• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"50 Soru 50 Cevap"
25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:50

"50 Soru 50 Cevap"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde merak edilen konulara "Kentsel Dönüşümde 50 Soru 50 Cevap" adlı kitapçıkta açıklık getirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşın kentsel dönüşümle ilgili en çok merak ettiği konulara yanıt niteliğinde "Kentsel Dönüşümde 50 Soru 50 Cevap" adlı kitapçık hazırladı.

Kitapçıkta, konutları yıkılan hak sahiplerini nelerin beklediğinden ruhsatsız yapıların kredi durumuna kadar dönüşümle ilgili akıllara takılan birçok sorunun yanıtı bulunuyor.

Kitapçıktaki soru ve yanıtlardan bazıları şöyle:

-Konutları yıkılan hak sahiplerini neler bekliyor? Başka semtlere geçici olarak mı taşınacaklar, herkes kendi konutuna dönebilecek mi?

6306 sayılı kanun kapsamında yapılacak dönüşümde öncelikli hedef yerinde dönüşümü sağlamaktır. Ancak teknik nedenlerden dönüşümün imkansız olduğu alanlar için rezerv yapı alanları değerlendirilecek.

-Binası eski olanlar veya birinci derece deprem kuşağında yer almayan bina sahipleri kanundan faydalanabilecek mi?

Binanın bulunduğu yere, yaşına ve deprem bölgesine bakılmaksızın yapılacak tespit sonrasında riskli olduğu belirlenecek binaların malikleri, kanunda tanınan haklardan faydalanabilecek.

-Dönüşüm uygulamalarıyla ilgili dava açma hakkı yok mu?

Kanun uyarınca tesis edilen idari işlemlere karşı tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde 2577 sayılı Yargılama Usulü Kanunu uyarınca dava açılabilir. Ancak bu davalarda yürütmeyi durdurma kararı verilemez.

-Oturduğu binası riskli tespit edilen vatandaş, dönüşüm süreci başlayana kadar burada oturmak istemiyorsa ne yapabilir?

Kanun uyarınca, anlaşmayla tahliye edilen riskli yapıların maliklerine mümkün olması halinde geçici konut veya iş yeri tahsisi, mümkün olmaması halinde ise kira yardımı yapılmaktadır.

Kitapçıkta ayrıca risk tespitinin maliyeti, kira yardımı ve banka faizi destekleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Vatandaşlar, kentsel dönüşümle ilgili tüm sorularının yanıtlarını, 24 saat faaliyette olan "ALO 181 Çevre ve Şehircilik Hattı"ndan da alabiliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA