• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Amaç 2 trilyon dolar milli gelir"
15 Ağustos 2013 Perşembe 11:52

"Amaç 2 trilyon dolar milli gelir"

Konya Ticaret Odası, Konya İli İhracat Analizi raporunu yayınladı. Konyanın 15 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirmek için eylem planı oluşturulan rapora göre...
Konya Ticaret Odası, “Konya İli İhracat Analizi” raporunu yayınladı. Konya’nın 15 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirmek için eylem planı oluşturulan rapora göre İhracatı Geliştirme Merkezi’nin hedefi ise ; 500 milyar dolar ihracat yapan, 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine sahip, 2 trilyon dolar milli gelire ulaşan bir ekonomik büyüklük oluşturmak.
KTO tarafından kurulacak İhracatı Geliştirme merkezinin ilk aşaması olan proje ile Konya’daki ihracatçı firmaların sorunlarının çözümü için eylem planı oluşturuldu. Konya ili ihracat analizi projesi sonucunda hazırlanan raporu değerlendiren KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Ülke olarak 2023 yılında dünyanın on büyük ekonomisi arasına girme hedefini belirledik. Bu hedefi; 500 milyar dolar ihracat yapan, 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine sahip, 2 trilyon dolar milli gelire ulaşan bir ekonomik büyüklüğe göre oluşturduk. Bu hedeflere ulaşmak için önümüzdeki on yılda ihracatımızı üç katından fazla artırmamız gerekmektedir. Geçmiş on yıldaki performansımızı gelecek on yılda da gösterirsek hedeflerimize ulaşabiliriz. Fakat geçen on yılda uygulanan yöntemler bizi daha ileriye taşımada yetersiz kalacaktır. Bunun için yeni yöntemler oluşturmalıyız. Ülkemizin 2023 hedefi tek bir bölge yerine farklı bölgelerin en üst düzeyde üretim ve ihracat merkezi olmasıyla yakalanabilir.

“VİZYONUMUZU BELİRLEDİK”
Konya son on yılda gösterdiği atılımla dikkatleri üzerine çekmektedir. Şehrimiz üretimini ihracata yönelttiği son on yıllık dönemde gerçekleştirdiği ihracat atılımı, gelecek hedeflerimiz açısından umut vericidir. Bu umutla şehrimizin 2023’te 15 milyar dolar ihracat yapan bir şehir olması için vizyonumuzu belirledik. Türkiye son on bir yılda ihracatını 4 kat artırırken Konya 13 kat artırmıştır. Konya 2002 yılında yaptığı toplam 120 milyon dolar ihracatı 2013 yılında bir ayda yapar hale gelmiştir. Bu olumlu verilere karşın önemli bir kriter olan kişi başı ihracatta Türkiye ortalamasının çok çok altındayız.

NÜFUSU EKONOMİK POTANSİYELE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ
 2 milyon nüfusumuzun kişi başı ortalama ihracatı 650 dolardır. Oysa Türkiye ortalaması 2000 dolardır. Bu rakamlar gösteriyor ki; nüfus potansiyelimizin ekonomik potansiyelimizi harekete geçirmek için yeteri katkıyı sağlayamadığını görmekteyiz. Konya daha fazla ihracat yapacak ekonomik potansiyele sahiptir. Oda olarak bu potansiyeli harekete geçirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Konya İli İhracat Analizi raporu ihracatımızı artırmak noktasında yaşadığımız sorunların tespiti açısından elimizde bir kaynak oluşturmuştur” dedi.

PROJENİN AYRINTILARI
 İhracat Analizi projesi çerçevesinde Konya ihracatının mevcut durumu ve  sorunları tespiti amacıyla 250 ihracatçı firma ile anket çalışması yapıldı. Anket sonuçları; ihracatçı firma temsilcileri, uluslararası nakliyeciler ve gümrük müşavirlerinden oluşan 100 kişi ile “İhracatta Çözüm Yolları Çalıştayı”nda değerlendirildi. Uzmanlar tarafından yapılan tüm çalışmalar analiz edilerek rapor haline getirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA