• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Kanal Beyşehir" Beyşehirin çehresini değiştirecek
24 Mayıs 2011 Salı 17:06

"Kanal Beyşehir" Beyşehir'in çehresini değiştirecek

Beyşehir'de, Çarşamba Kanalı'nın başlangıcından Seydişehir köprüsüne kadar olan 2 kilometrelik bölüme kanal açıldı.
     Beyşehir'de, Çarşamba Kanalı'nın başlangıcından Seydişehir köprüsüne kadar olan 2 kilometrelik bölüme kanal açıldı.
     Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü regülatöründen itibaren kanalın 2 kilometrelik bölümüne gölden su bırakıldığını söyledi.
     Taşköprü'nün ön kısmındaki suyun derinliğinin 60-70 santim civarında olduğunu belirten Taşçı, kanalın 2 kilometrelik bölümünün sonundaki eğimden dolayı 2 metreye yakın bir su derinliği oluştuğunu ifade etti
     Beyaz Park ile Avcılar Kulübü arasında, çok güzel bir fıskiye projesini hayata geçireceklerini de dile getiren Taşçı, ''Bu projenin şu anda fizibilite çalışması yapılıyor. Kanalın, şehir merkezi çıkışındaki Seydişehir köprüsüne kadar olan bölümünün muhtelif yerlerine kuşların tüneyeceği yuvalar yapacağız'' dedi.
     Fıskiyelerle birlikte, ışıklarla süslenecek olan bölümün tıpkı Eskişehir'deki Porsuk Çayı gibi olacağını bildiren Taşçı, bu bölüme ''Kanal Beyşehir'' ismini öneren Beyşehirli gazetecilerin teklifini, ''Buranın ismi zaten Çarşamba Kanalı. Ama 2 kilometrelik bu kısmıyla ilgili isim düşünmemiştik. 'Kanal Beyşehir' neden olmasın. Çok güzel olur'' diye konuştu.
     Ticari hareketliliğin gelecekte buraya kayacağını tahmin ettiklerini de belirten Taşçı, kafeterya ve restoranların bu kesimde yoğunlaşmasını beklediklerini söyledi.
     Kanalın içerisinde yeni dönemde su bisikletlerinin gezinti yapacağını anlatan Taşçı, şunları kaydetti:
     ''Buranın temizliği için de küçük bir tekneyi kanala indireceğiz. Bu tekne olası bir su kazası durumunda da müdahalede bulunabilecek. Burası Beyşehir'in alternatif bir yaşam merkezi haline dönüşecek. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü'nün yürüttüğü BSA kanalındaki inşaat çalışmaları esnasında hayata geçirilmesi için düğmeye basılan bu proje Beyşehir'in çehresini şimdiden değiştirmeye başladı. Buranın set projesi için 600 bin lira bir harcama gerçekleştirildi. Düne kadar hiç akla, hayale gelmeyen bir proje idi, ama bugünlerde olabilirliğini görmeye başladık.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA