• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Namazgah Ramazan boyunca açık"
17 Temmuz 2012 Salı 18:54

"Namazgah Ramazan boyunca açık"

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday 2012 Ramazan hizmetleri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ramazan ayı için gerekli tedbirlerin alındığını belirten Özbuğday, bu mübarek ay içerisinde...
Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday 2012 Ramazan hizmetleri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ramazan ayı için gerekli tedbirlerin alındığını belirten Özbuğday, bu mübarek ay içerisinde hatimli namaz kıldıracak camileri de açıkladı.

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, 2012 yılı Ramazan faaliyetleri ile ilgili Selçuk otelde basın toplantısı düzenledi. Ramazan ayının manevi dinamikleri, toplumdaki tezahürleri ve Müslümanların ruh dünyasındaki etkileri bakımından çok verimli değerlendirilmesi gereken bir zaman diyen Müftü Özbuğday, ‘‘ Bu ay dini duygu ve coşkunun yaşandığı, fert ve toplum hayatında zihin ve gönül dünyasının yenilenme fırsatı bulunduğu bir dönemdir. Müslüman Türk halkının bu coşkuyu idraki ve yaşantısı her türlü takdirin üzerindedir’’ dedi.

Ramazan öncesi din görevlisi ihtiyaçlarını büyük ölçüde kapattıklarını dile getiren Özbuğday, ‘‘ İlimize 43 kadrolu İmam Hatip, 7 Müezzin-Kayyım, yine 129 sözleşmeli İmam-Hatip, 45 Müezzin-Kayyım olmak üzere 224 açıktan atama yapılmış, camilerde bulunan din görevlisi ihtiyacı büyük ölçüde kapatılmıştır’’ diye konuştu.

Müftülük tarafından oluşturulan 41 kişilik irşat ekibi ramazan ayı boyunca cemaate hizmet verecek. Müftü, Vaiz, İlahiyat Fakültesi Öğretim üyeleri vb. kişilerden oluşturulan ekip, Ramazan ayı boyunca cemaate destek olarak vaaz verecek. Vaazlarda bu yıl, ‘’aranızda selam yayınız’’ hadisi şerif-i merkeze alınarak insan ilişkilerinde selamlaşmanın önemi anlatılacak.
Konya Müftü Şükrü Özbuğday Konya’nın merkez ilçelerinde bulunan camilerde hatimle teravih kılınacak camileri de şu şekilde açıkladı:

Bu yıl Selçuklu ilçesinde Karaali Camii, Akabe Camii, Bilalı Habeşi Camii, Merkez Selçuklu Camii, Otogar Zeki Altındağ Camii, Saray Zülfikar Camii, Adnan Sürmegöz Camii, Yörünge Camii, Sille Erenköy Camii, Meram İlçesi Kapu Camii, Konevi Camii, Akkabak Mehmet Ağa Camii, Kırkbirevler Hz. Osman Camii, Harmancık Selbasan Camii, Taşköprü Camii, İlahiyat Fakültesi Camii, Karatay İlçesi Bulut Camii, Müsevvit Camii

Namazgah Ramazan boyunca açık kalacak
Selçuklu döneminden intikal eden Kanuni Sultan Süleyman döneminde bayram yerine çevrilen ‘Sultan Meydanı’ olarak da bilinen tarihi Namazgah, geçmişte toplu bayram namazlarının kılındığı, halkın birbiriyle bayramlaştığı, askerlerin seferlere uğurlandığı alan olarak kullanıldı. Musalla Mezarlığı’nda şehitliğin yanında bulunan 3 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Namazgah’ta güney tarafında taştan yapılmış sekiz basamakla üzerine ulaşılan mihrap ile 30 metre kuzeyinde iki basamak ile üzerine ulaşılan müezzin yeri bulunuyor.

Özbuğday, tarihi bilgilere göre Namazgah’ın Selçuklu ve daha sonraki dönemlerde toplu bayram namazlarının kılındığı ve askerlerin seferlere uğurlandığı alan olarak kullandığını belirterek, “Biz de, vatandaşımızdan burada teravih namazı kıldırılmasına yönelik gelen talep üzerine mevsimin uygun olması nedeniyle de uygun gördük. Bu vesileyle hem ecdadımızın tarihi geleneğini yad etmiş olacağız hem de şehitlerimizle beraber olacağız. Esas gayemizde şehitlerimize dua etmektir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA