• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Herkes eşit konuma sahip"
25 Temmuz 2013 Perşembe 00:46

"Herkes eşit konuma sahip"

Başbakan Erdoğan, "Biz, 76 milyon hep birlikte bu ülkenin sahibiyiz. Polis farklı, asker farklı, bekçi farklı, memur farklı değil, bu devlet karşısında hepsi de eşit konuma sahiptir" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Emniyet Genel Müdürlüğü'nce Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde düzenlenen iftara katıldı.
 
Burada törenle karşılanan Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve polis memurlarıyla aynı masayı paylaştı.
 
Erdoğan, yaptığı konuşmada, iftarı gerçekleştirenlere teşekkür ederek, "Ramazan'ı Şerif'in tüm emniyet mensuplarımız için, bütün polis kardeşlerimiz için, jandarma teşkilatımız için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyor, ülkemiz, milletimiz için barışa, huzura, refaha, hiç yıpranmayacak, hiç kapanmayacak bir kapı aralamasını yürekten temenni ediyorum" diye konuştu.
 
Erdoğan, "Biz 76 milyon, hep birlikte bu ülkenin sahibiyiz. Polis farklı, asker farklı, bekçi farklı, memur farklı değil, 76 milyon bu ülkenin eşit derecede sahibidir. Bu devlet karşısında hepsi de eşit bir konuma sahiptir" ifadesini kullandı.
 
"Birey, 'Bu ülkenin sahibi benim. Ben ne dersem o olur' derse oradan eşitsizlik çıkar, adaletsizlik çıkar, sorun çıkar, zulüm çıkar. Aynı şekilde, 'Bu ülkenin sahibi benim. Ben ne dersem o olur' anlayışıyla hareket ederse oradan sorun çıkar, oradan da kesinlikle zulüm çıkar" ifadesini kullanan Erdoğan, "Kim ne yapıyorsa anayasa çerçevesinde yapar, yasalar çerçevesinde yapar. Bunun dışına çıkan başkasının özgürlük alanına müdahale eder ve oradan adaletsizlik doğar. İşte bizim güvenlik konseptimiz böyle bir anlayış üzerinde ilerliyor ve inşallah bu anlayış çerçevesinde daha ileri standartlara ulaşacak" diye konuştu.
 
"Polisimizle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz"
 
"Demokratik reformlarını gerçekleştiren, on yılların hatalarını düzelten, telafi eden bir ülkeyiz" diyen Başbakan Erdoğan, şözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Böyle bir süreçte elbette hatalar olacaktır, elbette yanlışlar olacaktır. Böyle büyük bir teşkilat içinde suça karışanların, yanlış yollara meyledenlerin, hata yapanların, yanlış yapanların olması son derece doğaldır. Önemli olan bunların üzerinin örtülmemesi, yasalar çerçevesinde bunlarla mücadele edilmesi ve bunlara gereken cezaların verilmesidir. Bu, zaten yapılmaktadır. Bu büyük teşkilat, 265 bin kişiden oluşan bu teşkilat... İçerisinde yanlış yapanların öne çıkarılması suretiyle bütün bir teşkilatın töhmet altında bırakılmasını, biz asla kabul etmeyiz.
 
Biz, bugün polisimizle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Bugün Batı, Avrupa Birliği başta olmak üzere, diğer batıcı ülkeler dahil olmak üzere, onların polislerinin vatandaşlarına yaklaşım tarzları, bizim artık çok gerilerimizde kalmıştır. Bizde şefkat eli vardır, onlarda ise demir yumruklar vardır. Artık iş bu noktaya gelmiştir. Ama bunlar kampanyalarını iyi yapıyorlar, sesleri fazla çıkıyor."
 
Erdoğan, "Türk polisini karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Güvenlik teşkilatlarımızı karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Onlar ne yaparsa yapsın, biz emin adımlarla, hukuk içerisinde kalmak suretiyle, hukukun sizlere verdiği yetkiyi azami ölçüde kullanmakla bu ülkede özgürlüklerin de demokrasinin de koruyucusu olacaksınız. Yoksa eğer birilerinin dediği noktada hareket edecek olursak şu güvenlik teşkilatımız, acınacak hale düşer ki biz polis teşkilatımızı da jandarmamızı da asla acınacak halde görmek istemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
Polisin ve jandarmanın, suçla ve toplumsal olaylarla mücadelesinde, önleyici tedbirler uygulamalarının, çok sık olarak eleştiri konusu yapıldığını vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Medya yoluyla sosyal medya yoluyla kara propaganda yoluyla çalışmalarıyla gayretleriyle çok sayıda yalan ve iftira da buna ilave edilmek suretiyle polisimizin, tüm emniyet teşkilatımızın hedef alındığına, karalanmak istendiğine çok sık şahit oluyoruz. Bu millet, polisini çok iyi tanıyor, çok iyi biliyor. Emin olun ki polisine de kendi evladı gibi sahip çıkıyor."
 
"Bizi bazı gazetelerin manşetleri değil, unutmayın milletin manşeti ilgilendirir" diyen Erdoğan, şöyle devam etti.
 
"Türk milleti tarihi boyunca tüm güvenlik birimlerine sahip çıkmış, onları evladı gibi görmüştür. Hata yaptıklarında onları uyarmış, onlara haksızlık yapıldığında da kucaklamıştır. Biz, iftiralara bakmayız, haksız, temelsiz, mesnetsiz iftiralara kulak asmayız. Biz, bu ülkenin polisine biz bu ülkenin özbeöz evladına, utanmadan, sıkılmadan, yüzü kızarmadan  küfreden, beyni felçli zihniyete değil, milletin hissiyatına bakarız. Biz, polisimize emre itaatsizlik çağrısı yapacak kadar gözü dönmüş, gözünü öfke, nefret, şiddet bürümüş olanların, akıldan uzak çağrılarına değil, milletin ne dediğine bakarız. Bu hakaretlere siz asla kulak asmayacaksınız, siz aklıselimden, sağduyudan özellikle yasaların size tanıdığı yetkilerden dışarı çıkmamak suretiyle de onlara gereken dersi vermiş olacaksınız. Onlar sizi tahrik etmek için her türlü çirkin eylemin içine girebilirler, her türlü adap dışı söylemi kullanabilirler ama siz edeple hukukla adapla hareket ederek onlara dersini bildirmelisiniz. Bunların panzehiri inanın sadece budur.
 
Unutmayın edepsiz olan edepten korkar. Bunu unutmayın, hukuksuz olan hukuktan korkar. Annelere, babalara saygısı, hürmeti olmayan, anne babasına saygılı insanlardan korkar. Siz önce yasalardan ardından da edepten, hürmetten, haktan taviz vermeyecek, bunların bu tahrik tuzaklarını inşallah boşa çıkaracaksınız, boşa da çıkarıyorsunuz zaten."
 
"Yeri geldi sizler zora girdiniz, bunu Batı'nın polisi yapmaz"
 
"Bir başka husus, polisimizin toplumsal olaylar karşısında takındığı tavırdır" diyen Erdoğan, "polisin son iki aydır, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere ortaya çıkan sokak eylemlerine karşı büyük bir sabırla demokratik bir tavırla karşılık verdiğini, yeri geldiğinde zora girdiğini" vurgulayarak "Bunu batının polisi yapmaz" ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kullandığınız yöntemler demokratik bir ülkede emniyet güçlerinin kullandığı yöntemler neyse onlardan çok daha fazlası olmuştur. Kimsenin yaralanan yüzlerce polisimizi gündeme getirdiği yok. Hiç kimse polisimize jandarmamıza yönelik taşlı, sopalı, molotoflu, havai fişekli hatta silahlı saldırıların üzerinde durduğu yok. Molotof suç değil mi? Suç. Yargıtayın vermiş olduğu açık net karar var. Ama buna rağmen kimse bunların üzerinde durmamıştır.
 
Aylardır her türlü vandallığa, her türlü hukuksuzluğa, şiddete karşı sabırla tahammül eden, hukuk ve demokrasi içinde müdahale eden polisimiz hedef gösteriliyor ama eylemcilerin sırtı sıvazlanıyor. Bak ben burda yine açıkça söylüyorum: Bizim polisimiz TOMA'sıyla suyu da kullanır, yeri geldiği zaman biber gazını da kullanır. Bu onun hukuki bir görevidir, vazifesidir. Bunu ne için yapar? Oradaki güvenliği tesis için yapar, orada güvenliği tesis için polisimize silah sıkanların takındığı tavrı mı takınacaktı? Hiçbir zaman bizim polisimiz bu yola tevessül etmedi. Ama bakın Amerika'da 17 yaşındaki çocuk vuruldu, bir zenci 17 yaşındaki genç öldürüldü. Buyrun kıyası yapsınlar. Bize akıl verenler önce kendilerine baksınlar. Bizim polisimizi kıyasıya eleştirenler sadece şu son iki ay içinde İngiltere'de sokak olaylarına polisin nasıl müdahale ettiğini görmediler, göstermediler. Bunu gündeme hiç getirmediler."
 
Erdoğan, konuşmasını "Yaklaşmakda olan Leyle-i Kadr'in bizler için yeni bir uyanışa, birilkteliğe vesile olmasını ve Ramazan Bayramını da milletçe tüm İslam dünyası, insanlık olarak barışı kuçaklamış vaziyette bir bayram edası içerisinde kutlamayı Rabbimden temenni ediyorum. Şimdiden Ramazan Bayramınız mübarek olsun diyor, sizlerin ailelerinizle birlikte mutluluk içerisinde yarınlara yürüşünüzü Rabbimden niyaz ediyorum" diyerek bitirdi.
 
İftara İçişleri Bakanı Muammer Güler, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Emniyet Müdürlüğünden polis müdürleri ile çok sayıda çevvik kuvvet personeli katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA