• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Ahmet Kayaya Yapılanları Unutmayın"
05 Mart 2013 Salı 17:40

"Ahmet Kaya'ya Yapılanları Unutmayın"

Erdoğan, "Müslüm Gürses, Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur halkın diliyle müzik yaptılar. Yıllarca bu ülkede arabesk müzik tartışması yapıldı hala yapılıyor. Bırakın ya, onun da bir kitlesi var...
Erdoğan, "Müslüm Gürses, Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur halkın diliyle müzik yaptılar. Yıllarca bu ülkede arabesk müzik tartışması yapıldı hala yapılıyor. Bırakın ya, onun da bir kitlesi var. Farklılıklar bizim zenginliğimiz, niye rahatsız oluyorsunuz?" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte o konuşmadan satır başları...

'KADINA KALKAN ELİ LANETLİYORUM'

Önümüzdeki cuma günü hem dünyada hem de Türkiye'de 8 Mart dünya kadınlar gününü kutlayacağız. Yarın Türk Metal İş sendikasının düzenleyeceği bir etkinlikte kadınlar gününü kutlayacağız. 8 Mart'ta ise inşallah Siirt'te olacağız. Bir yanda açılış yapacağız, bir yandan da Siirt'teki hanım kardeşlerimizle bu önemli günü ele alacağız.

Kadına yönelik şiddeti, kadına kalkan eli şiddetle lanetlediğimizi bunu durdurmak için de her türlü tedbiri alacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum. Şiddetin her türlüsü kötüdür. Kadına ve çocuğa şiddet tahammül edilemeyecek bir kötülüktür. Kadına el kaldırmak, kadını katletmek, bazılarının töre adı altında ifade ettiği gibi kahramanlık değil; insafsızlık, vicdansızlıktır.

Kadına yönelik şiddet konusu başta muhalefet olmak üzere siyasi istismar aracı olarak kullanılıyor. Şiddet daha fazla duyarlılık gösterildiği için sanki şiddette bir artış varmış gibi gösteriliyor. Geçmişte hiç bir bilimsel istatistik tutulmamış.

'ARABESKTEN NİYE RAHATSIZ OLUYORSUNUZ?'

Önceki gün Pazar sabahı saat 8.30 itibariyle çok değerli sanatçımızı sevgili Müslüm Gürses'i hakka uğurladık. Kendisine rahmet niyaz ediyorum. Müslüm Gürses sadece bir ses sanatçısı değildi. Gençliği derinden etkileyen bir sanatçıydı. Sanatçının yanında bir itirazın bir sivil itirazın da unutulmaz önderiydi. Duyguların temsilcisiydi. Bakınız burada şu anektodu paylaşmak istiyorum. Merhum Aşık Veysel bir dönem sazıyla Sivas'a inememiş, şehir merkezine giremediğini söylemiştir. Elindeki sazı elinden alan polisin, sazı kırdığını ya da yaktığını söyler. Saz gerici bir müzik aleti olarak görülür. Görüldüğü yerde toplanması yakılması emri veriliyor.

Bu CHP zihniyeti böyle bir şeydir. Halk müziği dahi yasaklanıyor. Türkiye'nin en büyük değerlerinden Itri de hafızlardan silinmek isteniyor. Ankara'da bir Itri konseri verilmesi planlanıyor. Ama daha plan aşamasındayken sözüm ona sanatçılar da devreye giriyorlar ve senfoni salonunda tek sesli müzik yapılamaz deniyor. Dönemin Kültür Bakanı görevden alınıyor. Devlet Konser salonunda Itri konseri icra edildi.

Hatta dönemin Kültür Bakanı bu niyetinden dolayı görevinden alınıyor. Bu anlamsız yasağı biz kaldırdık.

'AHMET KAYA'YA YAPILANLARI UNUTMAYIN'

İnsanların siyasi tercihlerine dini tercihlerine, kılık kıyafetlerine müdahale edildiği kadar; o duygularını nasıl ifade edileceğine de müdahale edildiler. Müslüm Gürses, Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur halkın diliyle müzik yaptılar. Yıllarca bu ülkede arabesk müzik tartışması yapıldı, hala yapılıyor. Bırakın ya, onun da bir kitlesi var. Farklılıklar bizim zenginliğimiz niye rahatsız oluyorsunuz? Bu insanlar halkın içinden geldiler. Boyunları büküktü kalpleri kırıktı. Sazlarıyla sözleriyle, baskıya çok güçlü bir şekilde isyan ettiler.

Merhum Ahmet Kaya gurbette gözlerini yumdu. Seversin sevmezsin ayrı konu. Şivan Perver, benzer bir tek tip baskı sonucu terör örgütünün baskıları yüzünden memleketine hasret yaşıyor. Ahmet Kaya'ya yapılanları unutmayın. O köşelerinde yazı yazanlar duayen geçinenler neler yaptılar? Salondan zor kaçırıldı Ahmet Kaya. Ama aynı Ahmet Kaya beni Pınarhisar'a uğurlayan isimlerden birisidir. Çünkü o da aynı duyguların insanıydı. Belediye Başkanlığım döneminde kendisiyle olan diyaloğumuz çok farklıydı. Bu sanatçılar horlandılar, aşağılandılar. Halkı olduğu kadar, halkın sevdiği müzisyenleri aşağılamaya devam ettiler. Topluma dayatma sevdası olanlar içinde var.

Dinlersiniz dinlemezsiniz ama halkın tercihine saygı duymak tahammül etmek zorundasınız. Yine belediye başkanlığım zamanında kendisiyle görüşmelerim olmuştur. Kendisinin nasıl bir duygu insanı olduğunu çok iyi biliyorum. Zaten yaptığı müzikte bunu görüyorsunuz. Müslüm Gürses'i eserleri olduğu kadar bu isyanıyla da hatırlayacağız. Tekrar kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.

'DÖNÜN ÇAĞRISI YAPTIM'

Viyana'da Medeniyetler İttifakı forumuna katıldık ve ardından da Türkiyeli öğrencilerle bir araya geldik. O öğrencilerle 'Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya' dizelerini paylaştık. Orada lisans ve lisans üstü eğitimlerini görüyorlar. Bir kısmı dönüyor, bir kısmı da orada yaşamlarını sürdürüyor. Ben kendilerine Türkiye'ye dönün çağrısı yaptım. 'Artık Türkiye'de parya değilsiniz' dedik.

1 Mart'ta Almanya Sosyal Demokrat Parti Başkanı ile daha sonra da ABD Dışişleri Bakanı Kerry'i Ankara'da ağırladık. Dün de Yunanistan Başbakanı'nı 10 bakanıyla birlikte ağırladık. Sayın Samaras ile birebir görüşmemiz oldu. İki ülke arasındaki ilişkileri tüm ayrıntılarıyla görüştük.

Balıkesir'de 29 farklı açılışı gerçekleştirdik. Teşkilatımızla bir araya geldik. Balıkesir'deki meydan çok büyük bir heyecana sahipti. Ardından Bandırma'ya geldik, orada başka bir tarih yazıldı. Orada gerçekten Emniyet görevlilerinin verdiği rakam çok daha farklı 30 bin kişinin katıldığı bir kalabalıkla resmi açılış yaptık. Oradan da Erdek'e geçtik. Gecenin geç saatlerine kadar orada Erdekliler bizi beklediler. Onlara da hitap imkanımız oldu. Son 1 ay içinde 3 farklı ilimizde bazı ilçeleri de kapsayan temaslarımız oldu.

İnşallah bu haftasonu da Siirt'e gideceğiz ve ardından planımız Mersin ve Eskişehir var. Art arda 29 büyükşehir olan illerimizi dolaşacağız ve sadece şehir merkezi değil, ilçeleri de dolaşıp halkımızla bütünleşmek istiyoruz. Bizim için sandıktan çıkan sonuç istatistikler değil, köyünde ziyaret ettiğimiz vatandaşımızın hissiyatı önemlidir. Vatandaşımız sandıkta oyunu kullanır ama ondan sonra ne düşünür, biz bunu önemsiyoruz. 'Başbakanım nolur buradan evimize gidelim. Annem güzel bir kahve yapar' falan dedi. Ama ben 'Senin kahveni içeceğim' dedim.

'ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARIMIZ MANÜPİLASYONA MARUZ KALIYORLAR'

Bize karşı umudun daha fazla arttığını gördüm. Kayseri ve Balıkesir'de şehit ve gazilerin bilgi amaçlı sözleri oldu. Şehit yakınlarımızla da gazilerimizle de tam bir iletişim içindeyiz. Samimiyetle sabırla adımlarımızı atıyoruz. Şehit yakınlarımız ve gazilerimiz, yaşadıkları acılardan ötürü art niyetli çevrelerin manüpilasyonuna maruz kalıyorlar. Muhalefetin ağır tahrikleri ve iftiraları istismarları nedeniyle şehit ve gazilerin süreçle ilgili soru işaretlerine sahip olduklarını gördük. Bizim şehitlerimizin ruhunu muazzem edecek hiç bir adımı atmamız mümkün değildir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA