• Konya16 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

30 Mart seçim tahmini

25 Mart 2014 Salı 11:49

               

                30 Mart’a 5 gün kaldı. Bugün 25 Mart, eğer bu yazıyı okuyorsanız Türkiye’de öyle korkutulduğu gibi olağanüstü bir durum yoktur ve  bilin ki Ak Parti Pazar günü %45 civarında bir oy alacak demektir.

                Konuya 25 Mart’tan girişimiz bundan. Günlerdir, kamuoyuna korku salan ve oyları etkilemeye yönelik çabaların beyhude olduğunu öğrenmiş olduk. Herkes özgür iradesiyle oylarını rahatça verecek ve Türkiye’nin her yönüyle en ilginç seçimi böylece sonuçlanmış olacak.

                Gelelim, bu hafta sonu seçimle ilgili nasıl bir sonuç beklediğimize. Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Ak Parti’nin pazar günkü büyük İstanbul mitingine katılan  1,5 milyon kişi, seçimle ilgili dost düşman herkese bir fikir vermiş olmalı. Cuma günü yaplacak olan Konya mitingi de seçimlerle ilgili son noktayı koymak anlamına gelecek.

                Başbakan Erdoğan’ın yaptığı tüm mitinglerde olağanüstü kalabalık kitle, Ak Parti’nin bu seçimlerde %45’nin altına düşmeyeceğinin temel işareti. Toplumsal algıda bu yönde. Bu seçim farklı ve Ak Parti’ye güven devam ediyor. Bugün itibariyle Ak Parti’nin oranı %45, bunu net olarak ifade edebiliriz.

                Merakla sonuçları beklenen Ankara ve İstanbul’da bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Mevcut başkanlar rahatlıkla devam ederler. Bunların yanında sürpriz olabilecek şehirler var. Ak Parti’nin sürpriz yapabileceğini düşündüğüm üç şehir, başkanlıkların değişeceği üç şehir. Bunlar İzmir, Antalya ve Van.

                Ak Parti’li  belediyelerin devam ettiği Büyükşehirlerde bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Ancak kazanmaya çok yakın olduğu elinde olmayan büyükşehirler var.  İzmir’de Binali Yıldırım’ın son saniye süprizi ve küçük farkla kazanması kimseyi şaşırtmasın. Antalya’da Menderes Türel’in kazanması artık sürpriz olmayacak. Van’da ise çok ilginç bir seçim süreci yaşandı. Konya-Van kardeş şehir ilan edilmişti. Van’daki seçim çalışmalarına Konya teşkilat olarak önemli destek verdi. Hatta Konya teşkilatının iki önemli ismi M.Akif Göksu ve Tamer Yiğit seçim sürecini Van’da 45 gün bil fiil saha da geçirdiler. Koordinasyon ve medya çalışmlarında Göksu ve Yiğit’in çabalarıyla, Van Ak Parti Adayı O.Nuri Gülaçar, son haftaya BDP’li rakibiyle kafa kafaya giriyor. Sessiz çoğunluğun kararı, Van’da başkanı belirleyecek.

                Konya’da ne olacak peki?

               2009 ve 2011 seçimlerinde %70’lere yakın bir Ak Parti gerçeği var. Çok büyük bir sapma olacağını sanmıyorum. Büyükşehir’de %60-65 aralığında bir sonuç olacağını düşünüyorum.

              Merkez ilçelerde de durum pek farklı olmaz. Ak Parti’nin Meram adayı Fatma Toru merkez ilçelerde en yüksek oyu alması kimseyi şaşırtmasın. Her ne kadar kendisiyle ilgili anti kadın propagandası yapılsada, seçmenin yarısının kadın olduğu gibi bir gerçek unutulmamalı. Mehmet Hançerli ve U.İbrahim Altay için çok rahat geçecek bir seçim. Gece 23’te mazbatalarını alıp keyiflerine bakabilirler. Ertesi gün, işlerine kaldıkları yerden devam edecekleri için, erken uyumalarında fayda var...

            Konya taşra ilçelerinde Ak Parti’nin birkaç problemli bölge dışında sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Başbakan Erdoğan’ın Konya mitinginde bu ilçelere özel mesaj vermesi sağlanabilir. Ereğli ve Beyşehir mesela…

          Artık seçim zamanı. Türkiye’den öte tüm dünyayı etkileyecek bir seçim bu. Adaylar kim olursa olsun,ilçe meclis oyları merkezi hükümete verilecek oy anlamı taşıyacak. Yani en önemli seçim pusulası ilçe meclisleri için verilecek olan pusula. Bunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

      Ve kazanan Türkiye, dolayısıyla inşallah İslam ümmeti olsun…

                

YORUMLAR
:)
akpli
:)
27 Mart 2014 Perşembe 00:25
95.10.205.199
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA