• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 milyar dolarlık yatırım planlanıyor
04 Nisan 2013 Perşembe 11:58

3 milyar dolarlık yatırım planlanıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Amerikalı Energy Allied firmasının, Türkiye'ye 3 milyar dolarlık yatırım planladığını açıkladı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen Energy Allied firması ile görüşmelerde son aşamaya gelindiğini, teşvik kapsamında Türkiye'ye gelecek olan Amerikan firmasının 3 milyar dolarlık yatırım planladığını belirtti.
3 günlük Teksas temaslarını Austin'de tamamlayarak Los Angeles'a hareket eden Çağlayan, temaslarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, ABD ile ticarette federal boyutta ilişki kurmanın süreci uzattığını, kıta büyüklüğündeki ülkede merkezde kalmak yerine mümkün olduğunca eyaletlere temsilcilik açma yöntemini benimsediklerini anlattı.
3 milyar dolarlık yatırım
Türkiye'de yatırım yapmaya hazırlanan bir şirketle son aşamaya gelindiği gazetecilerle paylaşan Çağlayan, enerji ve petro–kimya alanında Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen Energy Allied'la görüşmelerde son aşamaya gelindiğini, teşvik kapsamında Türkiye'ye gelecek olan Amerikan firmasının 3 milyar dolarlık yatırım planladığını belirtti.
Kömür, amonyum, üre ve sülfirik asit üretmek için Türkiye'de tesis kurmayı planlayan Energy Allied'ın aynı zamanda dizelin alternatifi bir yakıt üretme konusunda da iddialı olduğuna dikkati çeken Çağlayan, böyle bir durumda Türkiye'nin yüzde 70'in üzerinde dışa bağımlı olduğu bir alanda iç üretime sahip olacağını ve bu üretimin ham maddesi olarak Türkiye'nin kendi kömürünün kullanılacağını anlattı.
Çağlayan, ithalatı azaltıp, ihracatı artıracak bu tarz yatırımları stratejik yatırımlar olarak gördüklerini, Mısır asıllı olan ve dedeleri Türk olan Mike Nasser'ın başında olduğu Energy Allied'in projesinin isminin ''Kömürden Gaza Dönüşüm'' olduğunu belirterek, bir kaç yılda tamamlanması planlanan yatırımın, Türkiye'nin yıllık ithalatını 1,5 milyar dolar azaltacağını, 4 bin kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi.
Çözüm Süreci
Bir soru üzerine Türkiye'nin gündem maddelerinden biri olan akil insanlar konusunda, ''Akil insanlar, Başbakanımızın önemle üzerinde durduğu, partimizde saatlerce tartışılarak üzerinde durulmuş bir konudur'' dedi.
Çağlayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı duruşunun bu süreci son derece kolaylaştırdığını, akil insanların belli bir süreç çerçevesinde belirli bir süre için seçildiğini söyledi.
Amerika'da kendilerine sorulan sorular arasında, İsrail ile olan ilişkiler ve Türkiye'deki çözüm sürecinin de olduğunu ifade eden Ekonomi Bakanı, ''Çözüm Süreci ve İsrail konusunda gelmiş olduğumuz konumu önemsediklerini gördüm'' diye konuştu
Çözüm süreciyle Diyarbakır'da düzenlenen teşvik belgesinin geçen yıla göre 11 kat arttığını beliren Çağlayan, ''Bu iş bitsin 111 kata çıkar, Türkiye inşallah bu sorunu çözdüğü zaman Türkiye'yi tutana aşk olsun'' dedi.
Bölgede yatırım patlaması olacağına inandığını kaydeden Bakan Çağlayan, Türk firmalarının yatırımlarını 5 ve 6. bölgelere yoğun bir şekilde kaydırmaları gerektiğini de vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA