• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Çabamız ahilik geleneğine bağlı kalmak"
17 Eylül 2012 Pazartesi 16:48

"Çabamız ahilik geleneğine bağlı kalmak"

Konyada, Ahilik Kültürü Haftası düzenlenen törenle kutlandı.

Konya’da, Ahilik Kültürü Haftası düzenlenen törenle kutlandı.
Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) konferans salonunda gerçekleşen kutlama törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve Ayşe Türkmenoğlu, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, ilgili kurumların müdürleri ve esnaf temsilcileri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, Ahiliğin sanat, ahlak, karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve konuk severliğin bir ifadesi olduğunu söyledi. Türklere özgü olan Ahiliği kuranların Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük katkıları olduğuna değinen Duvarcı, “Ahi, helalinden kazanan, yerinde harcayan, ölçü-tartı ehli olan, yararlı şeyler üreten, kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık olan, ahlakı ana sermaye edinip akıl yolunda yürüyen kişidir” dedi.
KONESOB Başkanı Duvarcı, yüzyıllar önce güzelliklerle, sevgiyle, kardeşlikle, birlik ve beraberlik içinde yaşanmış Ahilik sistemine, prensiplerine bugün de kendilerinin sahip çıktığını ifade ederek, “Bizim bütün çabamız, Ahilik geleneğine bağlı kalarak, üreterek, daima iyiye, güzele ve gelişmiş ülkeler seviyesine, esnafımızı, güzel yurdumuz Türkiye’yi, Türk insanını ulaştırmaktır” diye konuştu.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de konuşmasında, toplumun orta direğinin esnaf olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, esnaf teşkilatına Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını diledi.

-TERÖR SALDIRILARI KINANDI-
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, soyadından anlaşılacağı üzere kendisinin de esnafın içinden biri olduğunu kaydetti. MHP Milletvekili Kalaycı, terör saldırılarını lanetleyerek Ankara’da şehitlerin şehrin en büyük camisi olan Kocatepe Camisinden son yolculuğuna uğurlanır, Konya’da neden küçük bir camide dar alanda tören düzenlediğini sordu.
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ise, Türkiye bölgede güçlendikçe terör saldırılarının arttığını, bu saldırılar karşısında mücadele tarzının yeniden gözden geçirileceğini söyledi.
AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu da, terörle mücadelede esnek davranıldığını söylemenin güvenlik güçlerine haksızlık olacağını dile getirdi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, bir taraftan şehitleri defnederken diğer yandan yaşamın doğal akışında devam ettiğini bildirdi. MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın Konya'daki şehit törenlerine ilişkin eleştirilerine cevap veremeyeceğini ifade eden Vali Doğan, “Konya siyaseti son derece ince bir çizgi üzerinde gidiyor, son derece kibar siyasetçilerimiz var. Birbiriyle olan ilişkilerini çok iyi yöneten siyasetçilerimiz var. Bu akış kamu yöneticisi olarak bizleri de son derece memnun ediyor. Belki basın mensupları ve bu salonda bulunan arkadaşlar bana doğrudan yöneltilen sorulara neden cevap vermeyeceğimi merak ederler, o da şundandır. Var olan bir cevabımızın olmamasından değil ama anayasal sistemimiz idareye yönelen soruların siyasi muhataplara yönelmesi gerektiğini düzenlediği için ben bu sorulara kanuni gerekçelerle cevap verebilecek durumda değilim. Ama şüphesiz bu konularda elimizde bilgiler var ve bu bilgiler çerçevesinde üretebileceğimiz cevaplar var. Cevap veremememi, soruyu soran milletvekilimiz lütfen bir nezaketsizlik olarak görmesin” dedi.
Konuşmaların ardından insan ilişkileri ve başarılı meslek yaşamıyla Ahilik kültürüne hizmeti nedeniyle Konya’da yılın Ahisi seçilen Ereğli ilçesinden tornacı Aslan Yenigün’e Vali Doğan tarafından plaket verildi. Program, Ahilik’te kalfalığa geçişi sembolize eden temsili ‘Şed Kuşatma’ töreni ile sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA