• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"İslam ile uyuduğum uykudan uyandım"
02 Haziran 2013 Pazar 18:39

"İslam ile uyuduğum uykudan uyandım"

Dünyaca ünlü bir balerin iken İslamla şereflenen Rabia Christine Brodbeck, AK Parti Konya İl Kadın Kollarının davetlisi olarak geldiği Konyada hayat hikâyesini...
Dünyaca ünlü bir balerin iken İslamla şereflenen Rabia Christine Brodbeck, AK Parti Konya İl Kadın Kolları’nın davetlisi olarak geldiği Konya’da hayat hikâyesini, nasıl Müslüman olduğunu ve İslamı seçtikten sonra yaşadıklarını anlattı. Müslüman olmamda tasavvufun büyük etkisi var’ diyen Bordbeck, HZ. Mevlana ve yaşantısına da hayran.
İsviçreli bir ailenin ikinci ve son çocuğu olarak gözlerini dünyaya açan sekiz yaşında da bale eğitimi almaya başlayan ve 36 yaşına geldiğinde dünyanın en önemli balerinlerinden biri olarak kabul edilen Christine Brodbeck, New York’ta performans gösterisi yaptığı yıllarda, arkadaşlarıyla yolda yürürken mimarisi farklı bir bina görür. Bir ramazan akşamı dikkatlerini çeken bu binanın açık kapısından içeri girdiğinde yeni bir hayatın başlangıcına adım atacağını bilemez. Türk mescidi olan binanın girişindeki, “Varlık hiçlikle başlar” yazısı ikinci hayatının kapısını aralar.  İşte o günden sonra Müslüman olan ve Rabia ön adını alan Christine Brodbeck, AK Parti Konya İl Kadın Kolları’nın davetlisi olarak geldiği Konya’da hayat hikâyesini, nasıl Müslüman olduğunu ve İslam’ı seçtikten sonra yaşadıklarını anlattı.

BRODBECK; ‘İSLAM İLE UYKUDAN UYANDIM’
Hz. Mevlana’nın ömrünü geçirdiği ve mesajlarını tüm dünyaya yaydığı Konya’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Yazar Rabia Christine Brodbeck, New York’ta Müslüman olmasına vesile olan o günü şöyle anlattı; ‘Öncelikle söylemem gerekiyor ki Hz. Mevlana büyük bir şahsiyet ve dünya için önemli. Ben de Hz. Mevlana’nın bir hayranıyım. Zaten Müslüman olmamda tasavvufun büyük katkısı var. Gelelim bugünlere nasıl ulaştığıma. Müslüman olmadan önce New York’ta Müslüman Türklere ait mescitte, kürsüdeki hoca, insan-ı kamil olmayı anlatıyordu. Anlatılanlardan çok mescidin atmosferinden etkilendim. Bir yıl boyunca İslam’ı araştırdım ve nihayet Müslüman oldum. Allah doğru zamanda, doğru yerde bana hidayet verdi ve uyuduğum uykudan uyandırdı.”

BRODBECK; ‘EVİMDE DİNİMİZİN EMİRLERİ HAKİM’
İslam’ın nuruyla aydınlanan Rabia C. Brodbeck, yeni yaşam ve kültürüne adapte olarak yeni bir yuva kurmak zorlandığını ancak aile hayatlarına geleneklerini değil, İslam dininin emirlerini yerleştirerek kültür farkını aşmayı başardığını dile getirdi. Türkiye’de İslam diniyle geleneklerin iç içe girdiğini belirten Brodbeck, insanlara değil Kur’an’a bakarak İslam’ı anlamak ve yaşamak gerektiğini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA