• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 yıldır kopya saklıyor
25 Şubat 2010 Perşembe 14:00

30 yıldır kopya saklıyor

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Sekreteri İlker Küçüktunç (58), öğretmenlik yaptığı 1979-1987 yılları arasında dersine girdiği öğrencilerinden yakaladığı kopya kağıtlarını saklıyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Sekreteri İlker Küçüktunç (58), öğretmenlik yaptığı 1979-1987 yılları arasında dersine girdiği öğrencilerinden yakaladığı kopya kağıtlarını hatıra olarak saklıyor.
    

Selçuk Üniversitesinin çeşitli birimlerinde 1987 yılından bu yana idareci olarak görev yapan Küçüktunç, üniversiteyi bitirdikten sonra 1979 yılında Karatay Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak göreve başladığını söyledi.
    

Öğretmenlik hayatında çok disiplinli olduğunu, bu nedenle kopya çekilmesine fırsat vermediğini ifade eden Küçüktunç, ''İlk dersine girdiğim öğrenciler, oldukça haylazdı. Ben de ilk yılım olduğu için kopya konusunda biraz tecrübesizdim. Bu nedenle kopya konusunda uzman bir bayan öğretmen arkadaşım, yaptığım ilk yazılı sınavda benle birlikte sınıfa girdi. Bu öğretmen arkadaşım sınavda, birçok kız öğrenciyi dizlerine yapıştırdıkları kağıttan kopya çekerken yakaladı. Aynı şekilde erkek öğrencilerden de kopya çekenleri hemen fark etti. Bu benim için büyük bir tecrübe oldu'' dedi.
 
-KOPYA ÇEKME TEKNİKLERİNİN TAMAMINI ZAMAN İÇİNDE ÖĞRENDİ
 
Küçüktunç, o tarihten sonra zaman içinde öğrencilerin kopya çekme teknikleri konusunda tecrübesini artırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:''Artık, hiçbir yazılı sınavda da gözümden bir şey kaçmıyordu. Belli bir süre sonra öğrenciler de zaten kopya çekmeye cesaret edemez hale geldi. Çünkü kopya çekerken yakaladığım öğrencileri ya sıfır not verip direk disiplin kuruluna gönderiyordum ya da bundan sonra kopya çekmeyeceği yönünde söz alıyordum. Söz aldığım öğrencilerim de sözlerinde durdu. Kopya çektiğini yakaladığım tarihten sonra söz aldığım öğrencilerimi bir daha kopya çekerken yakaladığım olmadı. Öğrencilik psikolojisiyle kopya çekmeye yeltenenler çok oldu. Ama yakalandıktan sonra bir daha da deneyeni görmedim.''
    
     -KOPYA KAĞITLARINI DOSYALAYIP ''TARİHİ BELGE'' GİBİ ARŞİVLEMİŞ-
 
Öğrencilerinden yakaladığı kopya kağıtlarını arşiv yaparak sakladığını anlatan Küçüktunç, hayatının her alanında arşive büyük önem verdiğini, yakaladığı onlarca kopya kağıdını da dosyalayıp, 30 yıl boyunca adeta tarihi tarihi belge gibi muhafaza ettiğini anlattı.
    

Küçüktunç, kopyaların altında isim ve okul numaraları yazılı öğrencilerinin birçoğunun bugün çok önemli mevkilerde görev yaptığını dile getirerek, bu öğrencileriyle halen görüştüğünü belirtti.
    

Kopya çekerken yakaladığı öğrencileri arasında bugün belediye başkanı, hakim, öğretim üyesi ve bürokrat gibi mesleklerde görev yapanların olduğunu anlatan Küçüktunç, ''Yıllar sonra bana geldiklerinde onlara yakaladığım kopyalarını hediye edince duygulanıyorlar. Birçoğu, kendi kopya kağıtlarını benden aldı. Onlar da çocuklarına gösteriyor. Zaman zaman oturup baktığımda gözlerim doluyor. Görüştüğüm öğrencilerime bu kopya kağıtlarını göstererek o günleri tebessümle yad ederiz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA