• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Sınava girecekler sakin olun"
14 Haziran 2012 Perşembe 11:06

"Sınava girecekler sakin olun"

Final dergisi dershanesi kurucularından Ahmet Güney sınav öncesi sınava girecek olan öğrencilere tavsiyelerde bulunarak sakin olmaların istedi ve hiçbir ihtimal dünyanın sonu anlamına gelmez.
Final dergisi dershanesi kurucularından Ahmet Güney sınav öncesi sınava girecek olan öğrencilere tavsiyelerde bulunarak sakin olmaların istedi ve hiçbir ihtimal dünyanın sonu anlamına gelmez. Şu saatten sonra kişinin kendi artılarını, eksilerini tartışmanın bir manası yok, diyerek şunları söyledi:
  
 - Eğer sınava gireceğiniz yeri gidip görmediyseniz önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu işi mutlaka aradan çıkartmalısınız. En kolay geliş-gidiş trafiğini sorun soruşturun. Daha da önemlisi gireceğiniz sınıfı, hatta oturacağınız sırayı gidip görün. Bu ziyaret, sınav heyecanınızı önemli ölçüde artıracaktır. 
   
 -Geçen yılların ÖYS ve LYS sorularına göz atmanızda yarar var. Hatta gerçekten sınavdaymışçasına bir odaya kapanıp, sınav süresinde soruları çözmenizde sonsuz yarar var.  Bu en azından artılarınızı-eksilerinizi görmenizde size bir durum tespiti yapacaktır. Söz konusu deneme sınavından sonra, doğru- yanlış ve başarılarınızın bir analizini yapın. Örneğin yanlış işaretlediğiniz seçenekler, bilgi eksikliğinden mi kaynaklanıyor yoksa işlem hatalarımı ya da soruyu doğru anlayamamanızdan mı?
    
-Son hafta içerisinde hasta olma, moralinizi bozma, uyku ve yemek düzeninizi değiştirme ya da vitamin veya enerji veren farklı alışkanlıklar edinme gibi bir lüksümüz yok. Çünkü değişim adına atacağınız her adım vücut kimyanızı altüst etmekle kalmayacak, sınava girme ve kazanma şansınızı da riske sokacaktır. Bu yüzden bugüne kadar ki alışkanlıklarınız ne ise onları değiştirmeyin. Her yıl on binlerce adayın bu yüzden bu yüzden çok büyük sıkıntılar yaşadığını özellikle hatırlatmak isteriz.
   
- Bu aşamada kesinlikle puan hesabına girmeyin. Hedefiniz olabildiğince yüksek puan almak olsun… Ama kesinlikle de şu kadar net, şu kadar puan gibi hedefler koymayın. Çünkü soruların zorluk derecesini bilmiyoruz… çok kolayda olabilir, çok zorda!  Yani böylesi sıralama sınavlarında sadece sizin ne yaptığınız değil, başkalarının ne yaptığı da önemli.
   
- Sınav öncesinde ve sınav esnasında can sıkıcı boyutlara ulaşacak olan güvenlik önlemleri canınızı hiç sıkmamalı, örneğin yanınızda cep telefonu götürmeyiniz, başınız ağrır. Teslim edecek yer bulamayıp ortada kalabilir. Bu da kaybolması anlamına gelebilir bu ihtimal bile tamda sınav öncesi moralinizin altüst olmasına yeterde artar…..
   
* Sonuç: Haziran ayı içerisindeyiz. Yani sınavlar ayı yolun sonu görünüyor. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiniz . Her ne kadar dışarıdan gazel okumak kolay diye karşı çıksanız da  sakin olun. Hiçbir ihtimal dünyanın sonu anlamına gelmez….
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA