• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Büyük Selçuklu Mirası" projesi tanıtıldı
19 Haziran 2013 Çarşamba 18:25

"Büyük Selçuklu Mirası" projesi tanıtıldı

Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen Büyük Selçuklu Mirası projesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunun da katıldığı ve Devlet Konukevinde düzenlenen programla tanıtıldı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Büyük Selçuklu Mirası' projesi tanıtım etkinliğine katılan heyet ile Ankara’da bir araya geldi.  Ankara Palas Devlet Konukevi’nde gerçekleşen toplantıya Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Ak, Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Ak Parti Selçuklu İlçe Teşkilatı, Selçuklu Belediyesi meclis üyeleri ve başkan yardımcıları ile yerel basın temsilcilerinden oluşan heyet katıldı.
 
'Büyük Selçuklu Mirası' projesi tanıtım etkinliğine katılan Bakan Davutoğlu’na proje ile ilgili bilgi verildi. Projenin tanıtımının yapılmasın ardından bir konuşma yapan Bakan Davutoğlu yeni bakan olduğu dönemde projenin kendisine anlatıldığını belirterek , "Cumhurbaşkanı himayesinde bir proje olması başlı başına ehemmiyetini artırıyor. Özellikle bu dönemlerde Selçuklu üzerine daha çok daha derin düşünmek gerekiyor. Bütün o kültürümüzün, siyasetimizin, medeniyetimiz mayasının harmanlandığı dönem, Selçuklu dönemidir. Anadolu'nun ebedi vatan olması Selçuklu zamanındadır. Irak'ta, Suriye'de tabi Anadolu'da pek çok şehrimiz Selçuklu imarıdır. O neden ile bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kimliğini ve ortak kültür idrakini anlamak isteyen herkesin başvurması gereken ilk kaynak Selçukludur" dedi. Selçuklu'yu ihmal ederek Anadolu'daki hamurun anlaşılamayacağını söyleyen Davutoğlu, "O maya ile o hamur ile gurur duyuyoruz. Bizim şehir tarihimizde de Selçuklu'nun büyük önemi var. Anadolu'daki birçok şehrimiz tabi başta Konya olmak üzere Selçuklu birikimi, mimarisi ile imar edildiğini herkesin görmesi icap eder, şehirlerimizin imarında Anadolu'nun bir bütün olarak imarında bir kimlik inşasında Selçuklu döneminin olağanüstü bir önemi var" dedi. Davutoğlu, özellikle bu dönemde kimliği parçalamak isteyenlerin ortak kader birliğini sarsmak isteyenlere karşı Selçuklu mirasının tekrar ihya edilmesin şart olduğunu vurgulayarak "Diyarbakır'da Bursa'ya kadar Selçuklu'nun mirasının köklü bir arka planı olduğunu görüyoruz. O bakımdan bu faaliyet başı başına özel önem taşıyan bir faaliyettir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.
 
Selçuklu Belediyesi, Konya Aydınlar Ocağı ve TİKA işbirliğinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün himayesinde güzel bir eser ortaya çıktığını söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “2009 yılından itibaren 12 ülkede çekimlerini yürüttüğümüz Büyük Selçuklu Devleti eserlerinin kitap haline getirilmesi tamamlandı. Büyük Selçuklu'ya ait 320 eserin belgelendiği proje kapsamında, eserlerin yer aldığı 5 ciltlik kitap hazırlandı ve baskısı tamamlanarak kamuoyuna takdim edildi. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 10 ülkenin müzelerinde bulunan Büyük Selçuklu eserlerinin fotoğrafları çekildi. Kitaplar, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı. Ayrıca Büyük Selçuklu mirasını anlatan 180 dakikalık belgesel hazırlandı” dedi.
 
Programın sonunda Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bakan Ahmet Davutoğlu'na Selçuklu desenli bir vazo hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA