• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Böyle bir müdahale olursa, istismar edilebilir"
08 Mart 2012 Perşembe 16:01

"Böyle bir müdahale olursa, istismar edilebilir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Suriye'ye bölge dışından bir müdahale gerçekleştirilmesine karşı olduğunu açıkladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Suriye'ye bölge dışından bir müdahale gerçekleştirilmesine karşı olduğunu açıkladı.
Tunus'taki Kartaca Sarayı'nda, Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren Gül, temasları bitince, Merzuki ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Türkiye'nin Suriye'ye bölge dışından bir müdahale gerçekleştirilmesine karşı olduğunu belirtti.
"Böyle bir müdahale olursa, bunun istismar edilebileceğini" söyleyen Gül, "Kendi halkına şiddet uygulayan hiçbir yönetim ayakta kalamaz" diye ekledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin uzun süre Suriye'deki değişimin gerçekleşmesi için uğraştığını belirterek, “Fakat bunun maalesef, yönetimin inisiyatifiyle mümkün olmayacağını gördükten sonra halkın yanında olduğunu açık bir şekilde ilan etmiştir. Bundan sonra da özellikle Arap Birliği ile büyük bir dayanışma içerisinde Suriye'deki değişimin gerçekleşmesi için uğraşmaktadır” dedi.
 
TUNUS, SADECE ARAP MÜDAHALESİNİ KABUL EDİYOR
Suriye'ye müdahale konusunda Merzuki ise, "Arap ülkeleri dışında bir yerden müdahaleye karşı olduklarını, ama ülkeye gönderilecek her türlü Arap barış gücüne katılmak isteyeceklerini" söyledi. Merzuki konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu meyanda Suriye'deki muhalefetin silahlandırılması veyahut dış yabancı müdahale yapılmasına karşı olduğumuzu beyan etmek istiyorum. Bu durumları daha da kalıcı ve zor hale getirecektir. Bundan dolayı da bizim kanaatimize göre en iyi çözüm bir an önce oradaki rejim başının ülkeyi terk etmesidir. Tıpkı Yemen'de olduğu gibi. Bu çözüm adil bir çözüm değilse bile uygulaması geçerli olabilecek en iyi çözüm olduğunu uygun görmekteyiz. Herhangi bir Arap müdahale gücü söz konusu olursa biz bu güce de katkı da bulunmaya hazır olduğumuzu beyan etmek istiyoruz.”
 
TÜRKİYE'DE YAPILACAK SURİYE TOPLANTISI
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'de düzenlenecek Suriye konferansının tarihi ve Fransa'nın davet edilip edilmeyeceği ile Türkiye'nin Suriye'ye bir Arap veya yabancı müdahaleye yönelik tutumunun sorulması üzerine, Tunus'ta Suriye konusunda uluslararası bir toplantı yapıldığını ve ikinci toplantının da Türkiye'de olacağını anımsattı.
Toplantının vakit geçirmeden yapılması durumunda faydalı olmayacağına işaret eden Gül, “İsraf olur. Dolayısıyla bu süre içerisinde bazı olaylar olgunlaşıyor. Görüşmeler, ikili ilişkiler ve yeni durumlar ortaya çıkıyor. Kısa süre içerisinde, önümüzdeki bir ya da iki hafta içinde yapılacaktır bu toplantı. Tabiki bu toplantıya kimler davet edilecek nasıl olacak... Bunlar istişare çerçevesinde yapılacak. Bizim düşüncemiz şu: Uluslararası camiada bir ayrılığın, bir ikilemin ortaya çıkmasına fırsat vermeyecek şekilde bu uluslararası camianın ilgili önde gelen herkesin bu toplantıya katılması yönünde. Nitekim biz daha önceki toplantıya katılmayan Çin ve Rusya'nın da katılması yönünde çok gayret sarf ettik. Ümit ederim ki İstanbul'daki toplantıya herkes katılır ve gelir.”
 
Cumhurbaşkanı Gül, Suriye ile ilgili olarak ise değişimin nasıl olacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını belirterek, “Bölgenin dışındaki güçlerin, bölgeye gelmesini doğru bulmuyoruz. Onu ifade etmek istiyorum. İstismara çok açıktır ve bunlarla ilgili çok şey söz konusu olacaktır. Bölgenin kendisinin bunu üstlenmesi daha doğru olacaktır” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA