• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Esed hedef saptırıyor"
07 Ocak 2013 Pazartesi 21:55

"Esed hedef saptırıyor"

Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esed'in açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Erdoğan, Gabon'daki temasları kapsamında Başbakan Raimond Ndong Sima ile görüştü. Görüşme ve anlaşma imza töreninin ardından Erdoğan ve Sima ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in dün yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, Esed'in zorla ayakta durmaya çalışan bir kişi durumunda olduğunu ve zulme devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Bombalarla, uçaklarla, halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri, El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır.

Şu anda Esed devlet terörü estirmektedir ve bu devlet terörü neticesinde 50 bin insan ölmüştür. 600 bin civarında insan Suriye'yi terk etmiştir. Suriye içinde 2,5 milyon insan evlerini terk etmiştir. Bunu demokrat olan bir insan mı yapıyor? Bunu devlet terörü estiren bir insan yapıyor. Böyle bir insana güvenip de Suriye'den kaçanlardan kim geriye dönebilir? Demokrasiye yönelik açıklamalarına kim inanır? Şu andaSuriye Ulusal Koalisyonu dünyada 100'ün üzerinde ülke tarafından tanınmış vaziyette. Acaba Beşşar'ı tanıyan kaç ülke kaldı? Bunu iyi değerlendirmek lazım.

Beşşar için tek çare var, halkın iradesine saygı duymaktır ve halkın iradesi neyi istiyorsa ona uymaktır''

''Balyoz Planı'' davasının gerekçeli kararı

Başbakan Erdoğan, Balyoz Planı davasındaki son gelişmelerle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de ''Gerekçeli kararın bütününü görmeden bir değerlendirme yapmam yanlış olur. Kaldı ki konuyla ilgili olarak yargı kendi kararını verecektir, henüz ne kadar verdiğini de bilmiyorum. Daha önce bu konularla ilgili bazı açıklamalarım da var. Temenni ediyorum ki bir an önce nihai kararı versinler'' dedi.

Afrika'ya bakınca madenleri görmüyoruz

Başbakan Erdoğan, Gabon Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada ise ''Tarih boyunca olduğu gibi bugün de Afrika'ya baktığımızda diğerlerinin tersine elmasları, altınları, madenleri, yer altı zenginliklerini görenlerden değiliz'' dedi.

''Biz Afrika'ya baktığımızda ortak tarihimizi görüyoruz, sadece ve sadece dost ve kardeşlerimizi görüyoruz'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ''Artık kardeşler arasındaki hasreti, ilgisizliği, uzaklığı ebediyen dindirmeye niyetlendik ve bunun için mücadele veriyoruz'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:
''Şu anda tarihinden ve medeniyetinden güç alarak doğrulan, ayağa kalkan Afrika'yı her alanda destekliyor, insani yardım noktasında tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.''

Gabon'un konut ihtiyacı

Başbakan Erdoğan, ''Gabon'un yılda 20 bin konuta ihtiyacı olduğunu düşünecek olursak bunu çok çok rahatlıkla yapabilecek ve süratle Gabon'un çehresini değiştirebilecek bir gücü yanımızda getirmiş bulunuyoruz'' şeklinde konuştu.

''Gabon'a gelirken 300 işadamı ile birlikte geldik'' diye Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:
''Bunların içerisinde 175 girişimcimiz var ki yıllık ciroları 65 milyar dolardır. İhracatları 12 milyar dolardır. Gabon'da yatırım yapmaya kendilerini özellikle teşvik etmek için kendileri de bizimle beraber bu seyahatte bulundular.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA