• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 maddede mutabakat sağlandı
10 Şubat 2013 Pazar 14:49

31 maddede mutabakat sağlandı

Türkiye'ye yeni bir anayasa kazandırmak için 2011'de başlatılan süreçte 15 ay geride kaldı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 31 maddede uzlaşma sağlandı.
 TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına 19 Eylül 2011 yılında hukuk profesörleriyle yaptığı toplantıyla start verdi. Katılım aşamasında Anayasa Uzlaşma Komisyonu 20, alt komisyonlar ise 57 toplantı yaptı. Görüş ve önerilerden oluşan binlerce sayfa tutanak uzmanlar tarafından incelendikten sonra yazım aşamasına geçildi.
31 maddede mutabakat
Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, 16'sında partilerin farklı notları olmak üzere toplam 31 maddede mutabakat sağlandı. Temel hak ve özgürlükleri düzenleyen maddeler arasında bilim ve sanat hürriyeti, işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele gibi maddeler bulunuyor.
Düşünce ve ifade hürriyeti, basın hürriyeti, başvuru ve bilgi edinme hakkı gibi düzenlemeler de mutabakat sağlanan maddeler arasında yer aldı.
Komisyonda, ''Din, vicdan  ve inanç hürriyeti'' ile ''siyasi parti hürriyeti'' başlıklı maddelerin görüşmeleri yarım kaldı.
Yazım komisyonlarınca görüşülen ancak henüz Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na gelmeyen 37, mutabakat sağlanan 8, şerhli olan 25 madde bulunuyor.  Bu madde önerileri arasında vatandaşlık, vatan hizmeti, başkanlık sistemi, milletvekili dokunulmazlığı gibi maddeler yer alıyor.
Başkanlık sistemi ve yargı
Yazım Komisyonu'nun 28 Ocak'ta yapılan toplantısında, AK Parti önerdiği başkanlık sistemi maddesini komisyona açıkladı. Komisyon önceki kararı kapsamında bu maddeyi müzakere etmedi ve diğer üç partinin müzakere ettiği ve oluşturduğu madde devamında kendi maddesini kaydettirdi.
BDP, AK Parti'nin başkanlık sistemi önerisinin tartışabileceğini ifade ediyor. CHP ve MHP'den karşı çıkıyor. CHP, başkanlık sistemini müzakere dahi edilemez buluyor.
Komisyonun gündeminde başkanlık sisteminin dışında yargıya ilişkin hükümler de bulunuyor. AK Parti, Danıştay ve Yargıtay'ın kaldırılarak, yerine temyiz mahkemesi kurulmasını öneriyor.
Anayasa Yazım Komisyonu, Şubat ayında yaptığı 4 toplantıda ise ''İdarenin esasları'' yerel yönetimler, merkezi yönetim, , yargı denetimini'' ele aldı ve bazı maddelerde mutabakat sağlandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA