• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Çiftçi doğru sulama konusunda bilgilendirilmeli"
23 Eylül 2012 Pazar 12:10

"Çiftçi doğru sulama konusunda bilgilendirilmeli"

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Türkiye'nin en az yağış alan yeri olan Karapınar ilçesinde, kuraklıkla mücadelede en etkili yöntemin
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Türkiye'nin en az yağış alan yeri olan Karapınar ilçesinde, kuraklıkla mücadelede en etkili yöntemin çiftçiyi doğru sulama yöntemleri hakkında bilgilendirmek olduğunu söyledi.
     Soylu,  yaptığı açıklamada, son yıllarda ülkemizde ortalama yağış miktarındaki azalış ve yağış rejimindeki sapmaların tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediğini belirtti.
     Konya Kapalı Havzası içinde yer alan Karapınar çevresinde son yıllarda yaşanan kuraklık ve değişen tarım yapısına bağlı olarak çeşitli çevre sorunları ortaya çıktığını anlatan Soylu, ''Bölge, Türkiye'de yıllık ortalama yağışın en az görüldüğü (Karapınar 285.6 milimetre, Konya 319.4 milimetre) alanlardan biridir'' dedi.
     Soylu, zorlu bir erozyonla mücadele sonucunda çöl olmaktan kurtarılan Karapınar'ın tarımsal sulama ihtiyacının yer altı su kaynaklarıyla karşılandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Çiftçilerin geleneksel sulama yöntemlerini kullanmaya devam etmesi nedeniyle aşırı su kullanımı söz konusudur. Bu durum zaten kıt olan su kaynaklarının daha da azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca aşırı su kullanımından dolayı meydana geldiği düşünülen obruklar da bölgede aşırı su kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önemini açıkça ortaya koymaktadır.''
    
     -Bilinçli tarım yöntemleri anlatılıyor-
    
     Karapınar Ziraat Odası öncülüğünde başlatılan çalışma kapsamında, ilçedeki çiftçilere, çeşitli toplantılarla bilinçli tarım yöntemlerini anlatmaya çalıştıklarını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:
     ''Bu çalışmanın amacı, küresel iklim değişikliklerine karşın geleneksel tarımdan modern tarıma geçmek, sürdürülebilir kırsal kalkınmaya destek vermek ve bölge halkının gelir düzeyini artırmaktır. Ülkemizde son yıllarda görülen iklim değişikliği sonucu gündeme gelen en önemli konu sulama ve su kaynaklarıdır. Karapınar bölgesi için tarımın tek anahtarı sudur. Çünkü bölgedeki yıllık yağış çoğu zaman hiçbir kültür bitkisinde ekonomik üretim yapmak için uygun olmamaktadır. Bölgede sulama imkanlarının artması ile tarımsal kalkınma artmış, ürün çeşitliliği oluşmuş ve bölge bir tarım merkezi haline gelmiştir. Bu yüzden bölgede suyun önemi iyi anlatılmalı, kaynaklar doğru kullanılmalıdır. Bölgede su ile ilgili planlamalar yapılırken bölgenin kalkınmasına katkı yapan mısır, ayçiçeği ve yonca gibi ürünler kesinlikle dikkate alınmalıdır. Bölgede ürün desenini değiştirmek yerine çiftçiyi doğru sulama yöntemleri ve bitki-su ilişkileri konusunda bilgilendirmek gerekmektedir.''   AA
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA