• Konya-3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

32 olur mu?

13 Kasım 2013 11:38

Yerel seçimler için süreç hızla ilerliyor. Bu hafta sonuna belirlenmesi beklenen adaylar için sanırım birkaç haftaya daha ihtiyaç olacak.

Konya merkez için aday aday sayısı çok fazla olmasa da, taşra ilçeler için Ak Parti’ye oldukça yoğun bir talep var. Bunun görünür sebebi Ak Parti’de siyaset yapma istediği, merkezi hükümetin gücünü arkasına alıp rahat bir seçim süreci geçirme düşüncesi. Taşrada aday sayısının artışında mecburi ve önemli bir sebepte, beldelerin kapanmasıyla başkanlıkları düşüp, muhtarlıkla yetinecek isimlerin kendilerini bağlı bulundukları ilçeye başkan olma istekleri.

Üç merkez ve 28 taşra ilçe aslında paralel bir yapıda. Yani nüfus ve seçmen sayısı nerdeyse aynı. Karatay, Meram ve Selçuklu nüfusu ile diğer 28 ilçe yaklaşık aynı. Üç ilçeyi kazanmakla 28 ilçeyi kazanmak oy oranı bakımından aynı. Tabi, Ak Parti, Başkan Ahmet Sorgun başta olmak üzere 31 ilçe ve Büyükşehirle 32’de 32 yapma hedefinde. Bu mümkün mü? Bence pekala mümkün, hatta 32’de 32 olmaması sürpriz olur bana göre.

Daha adaylar belirlenmemişken neden bu kadar emin bir tahmin yapıyorum? Çünkü merkez ilçelerde Ak Parti’nin sürpriz yaşaması zaten düşünülemez. 2004 seçimlerinde alıp, 2009’da kaybettiği, Ereğli, Seydişehir ve Çumra ilçeler içinde bu kez ibrenin tekrar iktidar yönüne döneceğini düşünüyorum. Ak Parti bu ilçelerde halkın tanıdığı pozitif yüzleri tercih ettiğinde pek zorlanmaz.Diğer ilçeler için zaten görünen bir problem yok şuanda.

Durum böyleyken belki de bu seçimler Cumhuriyet tarihinde ilk kez böyle bir sonuç verecek. Ak Parti çok geniş bir yüzölçümünde tek ses olacak.

İl Başkanı Ahmet Sorgun “Aday adaylarımızın heyecanı, nezaketi ve dahası aday olmasalar bile adaylarımızla çalışmaya devam edeceklerini ifade etmeleri gurur kaynağımız oldu” derken bir kastı da bu olmalı.

 Aday adayları ile sohbetlerimizde devam ediyor. Dün ziyaretimize gelen eski Selçuklu yeni Büyükşehir adayı Adem Esen hocalığı sevmekle siyasete devam arasındaki ince çizgide. Ankara’daki itibarım buradakilerden eksik değil diyor. Büyükşehir yasası ile geniş bir alana hizmet götürmede dersini iyi çalıştığını, nasipten öte de yol olmadığına işaret ediyor. Adem Esen en azından cesaretini göstererek aday oldu. Siyaset olmasa yine yola devam ama bu kez okulda diyor. Bizde o zaman hayırlısı olsun diyoruz.

Adem Esen oldukça eski bir siyasetçi ama ziyaretimize gelen Mustafa Yazlık oldukça yeni. Meram için aday adayı olan Mustafa Yazlık Ak Parti’nin hem yönetimindeki başarılı organizasyonlarıyla hem de geleceği olan duruşuyla farklı bir yerdeydi.

Tercihini Meram için yapmış olan Yazlık’ın parti teşkilatından olması desteğinin de güçlü olduğu anlamına gelir. Bu bağlamda en çok aday adayının Meram’dan çıkmış olması ve her bir adayın adaylığa asılması Meram için ayrıca bir şans gibi görünüyor.

Adayların belirlenmesi yakın. Tercih yapacak isimler en doğru aday üzerinde ittifak edeceklerdir. Çünkü birlikten ancak rahmet doğar.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir Gölü sahilinin çehresi değişti
  • Yaralı kartal koruma altına alındı
  • Jandarmadan ilkokul öğrencilere trafik semineri
  • Ilgınlı kadınlardan Yemen'e destek
  • “Trump'ın tehditleri kabul edilemez”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA