• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"İntihar saldırısı görüşmeleri engellemeyecek"
06 Şubat 2013 Çarşamba 21:08

"İntihar saldırısı görüşmeleri engellemeyecek"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ni hedef alan intihar saldırısının İmralı görüşmelerini engellemeyeceğini söyledi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico ile ortak basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu cevaplayan Erdoğan, şunları söyledi: "Bu saldırıyla ilgili dışımızda birçok değerlendirmeler, yorumlar yapılıyor. Bu, budur veya yüzde 100 böyledir demek mümkün değil. Şu anda güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız ABD'nin de göndermiş olduğu birimlerle müttefik çalışmanın içindeler. Şunu çok açık söylemeliyim. ABD'den gelenlerde de dahil olmak üzere gerek Almanya, gerek Fransa, tüm buralarla yapılan görüşmeler neticesinde bizim İmralı ile yapmış olduğumuz çalışmayı engellemeye yönelik böyle bir adım (olduğu ortaya çıkmış) dahi olsa bu bizim çalışmalarımızı engelleyemez."

Erdoğan, bu olayın failler zincirini ortaya çıkartmak için çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti: "Ortada bir canlı bomba vardır. Kimler yönetmiştir? Nasıl gelmiştir? Nereyle iltisaklıdır. Bunların ortaya çıkarılması lazım. Belli bağlantıları zaten açıklandı. O, ortadadır. Daha önceden nerelerle bağlantılı olduğunu, nereden geldiğini bunlar hep istihbaratımız tarafından da bazı ülkelere bildirilmiştir. Ama ne yazık ki iş hep ucundan tutulduğu için buraya gelmiştir. Biz şu anda kararlı şekilde yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz. Terörle mücadeleyi bu işlere kurban etmek istemiyoruz."

AB SÜRECİNE SABIRLA DEVAM EDİYORUZ AMA NOKTAYI DA KOYARIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yıllardır AB kapısında bekletilmesinden duyduğu rahatsızlığı Slovakya'da da ortaya koydu.

Slovak mevkidaşı Robert Fico ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında bir soruya cevap veren Erdoğan, "1963'te resmi müracaatımız var. 50 yıl geçti. Biz hâlâ kapıdayız. Bize 'şunu yapamadınız' diyemediler. Siz birisine olumsuz cevap vermek istiyorsanız bahaneler uydurabilirsiniz." dedi.

Kurdun kuzuyu 'suyu bulandırdın' bahanesiyle yemesinden bahseden fıkrayı hatırlatan Erdoğan, "Bugüne kadar böyle geldik. Ama tabii ki biz kuzu değiliz. Bunu da görüyorlar. Fakat sabırla devam ediyoruz ve sabırla devam etmeye kararlıyız. Ama bu nereye kadar olur, ayrı bir konu. Tabii bir yerde de biz de artık noktayı koyarız." diye konuştu.

NABUCCO'DA SORUMLULUK AB'YE AİT

Başbakan Erdoğan, Nabucco projesinde ilerleme kaydedilememesinin sorumluluğunu Avrupa Birliği'ne yükledi. Erdoğan, "Nabucco'da doğalgazın tedariki AB yönetimine ait bir sorundur. Yılda 30 milyar metreküp doğalgaz tedarik etmeleri gerekmektedir. Ama şu anda buna yönelik herhangi bir ciddi gelişme yok." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu konuda Azerbaycan'la yaptıklarını anlatan Erdoğan, "Şu anda biz yeni bir adım daha attık. Bu da TANAP projesidir. Azerbaycan'la birlikte attığımız bu adım parlamentolarımızdan geçmiştir. Öyle zannediyorum ki, bu yıl içerisinde de dozerler çalışmaya başlayacaktır." diye konuştu. Erdoğan, "Bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla ilgili güvenlik noktasındaki müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz." dedi.

SLOVAKYA'YA İLK BAŞBAKAN ZİYARETİ

Erdoğan, Türkiye'den başbakan seviyesinde Slovakya'ya ilk ziyareti kendisinin gerçekleştirdiğini de belirterek, "İlişkilerimiz kısa sürede çok ciddi gelişmeler kaydetti." dedi.

AB sürecinde verdikleri destekten dolayı teşekkür Slovakya'ya teşekkür eden Erdoğan, kendisi gibi üç dönemdir iktidarda olan Başbakan Fico'ya da "Başarılarının devamını diliyorum." temennisinde bulundu.

İki ülke arasında ekonomik alandaki gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Erdoğan, "Ticaret hacmimiz 1,5 milyar doları aşmış vaziyette. 2013'te Türkiye'ye gelen Slovak turist sayısı 100 binin üzerinde." dedi ve Slovak halkına teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, nükleer enerji araştırma konusunda müşterek çalışmaya olumlu baktıklarını; Slovakya ile Türkiye arasında merkezi İstanbul'da olacak bir bilim merkezi de kurulabileceğini ifade etti.

Fenerbahçe gibi takımlarda oynayan Stoch gibi milli futbolcular ile kış sporları dalında Slovakyalı 15 sporcunun Türkiye'de bir anlamda elçilik vazifesi de gördüğünü sözlerine ekledi.

İki başbakanın konuşmaları önce İngilizceye daha sonra Slovakça ve Türkçeye çevrildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA