• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Panagro"nun temeli atıldı
27 Mayıs 2011 Cuma 17:25

"Panagro"nun temeli atıldı

Pankobirlik Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi'nin temeli atıldı.

     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Avrupa ölçeği bile değil, dünya ölçeğinde bir ekonomiye sahip olmak için kararlılıkla yürüyoruz'' dedi.
     Davutoğlu, Konya Şeker A.Ş'nin iştiraki Panagro Tarım ve Hayvancılık A.Ş tarafından Konya'nın Meram ilçesinde Kaşınhanı Mahallesi'nde inşa edilen Et ve Süt Entegre Gıda Kompleksi'nin temel atma törenine katıldı.
     Özel bir günü yaşadığını ve büyük mutluluk duyduğunu belirten Davutoğlu, ''Birinci mutluluğum, bu kompleksin dünyanın en büyüğü olması. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu. Türkiye'de şirketler, işletmeler ve insanlar olarak ölçeğin büyüdüğünü dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:
     ''Ölçeğimizi büyüttük. Bölge, çevre ülkeler ölçeği değil, dünya ölçeği... Avrupa ölçeği bile değil, dünya ölçeğinde bir ekonomiye sahip olmak için kararlılıkla yürüyoruz. İnşallah bu tesis, bu sene sonuna kadar tamamlanmış olacak. Bir seneden daha az sürede bu tesisin hizmete girecek olması, ekonomimizin nasıl entegre bir şekilde geliştiğini gösteriyor. Dünyada büyük ölçekte düşünen, dünyanın en etkili ülkeler arasına girmiş bir Türkiye var. Bu Türkiye ile gurur duymalısınız. Sizlerle dünya ölçeğinde bir ekonomiyi geçekleştirmeye gayret ediyoruz.''
     Yeni bir Türkiye vizyonu ile hareket ettiklerini bildiren Davutoğlu, eğer bir ülke dünya ölçeğinde düşünüyorsa ve üretiyorsa o ülkenin en önemli şehirlerinin de küresel ölçekte düşünmesi gerektiğini, onun için de bu tesisin özel bir önemi ve anlamı olduğunu vurguladı.
     İkinci büyük mutluluğunun da Konya'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerin tam bir ekip mantığıyla çalışması olduğunu dile getiren Davutoğlu, bütün alanların entegre şekilde kalkınması gerektiğini belirtti. Davutoğlu, tarımın, hayvancılığın, hizmet sektörünün bir bütün şeklinde geleceğe hazırlanması gerektiğini söyledi.
     Tesisin sadece Türkiye değil, Ortadoğu'ya, Balkanlara ve Kafkaslara katkı sağlayan bir tesis hüviyeti kazanması gerektiğini de belirten Davutoğlu, bu konuda her türlü desteği vermeye kararlı olduklarını bildirdi.
     Davutoğlu, konuşmasını ''Yaşasın geleceğin büyük Türkiye'si'' diyerek tamamladı.
     PANKOBİRLİK Genel Başkanı, Anadolu Birlik (AB) Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk da bugün tarihe kayıt düşüleceğini ifade ederek, Konya'nın geleceğinde, yarınlarında sadece bitkisel üretimlerle çiftçinin geçinmeyeceğini, Konya'nın deseninde hayvancılığın da olacağını söyledi.
     Konuk, dünyanın tek kampüste en büyük tesisi olarak inşa edilecek Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi'nin, Konya bölgesinde hayvancılıkla uğraşan yaklaşık 50 bin çiftçiden et ve süt satın alacağını belirtti.
     Çiftçiyi hiçbir zaman merde ve namerde muhtaç etmeyeceklerini ifade eden Konuk, şöyle konuştu:
     ''364 bin metrekarelik bir alanda, 62 bin metrekarelik bir kapalı alan oluşturacağız. Ayrıca burada günlük yaklaşık 1200 büyükbaş, 3 bin küçükbaş hayvan kullanılacak. Günlük 4200 hayvanı işleme kapasitesine sahip bir tesis olacak. Dünyanın en büyük entegre tesisini Konya Meram'a kurmuş olacağız. Bu müessesenin kapısından ithal et girmeyecek. Buradaki et ve süt varlığı tamamen üreticiden temin edilecek. Yaklaşık 1500 kişi burada bizatihi çalışacak, 500 kişi de pazarda bulunacak. Bu tesislerden 10 bin aile süt sığırcılığı, 40 bin aile de et hayvancılığı yaparak geçinecek. Herkes, sofrasını hem kaliteli hem sağlıklı hem de helal olan ete açacak.''
     Tesise, 203 milyon lira harcayacaklarını ifade eden Konuk, bir taraftan hükümetin, diğer taraftan kendilerinin Konya'nın geleceğini tekrar kuracaklarını sözlerine ekledi.
     Konuşmaların ardından Bakan Davutoğlu, beraberindekilerle butona basarak tesisin temelini attı.
     Törene, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
    
     -ET-SÜT ENTEGRE GIDA KOMPLEKSİ-
    
     Konya Şeker'in iştiraki Panagro Tarım ve Hayvancılık A.Ş'nin 203 milyon liralık yatırımla Meram ilçesinde Kaşınhanı Mahallesi'nde inşa etmeye başladığı Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi, Türkiye'nin taze et tüketiminin yüzde 15'ini tek başına karşılayabilecek kapasitede olacak.
     Tesisin, 2012 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesi hedefleniyor. 62 bin metrekare kapalı, 364 bin metrekare açık alan üzerine kurulacak üretim üssünün günde 4200 adet besi işleme kapasitesine ve yine günde 10 bin ton süt üretim kapasitesine sahip olması hedefleniyor. 10 bin ton aylık şarküteri, taze ürün, ileri işlenmiş ürün üretilecek tesiste, tam kapasitede 2 bin kişi istihdam edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA