• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Pakete en çok biz sevindik"
08 Ekim 2013 Salı 13:01

"Pakete en çok biz sevindik"

4 yılı 10 yılda bitiren ve şu anda Edirne'deki bir lisede öğretmenlik yapan Fatma Dalgıç, Demokratikleşme Paketi'nin en çok kendisini ve kendisi gibi olanları ilgilendirdiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi, başörtüsü nedeniyle okullarda ve kamu kurumlarında sorun yaşayan birçok öğrenciyi ve memuru sevindirdi.

Mesleğini çok sevdiğini ve 28 Şubat döneminde de mesleğini icra etmekten vazgeçmediğini belirten Dalgıç, "Eşarbımı çıkararak da olsa okuluma devam ettim. 28 Şubat sürecinden önce öğretmenlik mesleğine başlamıştım" dedi.

Dalgıç, Doğubeyazıt'ta öğretmenlik mesleğini severek icra ettiğini ifade etti.

Kimsenin gitmek istemeyeceği bir köyde çalıştığını ancak mesleğini yaptığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Dalgıç, "Ben bu devletin sıralarında okuduysam, devletime ve milletime hizmet etmem gerektiğini düşündüm. Orada çok güzel öğrenciler kazandım" diye konuştu.

Böyle nasıl giriyorsunuz

Dalgıç, bir gün şube müdürünün arayarak bir konuyla ilgili ders saati dışında okula gelmesini istediğini anlattı. Eşarpla okula gittiğinde müdürün kendisine, "Böyle nasıl giriyorsunuz" diyerek tepki gösterdiğini söyleyen Dalgıç, şöyle devam etti:

"Ben onu hiç unutmuyorum. 'Hocam demiştim, ben ders saati dışında olduğum için böyle geldim. Hani burası benim okulum' demiştim ama çok kötü aşağılanmıştım. Her şey bir yana ama o zaman derslerine girdiğim öğrencilerime neden peruk taktığımı ve niye bu durumda olduğumu anlatmıştım. Öğrencilerim bunu anlayışla karşılayarak benim dışıma değil dersi anlatmama bakmıştı."

Dalgıç, Demokratikleşme Paketinin kendisini çok sevindirdiğini ifade ederek, "Diğer insanlardan farklı olmamış olmam beni mutlu etti. Aynı zamanda eşarbım olduğu için artık, 'Dur girme. Buraya giremezsin. Burası sana yasak' cümlelerini kullanamamaları beni mutlu etti. Rahat bir şekilde daha güvenli haraket edebileceğim" diye konuştu.

Fatma Dalgıç'ın eşi, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Edirne Temsilcisi Erdinç Dalgıç da, üniversite yıllarında ve çalışma hayatında başörtüsü ve benzer konulara ilişkin sorunları iliklerine kadar yaşadıklarını söyledi.

Geçmişte resmi kurumlarda başörtüsü yasağı olması nedeniyle eşinin 4 yılda bitirmesi gereken üniversiteyi 10 yılda tamamlayabildiğini anlatan Dalgıç, "Geçmiş dönemde sadece İslami fikre sahip kişiler değil, değişik fikirlere sahip insanlar da ızdırap çekti. Demokratikleşme süreci ülkemiz için çok büyük başarı" ifadelerini kullandı.

"Paket paket özgürlük"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise "Dün paket paket darbe geliyordu bu ülkeye, şimdi paket paket demokrasi geliyor. Bütün öteki ilan edilenlerin beriki olacağı yeni bir anayasaya geçme vaktidir diye düşünüyorum" dedi.

Demokratikleşme Paketi'nin gurur duyulacak bir tablo olduğunu söyedi. Paketin miladının 2010'daki referanduma dayandığını belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Referanduma kadar devletin milleti olan bir ülke vardı. Referandumdan sonra milletin ülkesi ve devletiyle bölünmez bütünlüğüne döndük. Şimdi milletin isteklerini karşılayan yeni Türkiye'nin kazanımlarını yaşıyoruz. Yeterli mi? Yeterli değil. Referanduma biz 23 maddelik paketin tamamı harika ama bu pakette başka şeyler de olmalı demiştik. Bunlardan birisi de kamuda başörtüsü özgürlüğüydü. Onun için 'Yetmez ama evet' demiştik. Şimdi ileri bir adım daha atıldı. 'Evet ama eksik' diyoruz."

Gündoğdu, kamuda başörtüsü özgürlüğünü, inanç ve ifade hürriyeti ile cinsiyet ayrımcılık ve kadınlara olan eşitsizliği sona erdirmek gibi dört açıdan önemsediklerini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Özaltun: "Toplu Doğalgaz verme töreni için yoldayız"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA