• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Konya için itici bir güç oldu"
27 Ağustos 2013 Salı 15:38

"Konya için itici bir güç oldu"

Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı ikinci 500 listesindeki 15 Konya firmasını tebrik ederek...
Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) açıkladığı ikinci 500 listesindeki 15 Konya firmasını tebrik ederek, ilk 500’deki 9 firma ile birlikte Konya’nın ilk 1000 içerisinde 24 firma ile temsil edilmesinin Konya için itici bir güç olduğunu belirtti.

Bu başarının Konya’nın 2023 hedefine ulaşmasına da büyük katkı yapacağını belirten Kaleli, “Sanayicimizin, tüccarımızın, girişimcimizin daha çok ve kaliteli üretmek arzunun yanı sıra, ürettiği mala pazar bulma becerisi de her türlü takdire değer bir gelişmedir. Türk özel sektörünün bu başarısında, istikrarlı ve akılcı bir politika uygulayan hükümetin büyük payı var. Ülkemizin yükselişine paralel olarak, şehirlerimiz de küresel ölçekte yepyeni modellerle yükseldi. Bir ‘dünya kenti’ olan Konya’nın da üreterek yükseliyor olması, ülkemiz adına büyük bir kazançtır. Konya, bu başarıyı; derin kültürü, üretim gücü, ürün kalitesi, girişimci ruhu ve en önemlisi ortak hareket ile yakalamıştır. Şüphesiz bu gelişmede uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar kadar, en büyük etken; istikrar olmuştur. Türk insanı sadece liderlik beklemiyor. İnsanımızın esas beklediği şey, önlerindeki engellerin kaldırılmasıdır. Bu engeller kaldırıldığında nelerin başarıldığı ortadadır. Daha 10 yıl önceye kadar IMF’nin kapısından ayrılmayan Türkiye ‘devlet insan için vardır’ anlayışının hakim olmasıyla; 2023’de Dünya’nın en büyük 10. ekonomisi olma hedefini ortaya koyabilmiştir. Bu hedef; ülkemiz insanına olan güvenin, istikrarın, aktif dış politikanın sonucudur” dedi.

İSO’nun İlk 500’de 9 ve ikinci 500’de 15 olmak üzere 24 firmayla temsil edilmesinin, Konya sanayisinin, ticaretinin ve tarımının gelişmesini gösterdiğini belirten Kaleli, “Bu kurumsallaşma ile birlikte stratejik hedeflere daha kolay ulaşılabileceğini göstermesi açısından üzerinde durulması gereken önemli bir konu ve örnektir. Bir işte hedef, istek ve azim olmazsa, başarı da olmayacaktır. Konyalı sanayicilerimizde bu istek, azim ve hedef vardır. Konya, üretimini sadece yurt içinde değerlendirmeyen, yurt dışında da Türkiye'yi gururla temsil eden bir ildir. Firmalarımız ürettikleri katma değerin yanı sıra, sağladıkları istihdamla, ilimizin ekonomik ve sosyal hayatına da büyük katkı yapmaktadır” dedi.
 
TARIM STRATEJİK ÖNEMİNİ GÖSTERMİŞTİR
İSO’nun açıkladığı liste içerindeki Konyalı 24 firmadan 14 tanesinin tarım ve tarıma dayalı sanayi kuruluşu olmasının Konya sanayisi için, tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Kaleli, “Nüfusunun çoğunun geçimini tarım ve tarıma dayalı sanayiden kazandığı Konya, ülkemizde olduğu kadar yakın ülkeler arasında da önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Devam eden ve hedeflenen projeler bitirildiğinde Konya, üretim kapasitesiyle birlikte, bunların sanayi ürünü olarak ihracında da önemli bir merkez olacaktır. Ortak akıl ile birlik ve beraberliğimizi koruyarak ülke olarak, Konya olarak 2023 hedeflerimize ulaşacağımıza inancım tamdır. Konya sahip olduğu üretim kültürü, sanayi alt yapısı ve girişimcilik ruhuyla bu listeye daha çok firmayla girecek potansiyele sahiptir. İSO İlk 1000 sıralamasına girerek, bu hedefe büyük katkı yapan firmalarımızın başarılarının artarak devam etmesini diler, yöneticilerini ve personelini tebrik ederim” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA