından ortaya çıkanihmal tartışmalarına cevap verdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, basın-yayın organlarında, teröristlerin sınır ötesine çekilmeye başladığına dair resim ve haberlere yer verildiği belirtildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Jandarma Genel Komutanlığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’na mensup birliklerin, geçmiş yıllarda olduğu gibi şu anda da, arazide, kendilerine emredilen üs bölgelerinde görevlerini sürdürdüğü kaydedildi.
Açıklamada, insansız ve insanlı keşif araçlarının, eskiden olduğu gibi, rota değiştirmeden görev uçuşlarına meteorolojik şartların elverdiği ölçüde devam ettiği ifade edildi.Teröristlerin sınır ötesine çekilmesine ait herhangi bir görüntü ve bilginin ellerinde mevcut olmadığının altı çizilen açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgede görevli unsurlarının yasalara uygun hareket ettiği belirtildi.
'SINIR GÜVENLİĞİ' AÇIKLAMASI
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, hudut kapıları hariç, 911 kilometre uzunluğundaki Türkiye-Suriye kara hududunun emniyetinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca sağlandığını bildirdi. 3497 sayılı “Kara Sınırlarının Korunması ve Güvenliği Hakkında Kanun” ile Kara Hudut Kapılarının sorumluluğu Türk Silahlı Kuvvetlerine (Kara Kuvvetleri Komutanlığına) ait olmadığı belirtilen açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin sorumluluğundaki hudut hattında tespit edilen yasa dışı sınır geçişleri sırasında yakalanan şahısların ve ele geçirilen malzemelerin miktarı Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden kamuoyuyla paylaşılmaktadır” denildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA