• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Kitap fuarları büyük bir fırsattır"
30 Kasım 2013 Cumartesi 17:00

"Kitap fuarları büyük bir fırsattır"

Konya Büyükşehir Belediyesinin geleneksel olarak düzenlediği Konya Kitap Günleri Zindankale Sanat Galerisinde açıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya Kitap Günleri Zindankale Sanat Galerisi’nde açıldı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Kitap Günleri’nin Konya’nın kültür ve eğitim şehri olması anlayışına katkı yaptığını, kitabı ve okumayı ön plana çıkararak önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi.
 
Konya’da yaklaşık 400 bin ilk ve ortaöğretim öğrencisi, 100 bin üniversite öğrencisi, 25 bin de öğretmen ve öğretim üyesi olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, “Nüfusunun neredeyse 4’te biri eğitim ordusunun neferiyse o şehirde mutlaka farklı bir kültürel ortam olmalıdır. Bir şehrin nüfusunun 4’te biri eğitimin içindeyse, sadece o şehrin eğitimli insanları bile, değil bir şehri, bir ülkeyi ayağa kaldırmaya yetmeli” dedi.
 
ZİNDANKALE DÜNLE BUGÜNÜ BULUŞTURUYOR
 
Zindankale Sanat Galerisi’ndeki Kitap Günleri’nin geleneksel hale geldiğini vurgulayan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Burada bir Panorama Müzesi yapımı devam ediyor. Tarihi Zindankale surlarının temellerinin üzerinde bina edilen bu sanat galerisi dünle bugünün buluşmasına da ev sahipliği yapıyor.”
 
Geçtiğimiz yılki Kitap Günleri’ne 100 binden fazla katılım olduğunu, bu yıl sayının 200 binleri bulmasını beklediklerini dile getiren Başkan Akyürek, Kitap Günleri’ne tüm öğrencileri ve Konyalıları davet etti.
 
Programda konuşan Türk Halk Edebiyatı ve Halk Bilimi duayenlerinden Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, gençlere kitap okumaları ve okudukları kitapları saklamaları tavsiyesinde bulundu.
 
Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Camlı Köşk Gençlik Söyleşileri için Konya’da bulunan Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan ise, her gelişinde Konya’nın baş döndürücü bir hızla geliştiğini gördüğünü belirterek, imar ve diğer faaliyetlerin yanında Kitap Günleri’nin de bu gelişime katkı yaptığını söyledi.
 
Konya’da bulunan AK Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras, cehaletin bertaraf edilmesi için yapılacak en güzel şeyin kitaplardan istifade ederek insan yetiştirmek olduğunu vurguladı.
 
KİTAP FUARLARI BÜYÜK BİR FIRSATTIR
 
AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, depremden 1 yıl sonra Van’ın yeniden imar edildiğini anımsatarak, “Bir şehir madden kısa sürede imar edilebiliyor. Ama bir ülkede kültür depremi yaşanmışsa onu 20 yılda eski haline getiremeyiz. Onun için kitap okumalıyız. Kitap Fuarları büyük bir fırsattır” diye konuştu.
 
AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, okumanın medeniyet demek olduğunu vurgulayarak, günümüzde okumaya devam edenlerin sayısının azaldığını, gençlerin kitap yerine interneti tercih ettiğini ifade etti. Üzülmez, “Bizi gelecek nesile taşıyacak olan bilgilerdir. Toplumu yönlendirecek olan da bilgidir. Bilgi güçtür ama bilgiye sahip olmak için de okumak gerekir” dedi.
 
Konya Valisi Muammer Erol da, kitap okumanın son derece önemli olduğunu belirterek, kitap okumanın ve Kitap Günleri gibi organizasyonların sürekli olması gerektiğinin altını çizdi.
 
KİTAP GÜNLERİ 8 ARALIK’A KADAR AÇIK KALACAK
 
Konuşmaların ardından Konya Kitap Günleri’nin açılışını gerçekleştiren protokol mensupları, daha sonra tarihi Zindankale surlarını inceleyerek stantları gezdiler.
 
85 yayınevinin bulunduğu Konya Kitap Günleri’ne 100 yazar katılırken; 53 söyleşi, 170 de imza programı yapılacak. Konya Kitap Günleri, 8 Aralık’a kadar 10.00 – 21.00 saatleri arası açık kalacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA