• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Müsaade etmeyiz"
09 Şubat 2013 Cumartesi 21:08

"Müsaade etmeyiz"

Başbakan Erdoğan, ''Hiç kimsenin, hiçbir ülkenin, kurumun, örgütün üzerimizde ahkam kesmesine asla müsaade etmeyiz. Türkiye, hiçbir ülkenin şamar oğlanı değildir'' dedi.


Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, partisinin ''İlk Hedef 2014-Seçim Sürecini Başlatıyoruz'' sloganıyla düzenlenen İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

''Şunu dünya üzerindeki herkes bilsin ki, bu ülke ve bu millet, tarihte nasıl medeniyetlere istikamet çizdiyse, bugün de, yarın da tarihi şekillendirecek, tarihe istikamet çizecek güç ve kudrete fazlasıyla sahiptir'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz, 76 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, başı öne eğilecek bir millet asla değiliz. Biz, iradesi teslim alınacak, özgürlüğüne ipotek konulacak, istikameti başkaları tarafından belirlenecek bir millet asla ve asla değiliz. Biz her ülkeyle dostane ilişki içinde olmaya, her kurumla samimi işbirliği geliştirmeye büyük özen gösteririz. Ancak hiç kimsenin, hiçbir ülkenin, hiçbir kurumun, hiçbir örgütün üzerimizde ahkam kesmesine, irademize yön vermesine asla müsaade etmeyiz.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin tek taraflı etki altına alınacak, yönlendirilecek, üst perdeden hizaya çekilecek bir ülke olmadığını kaydederek, alçak gönüllü olduklarını ancak alçaklık kompleksiyle hareket etmediklerini, Türkiye'nin gururunu kıracak, milletin onurunu incitecek hiçbir harekete, söyleme, tutuma eyvallah etmeyeceklerini vurguladı.

İçişlerine karışılacak bir ülke değildir

Erdoğan, şöyle devam etti:
''Türkiye, hiçbir ülkenin şamar oğlanı değildir. Türkiye, hiçbir kimsenin üzerinde operasyona, ameliyata yöneleceği ülke değildir. Türkiye, içişlerine karışılacak, dışardan yasama, yürütme, yargı işlerine burun sokulacak bir ülke hiç değildir. Türkiye, dış politikada istikametini değiştiren bir ülke değildir ama dış politikada kendisine istikamet çizilecek ülke de değildir.''

AB'ye eleştiri

Türkiye'yi eleştiren ve Türkiye'nin önüne sürekli kriterler çıkaran AB yetkililerine ve AB ülkelerinin bazı liderlerine seslenen Erdoğan, şöyle konuştu:
''Siz bir yandan Türkiye'yi kriterlere uymamakla itham edip, bir yandan Türkiye'nin önüne yeni şartlar sürüp, bir yandan da Türkiye'ye çok ağır bedeller ödeten teröre neden bu kadar müsamaha gösteriyorsunuz? Sürekli terör sorunundan dem vurduğunuz halde niçin Türkiye'nin terörle mücadelesine gereken desteği vermiyorsunuz? Ben de, aziz milletim de bu sorunun cevabını net bir şekilde, tatmin edici bir şekilde almak istiyoruz.

Tahammülümüz kalmadı

Bizim AB üyeliği noktasında artık tahammülümüz zayıfladığı gibi, teröre gösterilen müsamaha noktasında hiç tahammülümüz kalmamıştır. Önce Paris'teki olay, ardından Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne gerçekleştirilen, bir vatandaşımızın da şahadeti, bir gazeteci kardeşimizin yaralanmasına neden olan olay, Avrupa ile terör arasındaki muhabbetin artık daha güçlü şekilde sorgulanması gereğini ortaya koymuştur. Türkiye olarak bu ilişkinin, bu muhabbetin, bu müsamahanın üzerine çok daha kararlılıkla gideceğiz.''

Hiçbir hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz

AK Parti Hükümeti'nin hiçbir haksızlığa, hiçbir mağduriyete, hiçbir hukuksuzluğa kesinlikle geçit vermeyeceğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Terörün finansmanıyla ilgili tasarıyı hazırlarken, insan hakları, hukuk ve güvenlik arasındaki dengeyi çok büyük bir hassasiyetle gözettik. Bir kere, içerde terörün finansmanıyla ilgili konularda bir değişiklik yapılmıyor. Eskiden olduğu gibi bundan sonra da, içerideki meselelerde yetki yargıda olacak. Birleşmiş Milletler kararları ve yabancı devlet talepleri konusunda, Bakanlar Kurulumuz yetkili olacak. Bu tür durumlarda Bakanlar Kurulu büyük bir hassasiyetle şikayetleri değerlendirecek, hiç kimseyi mağdur etmeden kararları alacak.''

Yeni yasayla ilgili hiçbir endişeye mahal yok

Bu yeni yasayla ilgili olarak hiçbir endişeye, hiçbir kaygıya mahal olmadığını belirten Erdoğan, ''Tersine, bu yeni yasa, gerek Türkiye'de, gerek küresel ölçekte, terörle mücadeleye güç katacak, etki katacak bir yasadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Terörle mücadeleden taviz vermeden, silahların bırakılması, silahların susması, fikirlerin ve siyasetin konuşması için kararlı şekilde adımlarımızı atıyoruz ve atacağız. Bölücü terör örgütü silahlarını bırakmadığı sürece, güvenlik güçlerimizden kimse operasyonlarını durdurmasını beklemesin. Bölücü terör örgütü silahları bırakacak ve bırakmakla kalmayacak. Biz de diyoruz ki ikinci, üçüncü ülkeye gidecekse Türkiye sınırları içinde olanlar, sınırlarımızı terk ederken bizler bundan önce düşülen yanlışlara fırsat vermeden, onların yurt dışına çıkışlarında bu noktada müsamahayla karşılarız. Yeter ki ülkemizin huzuru, refahı bu noktada güvence altında olsun. Hayırlı bir niyetle çıktığımız bu yolda, milletimizin desteği ve duasıyla, inşallah hayırlı bir netice elde edeceğiz'' şeklinde konuştu. AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA