• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Bologna itibar demektir"
07 Mart 2012 Çarşamba 12:33

"Bologna itibar demektir"

Bologna Uzmanları Ulusal Takımı Projeleri kapsamında 2011 - 2013 dönemi çalışmalarını anlatmak ve Bologna sürecindeki yükseköğretim kurumlarının durumunu yerinde tespit etmek amacıyla ilk...
Bologna Uzmanları Ulusal Takımı Projeleri kapsamında 2011 - 2013 dönemi çalışmalarını anlatmak ve Bologna sürecindeki yükseköğretim kurumlarının durumunu yerinde tespit etmek amacıyla ilk ziyaretlerini Selçuk Üniversitesi’ne gerçekleştiren Bologna uzmanları, 16 üniversitenin de katılımıyla “Bölge Üniversiteleri Çalıştayı” gerçekleştirdi.
 Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Güzel Sanatlar Fakültesi Şükrü Gilisıralıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Avrupa Birliği Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları Türk Ulusal Ajansı Erasmus Program Koordinatörü İlyas Ülgür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, bölge üniversitelerinin temsilcileri ile çok sayıda akademisyen katıldı.
 
“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, böylesi anlamlı bir toplantıya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Rektör Prof. Dr. Gökbel, “İki gündür gerek YÖK Başkan Vekilimiz gerekse Bologna uzmanlarımızla yükseköğretimde yeni yapılanmanın bir sonucu olan Bologna ile ilgili beyin fırtınası içinde son derece verimli ve bir o kadar da keyifli zaman geçirdik. Bu açıdan ziyaretlerin üniversitemize de büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bilindiği gibi Selçuk Üniversitesi 2004 yılında beri Bologna süreciyle ilgili bir takım çalışmalar yürütmekteydi. Bu çalışmaların içinde ben de bizzat bulunmuştum. Ancak son 2 yıl içinde Bologna süreciyle ilgili bir takım duraksamalara yaşandı. Bu günden itibaren Selçuk Üniversitesi olarak kendi kimliğimizi de ortaya koyarak bu süreçte üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz.” dedi.
 
“BOLOGNA DEMEK İTİBAR DEMEKTİR”
Bologna sürecinin Uluslar arası düzeyde itibar süreci olduğuna dikkat çeken YÖK Başkan Vekili Şaban Çalış ise “Bologna, aslında küresel dünyayı değişime zorlayan, kimsenin kurtulamadığı, kaçamadığı ve devredemediği bir sürecin uzantısıdır. Bu süreç şuan için 47 ülke ile yürütülüyor ancak bu sadece Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerle değil tüm dünya ülkelerini içine alan bir süreçtir. Bununla ilgili ülkemizde sevindirici düzeyde pek çok çalışma yapılmaktadır. Elbette ki bu çalışmalar yeterli değildir. Bu süreci daha yakından takip edebilmek ve daha ileriye götürebilmek adına daha çok çalışmamız gerekiyor. Çünkü Bologna süreci demek kalite demek, yeterlilik demek, tanınma ve tanımlama demektir. Bu açıdan bu sürecin itibar süreci olduğunu ifade etmek çok da yanlış olmayacaktır. YÖK olarak biz de bu sürecin bilincinde ve farkındayız. Bu süreç biraz yavaş işlese bile bu alanda pek çok önemli adımlar atıldığını düşünüyorum.” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Bologna Uzmanı Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğba Yanpar Yelken tarafından Bologna sürecinde üniversitelerin durumunu ortaya koyabilmek amacıyla 155 üniversiteyle gerçekleştirilen anket sonuçları açıklandı. Ankete katılan üniversite temsilcilerine genel, ulusal yeterlilik, kalite süreçleri, öğrenci ve akademisyen hareketlilikleri, ortak programlara ilişkin soruların yöneltildiğini söyleyen Prof. Dr. Yelken, Bologna süreciyle ilgili üniversitelerde genel olarak bir takım çalışmalar yürütülmesine rağmen bu oranın henüz istenilen seviyede olmadığını söyledi.
 
“BOLOGNA SÜRECİNDE FARKINDALIK OLUŞMUŞ”
Amaçlarının yükseköğretimde Bologna hedeflerini gerçekleştirilmesine yardımcı olmak ve Bologna hedeflerini tanıtmak olduğunu söyleyen Bologna Uzmanı, Sakarya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman ise, “Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarının özellikle kalite güvencesi, müfredat reformu, yükseköğretim alanında ulusal ve Avrupa yeterlilikler çerçevesi ile Avrupa kredi transfer sistemleriyle ilgili bilgilenmelerini ve bu sürece en iyi şekilde adapte olmalarını istiyoruz. Görüyoruz ki bu süreçte üniversitelerimizde önemli farkındalıklar olmuş, özellikle 2006 yılından bu yana bu alanda önemli çalışmalar yapılmış. Bu bizim için çok sevindirici bir gelişmedir. Elbetti ki bu çalışmalar yeterli değil. Bunun için de sağlam bir temel oluşturulup, gerek yöneticilerin gerek akademisyenlerin, gerekse öğrencilerin bu sürece dahil edilerek, ortak bir sinerji yaratılması gereklidir. Bu süreçte bizler her türlü yardıma ve iş birliğine hazırız.” dedi.
Son olarak Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel tarafından YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Avrupa Birliği Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları Türk Ulusal Ajansı Erasmus Program Koordinatörü İlyas Ülgür ve Bologna uzmanlarına hediye takdim edildi.  HABER MERKEZİ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA