• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Konyanın tarihine sahip çıkalım"
22 Haziran 2012 Cuma 14:57

"Konya'nın tarihine sahip çıkalım"

Konya Tarihi Eserleri Koruma Platformu bir açıklamada bulundu.

Konya Tarihi Eserleri Koruma Platformu bir açıklamada bulundu. Yaptıkları açıklamada Konya'daki tarihi alanların, kentsel dönüşüm adı altında tahrip edilip, şehrin tarihi dokusunu yok ettiğini idda ettiler.  Ferit Paşa Su Deposu'nun tuvalet yapılmasına tepki gösteren Platform, "tarihin nasıl katledildiğini bu şekilde görebilirsiniz" diyerek sert bir dille eleştiride bulundular. Platform üyeleri Konya halkına da seslenerek Konya'nın tarihini korumaya ve sahip çıkmaya davet etti. Konya Tarihi Eserleri Koruma Platformu'nun yaptığı açıklama şöyle:

Konya’da son dönemde “kentsel dönüşüm” projeleri adı altında yapılan bazı uygulamalar şehrin tarihî ve kültürel dokusunu tahrip etmektedir.
Aziziye Vamii’nin doğu tarafına yapılan ismi yer altı tuvaleti olan ama kendi yerüstünde bulunan ucube ile başlayan süreçte tarih katliamı ve talanı hızlanarak Aşkar Höyüğüne beton dökülmesi ve üzerine 15-20 metrelik “otsu” beton elektrik direği dikmeye kadar vardırılmıştır.
Kamu gücünü kullananların bu umursamazlığı ve aymazlığı neticesinde tarihî şehir merkezine ruhsuz katlı otoparklar inşa edilmesi bazı aklıevvellere de ilham vermiş olmalı ki “Kınacı Mescidi” gibi Konya’nın en eski Selçuklu kitabeli yapısı yıkılmaya kalkışılmıştır. Birkaç iyi niyetli Konya sevdalısının ve basın mensubunun iyi niyetli çabaları ile “Kınacı Mescidi” kurtarılmıştır. Öte yandan Hacıveyiszade’nin evi ve bitişiğindeki Nuh Efendi Cami ne yazık ki ihmaller neticesinde yıkılmaya mahkûm edilmiştir. Bu cami için tek tesellimiz aynı yere bir cami yapılacak olmasıdır.
Konya’da tarihi taş ve toprak olarak. Gören bir anlayış son olarak Ferit Paşa Su Deposu’nu tuvalet yaparak tarih katliamının geldiği noktayı göstermiştir. Onlarca yıl Konya’nın su ihtiyacını karşılayan depoyu su kültürüyle ilgili belge, resim ve fotoğrafların sergileneceği küçük bir sanat galerisi yapmak nedense kimsenin aklına gelmemiştir. Tarihi eserlerin yıkılmasına “Kamu yararı” kılıfını uygun gören bu çağ dışı anlayışın yarın Gülbahçesi’ne tolu konut toplu konut yapmayacağının garantisi yoktur. Bu sebeple Konya’nın tarihi şehir kimliğini koruması için tüm Konyalıları şehirlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.
Öte yandan bir vatandaş evine çivi çakmaya kalksa şahin kesilen Koruma Kurulunu herkese karşı adil olmaya, kontrol görevini ifa eden Konya Müzeler Müdürlüğünü işini dürüst yapmaya ve savsaklamamaya davet ediyoruz.

Konya’nın tarihî mirasına uygun davranmayan herkesi, belediyecilikle müteahhitliği birbirine karıştıranları, tarihî eserleri “Taş ve toprak” olarak algılayan yöneticileri, Aşgar Höyüğü’ne “Otsu bitki” ekme izni verip iş makinelerini görmezden gelenleri şiddetle kınıyoruz.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA