• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Meyvecilik" Halkapınarda masaya yatırıldı
03 Mart 2012 Cumartesi 15:40

"Meyvecilik" Halkapınar'da masaya yatırıldı

Halkapınar'da, ''Konya İli Meyvecilik ve Bağcılık Eylem Planı'' projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Halkapınar'da, ''Konya İli Meyvecilik ve Bağcılık Eylem Planı'' projesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
    
    Konya İl Özel İdaresi Tarım ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanılığınca hazırlanan ve Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından kabul edilen ve desteklenen ''Konya İli Meyvecilik ve Bağcılık Eylem Planı'' projesiyle ilgili toplantı, Arif Arık Lisesi Sosyal Hizmetler Salonu'nda düzenlendi.
    
Toplantıya, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dr. Zeki Bayramoğlu, Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Eşitken, Prof. Dr. Lütfi Pırlak ve Dr. Ali Sabır, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Adem Doğan, İlçe Özel İdare Müdürü Ramazan Demiröz, merkez ve köylerden muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.
    
Konya'da meyveciliğin geliştirilmesi amacıyla başlatılan çalışmayla ilgili kısa bilgiler veren Prof. Dr. Lütfi Pırlak, ''Meyvecilikteki mevcut durumun analizi, meyvecilik alanlarının artırılması, birim alandan daha fazla ürün alınması, konusunda yapılacak fizibilite çalışması ve Konya'nın meyvecilikteki eksiklerini belirleyip gidermek amacındayız'' dedi.
    
Konya'nın diğer ilçelerinde de benzer çalışmalar düzenleyeceklerini ifade eden Pırlak, ''Bölgemizde ulusal plan ve programlar çerçevesinde bölgesel kalkınmaya, rekabet gücünün artırılmasına ve sosyoekonomik gelişmeye katkı sağlayacak olan MEVKA tarafından desteklenen projeden, Konya tarımının bütün paydaşlarının faydalanmasını hedefliyoruz'' diye konuştu.
    
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adem Doğan ise ilçenin coğrafi şartları, toprak yapısı, Halkapınar'da meyvecilik ve bağcılık hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA