• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Ekmek israfı duyarlılığı" ders kitaplarına giriyor
14 Ekim 2013 Pazartesi 12:03

"Ekmek israfı duyarlılığı" ders kitaplarına giriyor

TMO ve Milli Eğitim Bakanlığının, ekmek israfının önlenmesi konusunda başlattığı çalışma kapsamında okul kitaplarında yer alacak afişlerle, öğrencilerin bilinçlenmeleri sağlanacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığının, ekmek israfını önlemek için okul kitaplarında yer vereceği afişlerle, bireylerin israf konusunda küçük yaştan itibaren bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

TMO Genel Müdürlüğü Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası Koordinatörü ve Genel Müdürlük Müşaviri Hamit Dayanır, yaptığı açıklamada, 2008 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası ile çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kampanyayla amaçlarının; tüm hane bireylerini bilinçlendirerek israfı en aza indirmek olduğunu belirten Dayanır, bu konuda kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak projeler yaptıklarını ifade etti.

Projeler içinde en önem verdiklerinin Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan çalışma olduğunu vurgulayan Dayanır, "Buna göre tüm ilk, orta ve lise kitaplarının arka sayfalarına ekmek israfını önlemeyle ilgili afişlerimiz konulacak. Afişler, 2014 yılının ocak ayından sonra basılan kitapların arka sayfalarında yer alacak. İlerleyen dönemlerde ise konu müfredata taşınarak, alışkanlığın pekiştirilmesi sağlanacak" dedi.

- Çocuklarda "israf" bilinci oluşturulacak

Toplumun geleceğiyle ilgili bir durum söz konusu olduğunda işe mutlaka gençleren, yani öğrencilerden başlamak gerektiğini aktaran Dayanır, "Çalışmayla, gençlerde ve eğitim çağındaki çocuklarda israf etmeme bilinci oluşturulacak" ifadelerini kullandı.

"Hem toplumumuzun örf ve adetlerinde hem de dinimizin emri gereği ekmeği nimet kabul ederiz, kutsal değerlerimizden sayarız" diyen Dayanır, şunları kaydetti:

"Belki birçok yiyeceği kolayca atabiliriz. Ama ekmeği gördüğümüzde hemen yerden kaldırır, uygun yere bırakırız. Bu nedenle ekmek bizim için kutsal değerdir. Ekmek unsurunu, göz önüne alarak aslında tüm israfa da bir şekilde dikkat çekiyoruz. İsrafın önlenmesi için ekmek burada kutsal bir aracı oluyor. Çocuklar, okulda öğrendiklerini anne ve babasıyla paylaşır. Biz de çocuklara okulda bu konuyu özümseterek, anne ve babalarına tekrar hatırlatmasını, bu sayede nesilden nesile aktarılacak bir bilinç oluşmasını hedefliyoz. Bu şekilde bizim esas paydaşımız, en çok önemsediğimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımıza ekmek adı altında israf etmeme alışkanlığını kazandırıp, geleceğimizi teminat altına almak istiyoruz. Kampanyanın ekmek israfı adı altında birçok israfa da engel olacağına inanıyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • 250 mahalle bekçisi aranıyor
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA