• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Engellilik bedende değil akıldadır"
03 Aralık 2011 Cumartesi 10:06

"Engellilik bedende değil akıldadır"

Görme Engelliler Spor Federasyonu İl Temsilcisi ve Mevlana Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mustafa Kandemir, engellileri sporla rehabilite etmeye yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
Görme Engelliler Spor Federasyonu İl Temsilcisi ve Mevlana Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mustafa Kandemir, engellileri sporla rehabilite etmeye yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
     Kandemir, yaptığı açıklamada, Mevlana Engelliler Spor Kulübü olarak engellilerin engellerini sporla ortadan kaldırmaya çalıştıklarını, bu amaçla Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu'nun 2010 başından bugüne kadar düzenlediği 15 spor faaliyetine katıldıklarını bildirdi.

     Bu spor faaliyetlerinde Konya'ya 3 altın 4 gümüş ve 3 bronz madalya kazandırdıklarını ifade eden Kandemir, şunları kaydetti:
     ''Engelleri sporla ortadan kaldırmayı amaçlayan ve sporun birleştirici gücünden faydalanmaya çalışan bir kurum olmaya çalıştık. Bu tür çalışmaları yaparken engellerle karşılaşsak da sporun bize verdiği mücadele etme gücüyle sorunlarımızı aştık. Engellileri sporla rehabilite etmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak kutlansa da her gün 3 Aralık olmalıdır. Engelsiz bir dünya temenni ediyorum.''
 
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
     Doğan, mesajında, geleneksel gelişmişlik ölçütlerinin yerine, daha çağdaş kriterlerin kullanıldığı bir dünyaya doğru gidildiğini belirtti.
     Pozitif ayırımcılık yapılması gereken kesimler için oluşturulan politikaların, çağdaş bir toplum ve gelişmiş bir ülke olarak kabul edilmeye gerekçe teşkil ettiğini vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:
     ''Bu ülkenin son 10 yılını bir de bu gözle incelediğimizde ne çok ve farklı icraatların gerçekleştirildiğini, tabularımızın nasıl da yıkıldığını göreceğiz. Bu gelişmelerin en çok da engelliler için sağlandığını ifade etmemiz lazım. Artık sosyal hayatın her yerinde engellilerin varlığını kamu hizmetlerine erişimde dezavantajlarının bir bir giderildiğine tanıklık ediyoruz. Çok şükür Konya'da bu zihinsel dönüşümden önemli ölçüde nasibini aldı. Engelli bireylere yönelik eğitim alt yapısında ciddi bir kapasite iyileştirmesini başardık. Düzenlediğimiz organizasyonlarla sanatın, sporun ve kültür hayatının her noktasında engellilerin de içinde olduğu, öncü olduğu bir model oluşturduk. Çalışmalarımız STK'ların, kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve medyamızın ortak gayretleriyle yürüyor.''
     Doğan, Konya'da kendisini ''engelli dostu'' olarak organize eden belediyelerin var olduğunu ve bunların sayılarının giderek artma eğiliminde bulunduğunu, gönüllü çalışan bireylerin hem sayıca ve hem de çalışma alanı olarak arttığını dile getirdi.
 
Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
     Çat, 1922 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık tarihinin ''Dünya Engelliler Günü'' olarak kabul edildiğini belirtti.
     Engellilere hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermenin her bireyin sosyal sorumluluğu olması gerektiğini vurgulayan Çat, şunları kaydetti:
     ''Yerel yönetimler olarak engellilerimizin sorunlarına ve problemlerine duyarlı olmanın, onların günlük yaşam içinde her türlü aktivitelerini yerine getirebilmelerini sağlamanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Engelli kardeşlerimizin kendilerini daha huzur ve güvende hissedecekleri bir merkeze kavuşturulması yönünde çalışmalarımızı tamamlayarak bölgemizde ve ilçemizde ilk defa 'Engelliler Evi Projesi'ni hayata geçirdik. Dr. Mustafa Öten Caddesi'nde yer alan Engelliler Evini açmanın ve engellilerimizin hizmetine sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.'' ...
 
Akşehir Kaymakamı Ahmet Katırcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
     Katırcı mesajında, engelli insanlarımızın sadece bir günde değil, her zaman hatırlanmaları ve onlara ilgi gösterilmesi gerektiğini belirtti.
     Akşehir Kaymakamı Ahmet Katırcı, mesajında şunları kaydetti:
     ''Toplumda bazı insanlarımız doğuştan veya hayatın akışı içinde meydana gelen talihsiz olaylar neticesinde, hayatlarını fiziksel ya da zihinsel engelleriyle sürdürmek zorunda kalmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca engelli insanımız vardır. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar, sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısaca tüm insanların ortak sorunudur. Hepimiz birer engelli adayıyız. Toplumsal refahın yükselmesi, engellilerin sorunlarının çözülmesi ve onlara daha iyi yaşam koşullarının sunulmasıyla mümkündür. Engellilerimize, aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve engelsiz bir yaşam diliyorum.'' ...
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA