• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Bağımsız Filistin Devletinin kapısı aralanmıştır"
23 Mart 2013 Cumartesi 10:41

"Bağımsız Filistin Devleti'nin kapısı aralanmıştır"

Mavi Marmara gemisinde bulunan aktivistlerden Latif Selvi, Bu özürle birlikte 100 yıllık İsrail politikası yıkılmıştır, Bağımsız Filistin Devletinin kapısı aralanmıştır dedi.
2010 yılında Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin düzenlediği operasyonda 9 Türk'ün hayatını kaybetmesi ile kopma noktasına gelen Türkiye-İsrail ilişkilerinde flaş bir gelişme yaşandı. Olayın yaşandığı ilk günden itibaren "İsrail özür dilesin, tazminat ödesin" talebini tüm platformlarda ısrarla ve yüksek sesle dile getiren Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun dediği oldu. İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakan Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Mavi Marmara baskını için özür diledi ve baskında hayatını kaybeden vatandaşlarımız için tazminat ödemeyi kabul etti. Başbakan Erdoğan ile Netanyahu'nun görüştüğü bilgisi ABD Başkanı Obama tarafından açıklandı. Obama açıklamasında, "Umarım Erdoğan-Netanyahu görüşmesi işbirliğini derinleştirir" ifadesini kullandı.

‘‘İSRAİL ÖZÜR DİLEDİ’’
Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkilinin açıklamasına göre, görüşmede Netanyahu Başbakan Erdoğan'dan özür diledi. Yetkili, Erdoğan'ın İsrail’in özrünü kabul ettiğini ve ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiği konusunda Netanyahu ile hemfikir olduklarını belirtti. Reuters, görüşmede tarafların ayrıca, Mavi Marmara baskınına katılan İsrailli askerlere yönelik hukuki girişimlerden vazgeçilmesi konusunda da mutabık kaldığını bildirdi. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Mavi Marmara kurbanlarının ailelerine tazminat ödemeyi kabul ettiklerini açıkladığı da bildirildi.

"ERDOĞAN TÜRK HALKI ADINA KABUL ETTİ"
Başbakanlık kaynakları, Netanyahu'nun Türkiye'den özür dilediğini doğrulayarak, "Erdoğan, özrü Türk halkı adına kabul etti" açıklamasında bulundu. Açıklamada, "İki Başbakan tazminat ve özür konusunda mutabık kalmıştır. Netanyahu Gazze kısıtlamalarının kaldırıldığını belirtmiştir" denildi.

‘‘BU GELEN ÖZÜR BAŞBAKAN VE DIŞİŞLERİ BAKANININ BAŞARISIDIR’’
Mavi Marmara saldırısında gemide bulunan aktivistlerden Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi, İsrail’in özür dilemesi konusunda Başbakan ve Dışişleri Bakanının büyük katkıları olduğunu dile getirerek, ‘‘Bildiğiniz gibi bu İsrail aşağı yukarı 100 yıl boyunca yaptığı gibi Akdeniz'de bizim de içerisinde bulunduğumuz haksız korsan bir saldırı düzenledi. Bu saldırı her zaman yapmış olduğu haksız uygulamalardan birisiydi. Dünya kamuoyu daha önceki süreçlerde bu tür haksızlıklara hep göz yumdu, hatta desteklediler, haklarıdır dediler. Hatta raportörlerde İsrail'den yana tavır sergilediler. Söyledikleri şu; İsrail uluslararası sularda da olsa saldırmasında bir mahsur olmaz. Bu Mavi Marmara gemisiyle alakalı olarak Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız ve Dış İşleri Bakanımızın önemli katkıları oldu. Bunu bir insanlık meselesi olarak gördüler, haksızlığın üzerine gittiler. Dünya kamuoyu da bundan etkilendi. Türkiye’nin adilane ve haklıdan yana olan bu yaklaşımı, Filistin’in Birleşmiş Milletler’e gözlemci devlet statüsünde katılmasıyla karşılık buldu’’ dedi.

‘‘ABD, İSRAİL’E NOTA VERDİ’’
ABD ve İsrail’in BM’de ki oylamada da yalnız kaldıklarını belirten Selvi, ‘‘ABD ve İsrail BM'de ki oylamada da yalnız kaldılar. Şimdi bu süreçten sonra ABD'de ki bir takım lobicilik faaliyetleri Siyonist anlayışı benimseyen, bugünkü İsrail politikalarını benimseyen Yahudiler'in kendi politikalarını daralttığını, ABD ve İsrail'i dünyada izole olmuş, dışlanmış ülke pozisyonuna taşıyacağı kanısına vardılar. Bu ayrıca seçimlere de yansıdı. Siyonist düşünceyi benimseyen Yahudiler ABD seçimlerine müdahil olmak zorunda kaldılar, Obama'nın karşısındaki adayı desteklemek suretiyle açık açık alışageldikleri bir yönetimin ABD iktidarında olmasını istediler. Bu kayıptan sonra İsrail'deki seçimlerde de ciddi kayıplara uğradılar. Ondan sonra ABD’deki ki bu odaklar ve Obama’da dahil seçimi kazananlar öncelikle İsrail politikalarının bir değişikliğe uğraması gerektiğini öncelikle insani değer temelli bir politika izlenmesi gerektiğini gördüler. Tabi ki bu noktada Türkiye'nin kararlı tavrı çok büyük bir etki yaptı ve Obama ziyaretini İsrail'e gerçekleştirdi. Bu ziyaretin amacı İsrail'i desteklemek değil, onu terbiye etmek maksadını taşıyordu. Obama, Türkiye ile barışacaksın, Türkiye'nin taleplerini dikkate alacaksın ve ben yaptım oldu mantığından vazgeçeceksin diyerek İsrail’i uyardı. Ayrıca Netanyahu'yu, Başbakanımız ile bir telefon görüşmesi yaptırdılar. Bu görüşmede Türkiye taleplerini yineledi, Netanyahu Obama'nın da baskılarıyla gerekli makul açıklamaları yaptı. Bunun gereği olarak bugün Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıyla Türkiye'nin 3 talebi ön plandan bir tanesi. Özür dilenecek, suç kabullenecekti. Suçun kabul edilmesi, biz suçluyuz, haksız bir saldırı yaptık anlamına geliyor. Bu özür bunu tescillendirmiş oldu. 2. boyutu şehitlerimize tazminat ödemeyi kabul ettiler. Tazminatı ödedikten sonra da zaten suçu topyekün kabul etmiş oldular. 3.'sü ise bizim insani yardım götürmemizdeki maksat neydi? Bir abluka altında izole edilmiş bir Filistin vardı ve o Filistin'in uğradığı haksız ambargonun kaldırılması ve insani yardımların oradaki mağdur insanlara ulaşması idi. Şimdi bunun da gerçekleşmesi gerekiyor’’ diye konuştu

‘‘İSRAİL’İN 100 YILLIK POLİTİKASI YIKILMIŞTIR’’
Bu özürün İsrail’in 100 yıllık politikasını yıktığını söyleyen Selvi, ‘‘İsrail'in Türkiye'nin bütün taleplerini kabul ettiği ifade ediliyor. Bunların hepsini kabul etmese bile, özür diliyoruz sözü yüz yıllık İsrail politikasını artık terk ediyoruz, reddediyoruz, bu zamana kadar hep haksız bir anlayışı benimsemiştik, o anlayışlarından hepsinden vazgeçiyoruz biz de dünyaya uyum sağlamak istiyoruz anlamına geliyor. Eğer bunu başarmasalardı ABD ile İsrail dünyada izole olacaklardı. Bunu göze alamadı ABD'li yetkililer. Burada Türkiye'nin çok önemli bir rolü var.’’ dedi

‘‘BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ’NİN KAPISI ARALANMIŞTIR’’
Filistin’in artık bağımsız ve özgür olacağını dile getiren Selvi konuşmasında şunları kaydetti:
‘‘Bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasına kadar giden bir sürecin kapısı aralanmıştır artık. Biz şunu özellikle söylüyoruz. İsrail devletiyle barış yapmak, makul bir devlet olmak mecburiyetindedir. Bunu artık ABD devleti de görmüştür. Bunu artık biraz tehdit biraz uyarı biraz da baskı altında tutmak suretiyle bu noktaya getirmiştir. ABD İsrail'in politikaları yüzünden dünyada uğrayabileceği yalnızlaşmayı göze alamadı. ABD İsrail'e nota verdi ve İsrail’li yetkililerde ABD ile karşı karşıya gelmeyi göze alamazlardı. Zaten alamadılar. Bu Orta Doğu'da yeni bir dönemin başlangıcıdır’’ SAMİ GEDİZ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA