• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Engelliler için çalışıyoruz"
11 Mayıs 2013 Cumartesi 13:33

"Engelliler için çalışıyoruz"

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Engellilerin şehirden olabildiğince yararlanabilmesi için çalıştıklarını bildirdi.
Doğan, Kültürpark'ta Engeliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde yaptığı konuşmada, toplum içinde engellilere yönelik farkındalık oluşturma amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi. Engellilerin eğitimde fırsat eşitliği, kentsel yapılanmadan yararlanabilme ve istihdam konusunda fırsat eşitliği gibi ihtiyaçlarının olduğunu belirten Doğan, bu konuda Konya ve Türkiye'nin diğer illerinde son birkaç yıldır önemli gelişmelerin yaşandığını ifade etti. Konya'nın engel guruplarına yönelik gerçekleştirilen iyileştirmelerde en iyi iller arasında olduğunu anlatan Doğan, "Engellilerimizin şehirden olabildiğince yararlanabilmesi için çalışmaktayız. Bu alanda şehir mobilyalarının engellilerin kullanımına uygun hale sunulması gerekir. Konya, kamu hizmetlerine yönelik hizmette de iyi iller arasında yer alıyor. TBMM'de çıkarılan kanunlar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından farklı engel guruplarına iş fırsatı eşitliği sunulmaya başlandı" diye konuştu. Programda, engelli öğrenciler, şiir sunumu, halk oyunları ve sema gösterisinde bulundu. Programa, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın eşi Hatice Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, öğrenci ve veliler katıldı.

ENGELLER KALKMALI!
Öte yandan Konya'daki yaklaşık 15 bin engelli vatandaş ise yaşam koşullarından ve yeterli destek görememekten dolayı Belediye'ye tepki gösteriyor. Yüksek tabanlı tramvaylardan, duraklarda hoparlör olmamasından ve görme engelliler için yapımına başlanan ancak tamamlanamayan kabartma yolların eksikliğinden şikayet eden engelli vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi'nden destek bekliyor. Konuya ilişkin olarak görüşlerini aldığımız Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, "Yardım var ancak yeteri kadar değil." derken Görmeyenleri Koruma Konya Şube Başkanı Veli Özağan, "Büyükşehir'den destek sıfır." dedi.

BÜYÜKŞEHİR'DEN SEYAHAT ENGELİ
Görmeyenleri Koruma Konya Şube Başkanı Veli Özağan, görme engelli vatandaşlar konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin vurdumduymaz davrandığını belirterek, "Duraklara ve otobüslerin içlerine hoparlör konup görme engellilerin seyahat edebilmelerini sağlamak bu kadar zor mu? Yine görme engelliler için yapılan kabartma yolların yapımı yarım kaldı, bunları tamamlamak, Konya'nın her tarafına yaymak bu kadar zor mu?" dedi. Kanunlarda, insanların seyahat özgürlüğünü engellemenin suç olduğunu vurgulayan Özağan, "Belediye ne yapıyor? Görme engellilere sağlamadığı bu kolaylıklar aracılığıyla onların seyahat özgürlüğüne bir anlamda engel oluyor. Belediye'ye kanunlara uymak yakışır, kanunsuzluk değil." ifadelerini kullandı.

AHMET MIHÇI: DESTEK VAR ANCAK YETERSİZ
Büyükşehir Belediyesi'nin tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlar için 100'ün üzerinde otobüs aldığının altını çizen Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, "Fakat bunlar günlük çözümlerdir. Engelli vatandaşlar için kökten bir çözüm gerekiyor. Öncelikle Türkiye'deki engelli vatandaşlara yönelik olan kafa yapısını değiştirmeliyiz. 15 binden fazla engelli vatandaşımızın olduğu Konya'da kaç tanesini görebiliyorsunuz? Bu insanlar şartları iyi olmadığı için sokaklara bile çıkamıyor." dedi. DAVUT CAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA