• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Dilimizi yaşatıp yaygınlaştırmak hepimizin görevidir"
11 Mayıs 2013 Cumartesi 13:49

"Dilimizi yaşatıp yaygınlaştırmak hepimizin görevidir"

TBMM Başkanı Çiçek "Türkistan'dan Balkanlar'a, Ortadoğu'dan Afrika'ya kadar yaygın bir coğrafyada kullanılan dilimiz, bizleri birleştiren en önemli ortak değerlerimizden biridir" dedi.
Karaman'a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 736. Türk Dili Bayramı etkinlikleri kapsamında Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen "3. Gençliğin Türkçe Kurultayı"nın açılışına katıldı.
 
Çiçek, burada yaptığı konuşmada, bir arada bulunmanın, ortak hedeflere koşmanın, aynı hayali paylaşmanın, oturup konuşmanın yegane aracının dil olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
 
"Dünya dilleri ailesi içinde dilimizin özel bir yeri vardır. Bugün dünyanın her yerine dağılmış ailemizin milyonlarca üyesi vardır. Türkistan'dan Balkanlar'a, Ortadoğu'dan Afrika'ya kadar yaygın bir coğrafyada kullanılan dilimiz, bizleri birleştiren en önemli ortak değerlerimizden biridir. Dedelerimizden destan, ninelerimizden masal, annelerimizden ninni, babalarımızdan şiir, arkadaşlarımızdan türkü olarak dinlediğimiz Türkçe'miz, yüzyıllardan beri ulu bir çınar gibi sürekli kendini yenilemiş ve gelişmiştir. Kültürümüzü, inancımızı, tarihimizi, estetiğimizi gelecek kuşaklara aktardığımız Türkçe'miz, millet oluşumuzun da en önemli dayanağı olmuştur."
 
"Dilimizi yaşatıp yaygınlaştırmak hepimizin görevidir"
 
Bir dilin, güzel konuşulduğu, onun zenginliği kullanıldığı ölçüde saygınlık kazanacağını dile getiren Çiçek, şunları kaydetti:
 
"Bu nedenle dilimizi yaşatıp yaygınlaştırmak hepimizin görevidir. O, annemizden bize bırakılan bir mirastır. Bizler de evlatlarımıza bu mirası aktaracağız. Mirasyedi gibi dilimizi yabancılaştırmaya hizmet etmemeliyiz. Hedefimiz, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar değil, Amerika'dan Japonya'ya kadar Türkçe konuşarak seyahat edilebilir bir dünya olmalıdır. Duyuş, düşünüş ve inanışımızı en doğru şekilde ifade edebildiğimiz Türkçe'mizi sadece konuşma dili olarak değil, bilim sanat ve edebiyat dili olarak yaşatmak ve yaygınlaştırmak hedefimiz olmalıdır."
 
Çiçek, açılışın ardından Karaman Valisi Murat Koca ve Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'yu ziyaret etti. Tarihi Hatuniye Medresi'ndeki Piri Reis sergisinin açılışını gerçekleştiren Çiçek, daha sonra Polisevi'nde sanayiciler, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA