• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Konya istikrara desteğini arttırarak sürdürmüştür"
14 Haziran 2011 Salı 14:25

"Konya istikrara desteğini arttırarak sürdürmüştür"

Türkiyenin 12 Haziran seçimlerini büyük bir demokratik olgunluk ile gerçekleştirerek, demokrasi sınavından alnının akıyla çıktığını ve coğrafyasına örnek olduğunu belirten Uğur Kaleli..

Türkiye’nin 12 Haziran seçimlerini büyük bir demokratik olgunluk ile gerçekleştirerek, demokrasi sınavından alnının akıyla çıktığını ve coğrafyasına örnek olduğunu belirten Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Türkiye’de siyasetin istikrara kavuşmuş olmasından iş alemi olarak son derece memnun olduklarını söyledi. Kaleli, “ Seçimlere katılımın bu kadar yüksek olması Ülkemizde, demokrasi kültürü ve beklentisinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Demokrasimiz ne kadar güçlü olursa iş dünyası da o kadar güçlü olacaktır. İş dünyası önünü görmek ve yatırımlarını ona göre yapmak ister. Seçimlerin zamanında yapılıyor olması bu açıdan son derece önemlidir. Türkiye’nin bu olgunluğa ulaşması da son derece önemlidir. Artık bundan sonra herkesin halkın sesine kulak vererek kendine yeni bir rota çizmesi ve enerjisini geleceğin daha iyi bir Türkiye'si için kullanması gerekir. Bunu herkes, gelecek nesiller için ortak görev kabul etmelidir.”dedi.

Seçim sonuçları iyi okunmalıdır
Türk halkının ideallerine kavuşması açısından 12 Haziran seçiminin iyi analiz edilmesinin gerektiğini belirten Kaleli, kullanılan oyların büyük oranda Meclis’e yansımış olmasının yapısal reformlar için bir fırsat olduğunu söyledi. Kaleli, “Mevcut anayasal çerçevenin iyileştirmelere rağmen, coğrafyasının model ülkesi olan Türkiye'yi taşıyamadığını görüyoruz. Türk demokrasisi çok yol aldı ve güçlendi. Bu güç ile milli bütünlüğümüzün korunduğu, daha özgürlükçü, toplumun her kesiminin görüşlerinin alındığı ve katkı yapacağı bir anayasanın hazırlanması, sorunlarımızın çözümü açısından fırsat olacaktır. Eğitim alanında, ticaret hayatında, sosyal hayattaki yapılması gereken reformların yanında güçlü ve istikrarlı bir AB ile entegrasyon iradesinin sürmesi önemlidir. Halkımız, bu haklı taleplerinin karşısında duracaklara prim vermeyeceğini göstermekle birlikte, bunların yapıcı bir uzlaşmayla hayata geçmesini istemiştir. Bu seçimler Meclis’e giren bütün partilerin sorumluluğunu arttırmıştır. Halkın bu taleplerinin iyi analiz edilerek karşılanması gereklidir. Ortak ideallerimize ancak ve ancak uzlaşarak, anlaşarak ulaşabiliriz.”dedi.

İş dünyası istikrar ister
Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasında yerini almasını benimseyen iş dünyasının, kutuplaşmanın değil, birleştirici unsurların hakim olduğu bir Türkiye özlemi içinde olduğunu belirten Kaleli, “ Türkiye, ortak akıl ve ortak paydayı yücelten, sorunlarını sağduyuyla aşabilen bir ülke olmalıdır. Dünyayla rekabet edebilen güçlü bir oyuncu olmak için buna ihtiyacımız var. Bunun için siyaset yapıcılar, bürokrasi, iş dünyası, STK’lar toplumun beklentilerine kayıtsız kalmamalıdır.”dedi

Son dokuz yılda uygulanan politikalarla Türkiye’nin gelişmiş ülkeler seviyesine yükseldiğini dile getiren Başkan Kaleli, “ Bu politikalar istikrar ortamını doğal bir süreç haline getirilmiştir. Dış politika ve iç politikalardaki istikrarlı uygulamalar, alt yapı çalışmaları, AB ilişkileri,  enerji ve ekonomi politikaları gibi oldukça önemli alanlarda yaşanan olumlu değişimler Türkiye’yi,  bölgesinde lider, dünyada saygın ve sözü geçen bir ülke yapmıştır. Seçimlerden sonra ortaya çıkan sonuç Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece yurt içinde değil, yurt dışında da konumunu güçlendirmiştir. Bu hem AB müzakerelerinde, hem de ülkemizin model olarak görüldüğü coğrafyamızda yürütülen politikalara olumlu katkı yapacaktır.”dedi.

Konya istikrara desteğini arttırarak sürdürmüştür
Selçuklu’ya başkentlik yapmış, üniversiteler kenti, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Mevlana diyarı Konya’nın, tahıl ambarı olmasının yanı sıra 32 bin KOBİ’si ve müteşebbüs iş adamlarıyla dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten Başkan Kaleli, “ Konya bu özellikleriyle dünyanın neresinde olursa olsun her ülkenin ihtiyacını karşılayacak üretim potansiyeline sahiptir. Bu yüzden başlatılan projelerin aksamadan tamamlanması, ilimizin ekonomik ve sosyal hayatı açısından son derece önemlidir. Başbakanımızın sözünü verdiği KOP İdaresi Başkanlığı’nın bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Tarımsal alt yapı sorunlarını halletmiş bir Konya’nın, bölgesinin ve ülkesinin olduğu kadar yakın coğrafyasının da ihtiyaçlarına cevap vereceği unutulmamalıdır. Büyük sermaye yatırımlarının Konya’ya yönlendirilmesiyle mevcut üretim potansiyelimiz artacaktır. İlimizi temsil edecek olan milletvekillerimizin hepsi bölge sorunlarına hakim kişiler. Bizler sorumluluğumuzu yerine getirmeli hazırladığımız raporlarla ve projelerle onlara yardım etmeliyiz. Çünkü birlik, beraberlik ve ortak akıl ile halledemeyeceğimiz sorun yoktur.” diyen Kaleli vefanın, hoş görünün ve samimiyetin başkenti Konya’nın kendine hizmet edene yıllar önce gösterdiği teveccühü bu seçimlerde de attırarak sürdürdüğünü belirtti. Seçilen milletvekillerine yeni dönemde başarılar dileyen Kaleli, seçim sonucunun Konya’ya, Ülkemize ve bizi umutlu gözlerle izleyen yakın coğrafyamıza hayırlı olmasını diledi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA