• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 milyarın üzerinde alacaklıyız
10 Şubat 2013 Pazar 09:50

'31 milyarın üzerinde alacaklıyız'

'IMF borçları, bu mayıs itibarıyla sıfırlanmış olacak' diyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin dünyadan 31 milyarın üzerinde alacağı olduğu söyledi.

Yalova Valisi Esengül Civelek'i ziyaret eden Bakan Şimşek, buradan Yalova Belediyesi'ne geçti. Belediye Başkanı Yakup Koçal'dan kentin sorunları hakkında bilgi alan Şimşek, New York'ta yaşarken Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde bir yer aldığını, emekli bir öğretmen ağabeyinin de burada yaşadığını belirterek, kendisinin de bir anlamda Yalovalı olduğunu söyledi.

-Türkiye'nin IMF'ye olan borcu-

Bakan Şimşek, bir gazetecinin, Türkiye'nin IMF'ye olan borcuna ilişkin süreçte gelinen aşamayı sorması üzerine, devletin bilançosunun son 10 yılda gerçekten çok sağlamlaştığını vurgulayarak, hükümetleri döneminde kamu borcunu, bir anlamda devletin bilançosunu ciddi bir şekilde iyileştirdiklerini söyledi.

Şimşek, bütçe açıklarının azaltılmasının ülkenin borçlarına da olumlu anlamda yansıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''IMF borçları, bu mayıs itibarıyla sıfırlanmış olacak. Bu önemli. Çünkü 1958'den bu yana sürekli bir şekilde bir program, borç diyaloğu oluşmuş. İnşallah bu anlamda Türkiye yeni bir döneme girmiş oldu, program yapmamakla, şimdi de borcunu tamamen kapatmakla. Bir anlamda Türkiye sınıf atlamış olacak. İkincisi, kamunun dış borcuna baktığımız zaman kamunun döviz rezerviyle karşılaştırdığımız zaman bizim dünyadan 31 milyarın üzerinde alacağımız var. Yani bizim devlet olarak, dış dünyaya, kamu olarak, hazine olarak bizim bir borcumuz net bazda yok. Tam aksine bizim alacağımız var. Yani rezervlerimizle borcumuzu karşılaştırdığımız zaman, devlet olarak bizim dünyadan alacağımız var. 31 milyar lira civarında. Fakat ülke olarak baktığımız zaman, işin içine özel sektörü kattığınız zaman, tabi ki Türkiye'nin dış borcu var. Ama firmalarımızın da yatırımları var. Değerleri artmış. Olaya o çerçevede bakmak lazım. Bunun için bizim amacımız şu Türkiye'nin bütçesini, kamu maliyesini, mali dengelerini sürekli iyileştirmek. Çünkü biz bunlarda başarılı olursak, Türkiye'nin hakikaten belki Osmanlı'dan bu yana sıkıntılarını çektiği süreçlere son vermiş olacağız. ''
Bakan Mehmet Şimşek, toplanan vergileri faize değil, millete hizmet olarak sunmak istediklerini, 10 yıl kadar önce Maliye'nin topladığı 100 lira verginin 86 lirasının devletin iç ve dış borç faizine gittiğini kaydederken şöyle devam etti:

'Bugün 17 lirasını iç ve dış borç faizine ödüyor. Yani eskiden yüzde 86 lirası faize giderken, şimdi yaklaşık yüzde 17'si gidiyor. Bu aradaki farkla şimdi biz insanımızın eğitimine, sağlığına, altyapısına, AR-GE'ye, mahalli idarelere mümkün olduğunca daha fazla kaynak aktarıyoruz. Bunlar önemli konular. Yani devletin kendi evini düzene koyması, kamu mali dengelerini iyileştirmesinin yansımaları, sadece devletle sınırlı kalmıyor. Özel sektöre yansıması var, vatandaşa yansıması var. Bu nedenle de biz bunu hep önemsedik. Bu konuyu yani bütçe disiplinini, mali disiplini önceliklendirdik. Dolayısıyla IMF ile ilişkilerde, IMF'ye borcu kapatma noktasına gelmemizde aslında bu uzun sürecin halkasıdır. Aslında biz son halkasıdır diye düşünebiliriz.''

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA