• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 çocuk için 600 bin konut
12 Ocak 2013 Cumartesi 15:55

3 çocuk için 600 bin konut

Konya inşaat sektöründe gün geçtikçe büyüyor. Özellikle konforlu iş merkezleri ve plazalar şehrin estetiğine farklı bir boyut kazandırıyor.

Ekonomik büyüme ve iş hacminin artması son yıllarda plazalara ihtiyacı artırdı. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya gibi büyük şehirlerdeki inşaat firmaları plaza yatırımına hız verdi. Büyük şehirlerin merkezi iş alanları genişlerken merkeze yakın bölgelerde de yeni ofis projeleri yükselmeye başladı.

Ekonomideki canlanma ve yabancı yatırımcıların yönünü Türkiye’ye çevirmesi de ofis ihtiyacını artırıyor. Konya’nın bölgesel merkez işlevi, sanayi ve ticaret alanında büyümesi, plaza ve ofis piyasasında hareketlilik yaratıyor. Konya’nın gelişen bölgelerinde plaza ve ofis talebi sürekli artıyor.

Avrukon Plaza Genel Koordinatörü Süleyman Eskil, artık gelişen Konya’nın plaza ve farklı dizaynda ofislere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Konya’nın sanayi ve iş hacminde gelişmesinin bütün sektörlerde canlanma oluşturduğunu belirten Eskil, Konya’nın ekonomik büyümesi ve canlanması inşaat sektörünü son 5 yılda hızlı bir atacağa geçirdiğini söyledi. İstikrarın devam etmesi halinde inşaat sektörünün daha fazla büyüyeceğini vurgulayan Eskil, ‘‘İnşaat sektörü güzel bir ivme yakaladı. Hızlı bir şekilde yukarıya doğru ilerliyor. Selçuklu bölgesinde bulunan arsalara imar verilmesi halinde inşaat sektörü iş yetiştiremeyecek hale gelecek. Şu anda Konya’da estetik açısından Plaza ve modern ofisler tutulmaya başladı. Bizde günümüze ayak uydurarak Avrukon Plaza’yı yapıyoruz. Şefikcan Caddesi üzerinde, merkezi bir bölge olarak son teknoloji ve modern inşa ettiğimiz plazamız tamamen elit bir yapıya göre dizayn ediliyor. Konya’da oluşan bir para döngüsü bütün sektörlerin canlanmasına neden oluyor’’ dedi

Suriye’de oluşan iç karışıklığın bitmesinin inşaat sektöründe fiyatlara yansıyacağını söyleyen Eskil, ‘‘Suriye’de yaşanan olayların bir an önce bitmesi en çok inşaat sektöründe fiyatların yükselmesi demektir. Orada yerle bir olan bir Suriye var. Yeni gelecek yönetimle birlikte Suriye yeniden inşa edilecek. Yeni inşa süresinde Konya ve Türkiye’den birçok inşaat firması Suriye’den iş alacak. Demir, Çimento gibi birçok malzeme ülkemizden gidecek. Türkiye ekonomisine de birçok katkı sağlayacak, talep yükselince fiyatlarda artacak’’ diye konuştu.

Konya’da arsa fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Süleyman Eskil, ‘‘Konya arsa yönünden sıkışmış vaziyette bulunuyor. Meram bölgesinde gideceğiniz fazla bir yer yok. Meram’ın özelliği dublex tarzı villalardan oluşuyor. Karatay bölgesinde de Belediyenin müteahhitleri gereken çalışmaları kendileri yapıyor. Kendi öncülüğünde kurdukları kooperatifler aracılığıyla inşaat yapıyor. Selçuklu bölgesi en fazla ilerleyen bölge olarak görülüyor. Eğer Selçuklu Belediyesi arsa yönünden Müteahhitlerin önünü açarsa ve mevcuttaki imarlarda düzenleme yaparsa Konya’da inşaat son 5 seneden daha iyi yerlerde olur. Konya’da daire fiyatlarının ucuz olduğunu söyleyebilirim. Merkezde yaklaşık 1 milyon nüfus bulunuyor. Başbakan’ın dediği 3 çocuk projesi tutarsa yaklaşık her sene 600bin konuta ihtiyaç var. Dolayısıyla bu inşaat sektörünün yıldızının parladığını gösteriyor. Eski sistemde ki gibi evlenenler anne- baba ile oturmuyor. Evlenen yuvadan uçuyor. Buda yeni konut ihtiyacını gündeme getiriyor’’ şeklinde konuştu.
 
Sami Gediz
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA