• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Hayatın tamammı 7 ilkeye dayalıdır"
04 Mayıs 2011 Çarşamba 14:37

"Hayatın tamammı 7 ilkeye dayalıdır"

MÜSİAD Konya Şubesinde, İslamda Sosyal Adalet İlkeleri konusu ile Ali Rıza Demircan Hoca vardı.

MÜSİAD Konferans Salonunda düzenlenen konferansa çok sayıda dinleyici katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz; “İslam’da sosyal adalet ilkeleri konusu her müslümanın bilmesi ve kendine şiar edinmesi gereken ilkelerdir. Bizler sosyal bir çevrede yaşamak zorunda olan insanlar olarak sosyal adalet ilkelerini de bilmek zorundayız. Amacı sadece yaşamak değil, adaletli şekilde yaşamak olan biz Müslümanların öğrenmesi gereken konuların başındadır” dedi” dedi.

Eleştiriye açık olmalıyız diyerek konferansına başlayan Ali Rıza Demircan: “Eleştirmeliyiz, ancak eleştirirken nefis ön planda olmamalıdır. İnancımızın büyümesi için eleştiri şarttır. Eleştirmeli, sevmeli, sevilmeli ve İslami değerlere inanarak yaşamalıyız. Çok okumalı, kendimizi geliştirmeli ve yetiştirmeliyiz” dedi. Konferansın devamında hayatı 7 temel ilkeye oturtan Ali Rıza Demircan; İstikrarlı işadamları olmak, ebedi hayat mutluluğunu yakalamak istiyorsak 7 hayat ilkesine mutlaka riayet etmemiz gerekmektedir” dedi. Hayat ilkelerini şu şekilde ayıran Demircan şunları ifade etti:

“Malların yalnızca Allah’ın olduğunu bilmeliyiz. Biz ancak bu mallardan yararlanır ve yararlandırırız. Haddimizi bilmeli, tasarruf hakkı verilen mallardan infak etmeliyiz. İman edip de Allah yolunda infak edenlerin için Allah katında büyük mükafatlar olduğunu unutmamalıyız. Kazanmakla yükümlü olduğumuzu bilerek çalışmalıyız. Kainattaki her şeyin biz insanlar için olduğunu bilmeli, topluma yük olmamak için yararlanmalı bu sebeple de kazanmak için çalışmalıyız. Zira kazanarak veren elin alan elden üstünlüğüne inanmalı ve kazandıkça vermeliyiz. Kazanacağız, ama meşru, gayri meşru ayırımını yapacağız. Bu ayırımı yaparak cennetin kapılarını aralayacağız. Kazanmak insanoğluna helal kılınmıştır. Ama helaliyle kazanmak gerekmektedir. Bunun için de meşru yolları iyi tespit etmeli ve o yollardan kazanmaya çalışmalıyız” dedi.

Geri kalan ilkeleri ise şu şekilde açıklayan İlahiyatçı Ali Rıza Demircan: “Dilediğimiz gibi tüketim yapamayacağımızı bilmeliyiz. Malların yalnızca Allah’ın olduğunu bilip, meşru yollarla kazanmalıyız. Ama bu kazandığımızı dilediğimiz gibi tüketemeyiz. Kazanmanın meşruluğu olduğu gibi tüketmenin de bir meşruluğu olduğunu bilmeliyiz. Yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz buyruğunu temel ilke edinerek sınırlı şekilde tüketmeliyiz. Yanı sıra yeni yatırımlara gidilmelidir. Müslümanlar olarak her zaman için (imkanlar dahilinde) yeni yatırımlara girmeli, yeni kişilere iş kapıları açmalıyız. Yeni iş kapıları açmak bir anlamda zekatın bir başka boyutudur. Zekat ile bir ay baktığınız kişiye yeni iş kapısı ile 12 ay boyunca bakma şansını yakalamış olursunuz. Toplumda, fakirliği giderilmesi gereken bir olgu olarak görmeli ve fakirliğin giderilmesi için elden ne geliyorsa yapılmalıdır. Bu düşünce toplumu BEN’den çıkarıp, BİZ olgusuna ulaştırır. Bölüşmeyi öğrenmeliyiz. Bölüşme, elindekini mümin kardeşinle paylaşmaya denir. Cebindekini ikiye bölmeye denir. Bölüşme insanlar arası sınıflaşmayı ortadan kaldıran en temel felsefelerdendir” dedi.

Ali Rıza Demircan konferansını şu sözlerle noktaladı: “Ne mutlu bize ki ebedi bir hayatın talipleriyiz. Egemen olan bizler değiliz. Her şeyin sahibi olan Allah tek egemendir. İnfak dinimizin temelini oluşturur” dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA