• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
31 Haziran’a kadar ehliyetlerinizi alın
11 Şubat 2011 Cuma 16:11

31 Haziran’a kadar ehliyetlerinizi alın

Yürürlüğe girecek Trafik Kanunu ile ehliyet almanın zorlaşacağını belirten Konya Sürücü Kursları Birliği Derneği Başkanı Rafet Gülşen, 31 Hazirandan itibaren ilkokul mezunlarının ehliyet alamayacağın

Konya Sürücü Kursları Birliği Derneği Başkanı Rafet Gülşen, Dernek Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte 31 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girecek Trafik Kanunu ile ilgili bilgi vermek için basın toplantısı düzenledi. Yürürlüğe girecek Trafik Kanunu ile 31 Haziran’dan sonra ilkokul mezunlarının ehliyet alamayacağını ve öğrenim durumu en az ortaokul olanların ehliyet alabileceklerini belirten Gülşen, ilkokul mezunlarına hak mahrumiyetine uğramamaları için 31 Haziran’a kadar ehliyet almalarını tavsiye etti.

YASA SON KEZ 5 YILLIK UZATILMIŞTI

Avrupa ülkelerinde ehliyet almak için okur-yazar olmanın yeterli olduğunu fakat Türkiye’de 31 Haziran’dan itibaren ilkokul mezunlarının bile ehliyet alamayacaklarını belirten Gülşen, bu yasanın normalde 31 Haziran 2006 tarihinde çıkartılacağını fakat yapılan girişimlerle bu tarihin son kez 5 yıl uzatılarak 2011 yılının Haziran ayına atıldığını söyledi. Gülşen, ilkokul mezunu Konyalıları 4 ay içerisinde ehliyetlerini almaları konusunda uyarıda bulundu.

KANUN İLE STAJYERLİK SİSTEMİ GELİYOR

Haziran ayının sonunda yürürlüğe girecek Trafik Kanunu’yla stajyerlik sisteminin de uygulanmaya başlanacağını belirten Gülşen, “Stajyerlik sistemi ile, sınavı geçen kişileri ehliyet yerine başka bir belge verilecek ve sürücü 2 yıl boyunca sıkı takip edilecek. Sürücü 2 yılın sonunda 2 kez kırmızı ışıkta geçmiş olsa bile ehliyet alamayacak. Eğer 2 yıl boyunca kusursuz sürüşünü gerçekleştirirse ehliyet alabilecek. Biz ehliyet almak isteyenleri bu nedenlerden dolayı 31 Haziran’a kadar sürücü kurslarına başvurmayı öneriyoruz” dedi.

KONYA’DAKİ EĞİTİM KALİTESİ TÜRKİYE’NİN EN İYİSİ

Konya merkez ve ilçelerdeki sürücü kursları hakkında da bilgi veren Gülşen, “Konya’da toplam 102 adet sürücü kursu var. Kurslarımızın eğitim kalitesi oldukça yüksek. Benim kanaatim Türkiye’deki en iyi eğitimi veren sürücü kurslarıyız. Birara rekabetten dolayı kurs fiyatlarımız oldukça düşmüştü fakat sonradan belirlediğimiz fiyatla eğitimde kaliteyi arttırabilmek için en az 500 TL’ye yükselttik. Aslında 500 TL’de normal fiyatların altında. Ücretler yasal fiyatına çıkmalı” diye konuştu.

4-5 TL İÇİN RİSK ALMASINLAR

Basın mensuplarından gelen soruları da değerlendiren Gülşen, dolmuşçuları 14 kişilik olan yolcu taşıma kapasitelerini aşmamaları yönünde uyardı. Dolmuş olarak kullanılan araçların 14 kişilik olması nedeniyle aracın her sisteminin 14 kişilik ayarlandığını dile getiren Gülşen, “14 yolcu dışında alınan her yolcu risktir. 4-5 TL için bu risk alınmamalıdır. Biz sürücü kursları olarak Konya Minibüsçüler ve Umumi Servis Araçları Odası’na dolmuşçulardan ücret talep etmeden eğitim vereceğimizi söyledik ve her zaman bu konuda bu odamızın yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA