• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Bir çiçekle bahar gelmez"
27 Haziran 2013 Perşembe 22:12

"Bir çiçekle bahar gelmez"

AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 22. faslın açılmasıyla ilgili olarak, "Bir çiçekle bahar gelmez" dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson'ın onuruna verdiği yemekte AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi.
 
Ahmet Davutoğlu, AB dönem başkanı ülkenin büyükelçisi tarafından geleneksel olarak verilen yemekte bir konuşma yaptı, ardından büyükelçilerin sorularını yanıtladı.
 
Davutoğlu, Türkiye ile AB arasındaki ilişkinin önemine değindi ve Türkiye'nin AB üyeliğini küresel etkileri olacak bir gelişme olarak niteledi. AB'nin bir barış projesi olduğunun altını çizen Davutoğlu, Türkiye'nin üyelik için üzerine düşenleri kararlılıkla yerine getirdiğini, aynı kararlığı AB'den de beklediklerini söyledi.
 
Bir çiçekle bahar gelmez
 
Davutoğlu, 22. fasıl konusunda ise AB'nin stratejik davranmasıyla faslın açıldığını, bunun Türkiye'nin AB sürecinde olumlu ancak yetersiz bir adım olduğunu vurguladı. "Bir çiçekle bahar gelmeyeceğinin" altını çizen Davutoğlu, başta 23. ve 24. fasıllar olmak üzere Türkiye'nin yeni fasıllar açmak istediğini kaydetti ve son dönemde AB sürecinin yavaş ilerlemesinin açılan fasıllarla değiştirilebileceğini belirtti. Davutoğlu, vize muafiyeti sağlanmasının da buna katkı yapacağını ifade etti.
 
Gezi Parkı gündeme geldi
 
Gezi Parkı olayları hakkında büyükelçilere ayrıntılı bilgi veren Davutoğlu, olayların kamuoyunda algılanışı ve bazı ülkelerden gelen açıklamalar hakkında Türkiye'nin rahatsızlığını dile getirdi. Davutoğlu, Türkiye'nin her türlü eleştiriye ve diyaloğa açık olduğunu belirterek, uluslararası kamuoyunda Türkiye'de ciddi bir istikrarsızlık varmış gibi gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu aktardı.
 
Kıbrıs
 
Kıbrıs konusuna da uzunca değinen Davutoğlu, Türk tarafının sorunun çözümü için kararlılığını vurguladı. Rumların tutumunun çözümün önünü açmadığını kaydeden Davutoğlu, AB'nin çözüm için katkılarını beklediklerini söyledi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon arama faaliyetlerinin olumlu adımlar olmadığına işaret eden Davutoğlu, Türk tarafının BM'ye sunduğu önerinin sorunu çözüme dönüştürebileceğini belirtti.
 
Davutoğlu, büyükelçilere Türk ekonomisi hakkında da bilgi verdi ve son yıllarda Türkiye'de yaşanan ekonomik ilerlemenin AB'ye de yarayacağını anlattı. Türkiye'nin, ABD ve AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nın (TTIP) içinde yer almak istediğini bildiren Davutoğlu, ABD ile konu hakkında yapılan görüşmelerin olumlu seyrettiğini, AB ile de bu konuda işbirliği yapmak istediklerini hatırlattı.
 
Davutoğlu'nun soruları yanıtladığı bölümde ise büyükelçiler en fazla Suriye konusunda sorularını iletti. Davutoğlu, bu konuda da Türkiye'nin tutumunu ayrıntılı olarak aktardı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA