• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Kod isim kullanan avukatlar"
19 Temmuz 2013 Cuma 09:12

"Kod isim kullanan avukatlar"

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 622 sayfalık iddianamede, 22 avukat hakkında DHKP-C terör örgütüne yönelik suçlamalar yer aldı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın 16,5 ile 30 yıl, derneğin İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay'ın da 23 yıl 8 ay ile 66 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adem Özcan tarafından hazırlanan ve gönderildiği TMK'nın 10. maddesiyle görevli İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 622 sayfalık iddianamede, 22 avukat hakkında DHKP-C terör örgütüne yönelik suçlamalar yer aldı.

ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı ile derneğin İstanbul Şube Başkanı Tanay'ın "DHKP-C terör örgütü yöneticisi olmak", diğer avukatların ise "örgüt üyeliği" suçundan yargılanması talep edilen iddianamede, avukatlardan Ebru Timtik hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış mübbet hapis cezası istendi.

İstenen cezalar

İddianamede, Selçuk Kozağaçlı'nın, "terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 15 ile 22,5 yıl, "terör örgütü propagandası yapmak"tan da 1,5 ile 7,5 yıl olmak üzere toplam 16,5 ile 30 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edildi.

Tutuklu sanıklardan Taylan Tanay'ın "terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 15 ile 22,5 yıl, 5 kez  "terör örgütü propagandası yapmak"tan 7,5 ile 37,5 yıl ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçundan da 1 yıl 2 ay ile 6 yıl olmak üzere toplam 23 yıl 8 ay ile 66 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, sanıklardan Ebru Timtik'in de "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan ise toplam 35 yıl 8 aydan 88 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, diğer sanıklardan Barkın Timtik'in 17 yıl 8 ay ile 66 yıl, Oya Aslan'ın 16,5 ile 60 yıl, Günay Dağ'ın 17 yıl 8 ay ile 66 yıl, Naciye Demir'in 15 ile 52,5 yıl, Şükriye Erden'in 13,5 ile 45 yıl, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı'nın 10,5 ile 30 yıl, Özgür Yılmaz, Avni Güçlü Sevimli ve Gülvin Aydın'ın 9 ile 22,5'ar yıl, Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serkan Arıkanoğlu, Zeki Rüzgar, Mümin Özgür Gider, Metin Narin, Sevgi Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz ve Selda Yılmaz'ın da "terör örgütü üyeliği" suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

 

Halkın Hukuk Bürosu DHKP-C terör örgütü ile ilişkili

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, "Halkın Hukuk Bürosu'nun, DHKP-C terör örgütü adına faaliyet yürüten avukatların bir araya geldiği bir yapılanma olduğu" öne sürüldü.

DHKP-C terör örgütünün oluşumu ve yapısının anlatıldığı iddianamede, örgütün kültür-sanat alanındaki faaliyetlerinin halen Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi tarafından yürütüldüğü, bu merkezde düzenlenen saz ve enstrüman kurslarıyla örgüte sempatizan kazandırmanın amaçlandığı iddia edildi.

İdil Kültür Merkezi'nin ayrıca Grup Yorum isimli müzik grubunu da içinde barındırdığı belirtilen iddianamede, Grup Yorum'un düzenlediği konserlerle bir taraftan örgüte sempatizan kazandırırken, bir taraftan da örgüte gelir elde ettiği öne sürüldü.

Halkın Hukuk Bürosu'nun kuruluş amacı

Baskın yapılan Halkın Hukuk Bürosu'nun, DHKP-C terör örgütü adına faaliyet yürüten avukatların bir araya geldiği bir yapılanma olduğu ileri sürülen iddianamede, bu büronun kuruluş amacı şu şekilde özetlendi:

"Gözaltına alınan ya da yargılanmakta olan örgüt mensuplarına hukuki yardımda bulunmak, bu şahıslar ile yakınlarının örgüte olan bağlılık ve aidiyet duygularını pekiştirmek, şüphelilerin gözaltında bulundukları süre zarfında ifade vermelerini, örgütsel sırları ifşa etmelerini engellemek ve örgüte iletilmesi gereken önemli bilgileri ilgili yapılanmalara iletmek."

DHKP-C terör örgütünün amaçları doğrultusunda faaliyet yürüttüğü anlaşılan Halkın Hukuk Bürosu isimli yapılanma hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı bilgisi verilen iddianamede, şüphelilerin, ev ve iş yerlerinde yapılan aramalar sonrası gözaltına alındıkları, şüphelilerden Oya Aslan ve Özgür Yılmaz'ın tüm aramalara rağmen bulunamadıkları için haklarında yakalama emri çıkarıldığı ifade edildi.

 

Yurt dışından temin edilen belgeler

Adli yardım yoluyla Belçika ve Hollanda adli makamlarından temin edilen bilgisayar kayıtları ve dokümanlar bulunduğu ve bunların kovuşturmada delil olarak kullanılacağı belirtilen iddianamede, örgütün Türkiye başta olmak üzere Hollanda, Belçika, İtalya, Almanya ve Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinde dernek, internet sitesi, server sağlayıcı gibi kurumlar ve araçlar vasıtasıyla faaliyet yürüttüğünün görüldüğü aktarıldı.

İddianamede,  "DHKP-C terör örgütü tarafından ülkemizde gerçekleştirilen başta intihar saldırıları olmak üzere sansasyonel eylemlerde örgütün yurt dışı birimleri tarafından telefon ile Türkiye'deki irtibat bürosu aranmak suretiyle ya da servis sağlayıcıları yurt dışında bulunan internet siteleri aracılığıyla üstlenmelerin yapıldığı tespit edilmiştir" denildi.

Arama yapılan Halkın Hukuk Bürosu'nda ele geçirilen belge ve dokümanlara yer verilen iddianamede, Halkın Hukuk Bürosu'nda çalışan avukatların sadece büroyla ilgili konularda değil, kendi özel yaşantılarıyla ilgili konularda da örgütün talimatlarına göre hareket ettiklerinin anlaşıldığı vurgulandı.

"Kod isim kullanan avukatlar"

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının örgüt içinde kod isimle anıldığı bilgisi verilen iddianamede,  büroda "fırıncılar", "manavlar" ve "amcalar" kodlarının kullanıldığı ifade edildi.

İddianamede, "büroda çalışacak avukatların örgüt tarafından belirlendiği, büro ve avukatların ihtiyaçlarının örgüt tarafından karşılandığı, alınacak davaların örgüt tarafından belirlendiği, örgüt mensuplarına büro avukatları tarafından ücretsiz avukatlık yapıldığı, yurt dışında bulunan örgüt yöneticisi ile büro avukatlarının birbirlerine direkt olarak rapor gönderdikleri, avukatların cezaevindeki örgüt mensuplarıyla örgüt sorumluları arasındaki bilgi aktarımını sağladıkları, büro avukatlarının Çağdaş Hukukçular Derneği içerisinde faaliyetleri ve etkinlik kurma çalışmaları olduğu" iddialarına yer verildi.

Halkın Hukuk Bürosu ile örgüt yönetimi arasında yapılan yazışmaların da yer aldığı iddianamede, şüphelilerin DHKP-C'nin şiddet eylemlerinin özendirildiği ve propagandasının yapıldığı iddia edilen eylemleri sıralandı.

"Suriye'deki bir dizi toplantıya katılım"

Gizli tanık beyanları ile şüphelilerin bireysel durumlarıyla eylemlerinin tek tek anlatıldığı iddianamede,  şüphelilerden Selçuk Kozağaçlı ve Oya Aslan'ın, Suriye'ye gidip bir dizi toplantılara katıldıklarının tespit edildiği öne sürüldü.

İddianamede, bu iddiayla ilgili şöyle denildi:

"Şüpheli Selçuk Kozağaçlı'nın ÇHD adına Şam ve Beyrut'ta toplantıya katılacağının tespit edildiği, yapılan incelemeler sonucunda Kozağaçlı'nın şüpheli Oya Aslan ile Suriye'de bir dizi toplantıya katıldığının belirlendiği, Kozağaçlı'nın masraflar için DHKP-C terör örgütünün sözde demokratik alan yapılanmalarından olan TAYAD Başkanı ve HHB Avukatı Behiç Aşçı ile irtibata geçtiği, gerekli finansal kaynağın Aşçı aracılığıyla örgütün fonundan karşılandığı, gizli tanık 'Yüzleşme'nin beyanlarına göre, çatışmaların devam ettiği bir dönemde şüphelilerin bu geziyi gerçekleştirmelerinin, DHKP-C terör örgütünün son süreçteki Suriye'ye destek politikası gereği olduğu belirlenmiştir."

İddianameyi kabul eden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 sanığın yargılanacağı davanın ilk duruşmasını 25 Aralık'ta yapacak. 26 ve 27 Aralık'ta da duruşmalar devam edecek.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA