• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Biz bu oyunu bozarız"
05 Mayıs 2013 Pazar 10:01

"Biz bu oyunu bozarız"

Terör sorununu bitirmek isteyen merhum Turgut Özal ile Necmettin Erbakan'ın engellendiğini söyleyen Başbakan Erdoğan '1999 süreci nasıl engellendiyse bugün de bu süreç aynı tezgahla engellenmek...

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam'da düzenlenen 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yüklendi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Terör örgütünün elebaşı yakalanıp İmralı'ya konduktan sonra kendisiyle, terörü sona erdirmek için görüşüldü. 1999'da, merhum Bülent Ecevit Başbakanlığında, MHP'nin, yani Devlet Bahçeli'nin ve ANAP'ın ortaklığında, 57. Hükümet kuruluyor. İmralı ile 57. Hükümet döneminde de görüşmeler sürüyor. Terörün sona ermesi için, terör örgütünün elebaşılarıyla ilk temas, merhum Turgut Özal zamanında gerçekleşiyor ama Turgut Özal hayatını kaybediyor. Mekanı cennet olsun, merhum Erbakan Hocamız'ın Başbakanlığında, aynı şekilde, ancak 28 Şubat müdahalesi, bu süreci de akamete uğratıyor.

HÜKÜMET ORTAĞIYDIN

Bize hakaret eden Bahçeli ve arkadaşları, 1999'daki görüşmeler nedeniyle, aslında bize değil, kendilerine hakaret etmekte. Ey Bahçeli, hükümet ortağı olduğun dönemde İmralı ile görüşmeler yapıldı. Bu ihanet midir? İmralı ile müzakereler yapıldı. Bu bölücülük müdür? Bizi pazarlık yapmakla suçlayan Bahçeli'ye soruyorum: biz hiç bir pazarlığın içinde değiliz, peki o dönem siz hangi pazarlığı yaptınız?

ARŞİVLERDE MEVCUT

Arşivler geçmişte yaşananları bütün boyutlarıyla gösteriyor. Bunlar elimizde mevcut. 1999 yılında siz mi Genelkurmay'a bağlıydınız yoksa Genelkunmay mı size? Jandarma mı size bağlıydı, yoksa siz mi jardarmaya? Bu dönemde MİT mi size yoksa siz mi MİT'e bağlıydınız? MHP'nin de içinde olduğu hükümet döneminde yapılan pazarlıklar sonucunda İmralı, demokratik sürecin başladığını duyurdu ve teröristler sınırdışına çıkmaya başladı. Ama birileri operasyon düzenliyor ve 500 terörist öldürülüyor. Terör örgütü, o dönemdeki çekilmenin ardından Kandil'de yeniden toparlanmaya çalışırken, fırsatlar değerlendirilmedi. MHP'nin de içinde bulunduğu hükümet, adeta terör örgütüne yeniden toparlanması için fırsat sağladı.

BU TEZGAHI BOZARIZ

Geçmişte merhum Özal'ın merhum Erbakan'ın çabaları nasıl engellendiyse 1999 süreci nasıl engellendiyse bugün de bu süreç aynı tezgahla engellenmek isteniyor. Biz bu tezgahı, bu tuzağı, bu oyunu bozarız ve bozuyoruz. Akil İnsanlar Heyeti'ni bazı densizler Heyeti Nasiha'ya benzetme gafletinde bulundu. Kurtuluş Savaşı sırasında teşekkül eden İrşad Encümeni'ni ya hatırlamadılar ya da hatırladılar ama işlerine gelmedi. İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmed Akif Ersoy da İrşad Encümeni içinde yer alarak, Anadolu'yu şehir şehir dolaşıp halkı istiklal mücadelesi etrafında birleşmeye çağırdı. Biz de kendi İrşad Encümeni'mizi kurduk, yani Akil İnsanlar Heyeti. Bu heyete karşı eylemlere ağırlıkla MHP ve İP'ten oluşan 4 bin 980 kişi katıldı. 76 milyonluk tüm Türkiye'de sadece 4 bin 980 kişi.

CHP'nin gazı zehirler

1 Mayıs'ta İstanbul'da çıkan olayları değerlendiren Erdoğan, 'Ellerinde sapan olan, ellerinde demir bilyeler olan, maskeli, üniformalı militanlar, bu medyaya göre çiçek çocukları. Böyle takdim ediliyor ama bu medyaya göre, polis, güvenlik kuvvetleri, faşist. Gazdan etkilenen militanlar mazlum ama kafasına taş isabet eden, bilye isabet eden, yaralanan ve o anda da beyin kanaması geçiren polis faşist. Biz bu tezgahı da yutmayız. Biz bu tezgahı da çok gördük. Belli işçi örgütlerinin, belli medya kuruluşlarının, huzur ve barış ortamını sabote edercesine, nasıl çatışmaları körüklediğine defalarca şahit olduk' dedi. CHP'nin, 1 Mayıs'ın öncesinde ve sonrasında, tüm o marjinal gruplara sürekli gaz verdiğini belirten Başbakan, 'Bakmayın ha CHP'nin gazı polisin gazından daha tesirlidir. Polisin gazı sadece göz yaşartır ama CHP'nin gazı, dikkat edin, zehirler' diye konuştu. İstanbul'da Kazlıçeşme gibi miting alanları olduğunu ve bazı miting alanlarının artık kullanılmadığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: 'Yarın belki Taksim Meydanı'nda da miting olmayacak. Yenikapı'da ve Anadolu yakasında birer miting alanı yapılıyor. Bunlar tamamlandıktan sonra Kadıköy'de de miting düzenlenmeyecek. Yargı sapanla taş atanları bırakıyor. Sen o taşları, demir bilyeleri kullananları bu kadar rahat bırakırsan bu ülkede terörle mücadele zorlaşır.'

Çözüme destek yüzde 70

Çözüm süreciyle ilgili CHP'nin yaklaşımını da eleştiren Erdoğan, Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu'nun süreci anlatmak için CHP'den randevu istediğini ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kabul etmediğini söyledi. Akil İnsanlar Heyeti'nin, gittikleri her şehirde büyük bir misafirperverlikle karşılandığını ve dikkatle dinlendiğini aktaran Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

GERİ ADIM ATMIYORUZ

'Gerçekten son derece etkili oluyorlar. Malum medya kuruluşlarının art niyetli haberlerinin aksine, çözüm sürecine çok büyük katkı sunuyorlar. Bizim, parti olarak yaptığımız kapsamlı çalışmaların da neticesinde, halkımız süreci, çok iyi anladı ve sürece çok büyük oranda hamdolsun destek veriyor. Yaptığımız anketlerde çözüm sürecine destek yüzde 58'den hamdolsun 70'e tırmanmış durumda. CHP ve MHP'ye oy vereceğini söyleyen vatandaşlarımızın dahi çözüm sürecine desteklerinin yüzde 40 ile 50 arasında olduğunu görüyoruz. Çözüm süreci bir pazarlık, bir al-ver süreci asla ve asla değildir. Çözüm süreci bir taviz, bir geri adım atma süreci asla değildir.'


Yeni dönemin adı sosyal restorasyon

Erdoğan, gösterdikleri çalışmadan dolayı teşkilatının tüm kademelerine teşekkür ederken, uyarmayı da ihmal etmedi. 'Bizim için her gün yeni bir başlangıçtır. Bizim için her sabah taze bir uyanıştır' diyen Erdoğan, Türkiye'de tarihin yeniden yazıldığını belirtti. Başbakan, 'Tarihe tanıklık ettiğiniz için değil, tarih yaptığınız için hepinizi tebrik ediyorum' diye konuştu. Yapılanın sessiz devrim olduğunu kaydeden Erdoğan, yeni dönemi de 'sosyal restorasyon' dönemi olarak niteleyerek, 'Türkiye için hiç tartışmasız, artık yeni bir sayfa açılmış, yeni bir ufkun kapıları ardına kadar aralanmıştır. Geride bıraktığımız 10,5 yıl, sorunların çözümü, reformların önündeki engellerin kaldırılması için mesai sarf ettiğimiz bir süreçti. Şu anda, yeni dönemde, artık sosyal restorasyona daha fazla yoğunlaşacak, detaylar üzerinde çok daha fazla çalışacak, Türkiye'nin şahlanışına ivme kazandıracak reformlara ve yatırımlara ağırlık vereceğiz' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA