• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"28 Şubat süreci ülkeye yapılan en büyük ihanet"
04 Mart 2013 Pazartesi 12:31

"28 Şubat süreci ülkeye yapılan en büyük ihanet"

Konya Ticaret Odası (KTO) Şubat ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi.
Gündemdeki konuları değerlendiren KTO Başkanı Selçuk Öztürk, 28 Şubat sürecinin bitmiş olmasına rağmen, 28 Şubat sürecini ülke geleceğine yapılan en büyük ihanet olarak gördüklerini ifade etti.
Meclis toplantısında ekonomik gelişmelere değinen Başkan Öztürk, “Yüzde dört büyüme beklentisiyle girdiğimiz 2012 yılının tamamında % 3’ün altında bir büyüme bekliyoruz. 2012’de bir yandan ihracatta ülke ve ürün çeşitlendirmesine giderek dış ticaretimizi artırırken, diğer yandan iç piyasada ayağımızı frende tuttuk. Özellikle reel kesimde ciddi bir yavaşlama ve nakit sıkışıklığı görüyoruz. Ekonomideki yavaşlama da piyasadaki nakit akışını olumsuz etkilemektedir. 2012 yılında çıkarılan Çek Yasası özellikle yılın ikinci yarısından itibaren piyasaların durgunluğa girmesinde etkili olmuştur. Bu çerçevede 2013 yılı için beklentimiz, hükümet ve ekonomi yönetiminin üretime daha fazla destek olması, yatırım ve üretim odaklı politikalara daha fazla ağırlık verilmesidir. Uluslararası piyasada 2013 yılında giderek şiddetlenmesi öngörülen kur savaşlarına karşı da ekonomi yönetiminin bir an önce tedbir alması gerektiğini düşünüyoruz. Değerli bir Türk Lirası, Türkiye'nin ihracatta avantaj kaybına neden oluyor. Bu dönemde iş adamlarımızın kurdaki olası dalgalanmalara karşı borçlanmalarını çalıştıkları para birimi üzerinden yapmalarını öneriyoruz” dedi.
Oda’nın gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Öztürk, 2013 yılında yurt dışında fuar ve ikili iş görüşmeleri organizasyonlarına devam edeceklerini söyledi. Öztürk, “2012 yılında ihracatla büyüyen Konya ekonomisinin uluslararası arenada tanıtımına önem verdik. Ortadoğu, Afrika ve Avrupa pazarlarına açıldık. Bu sene hedef pazar olarak Orta Asya ve Güney Amerika’yı belirledik. Mayıs ayı içerisinde Kırgızistan ve Kazakistan’da tarım makineleri sektöründe ikili iş görüşmeleri organizasyonu düzenleyeceğiz. Otomotiv yan sanayi sektöründe de Brezilya’da ikili iş görüşmesi organizasyonunu planlıyoruz. Diğer taraftan yurt dışı fuar organizasyonlarına da devam edeceğiz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA